Автор Тема: Alfa Romeo 159 престанува со производство. Cuore прогласува ден на жалост.  (Прочитано 10353 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk


Alfa Romeo 159 оди во пензија. Искрено, жал ми е и мене - еден од најубавите седани престанува да се произведува. Баш ме интересира како ќе изгледа наследникот, али како и да изгледа, ќе треба многу да се потруди за да изгледа подобро од 159.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Се збореше нешто за Giulia и се вадеа некои рендери... Али не се очекува пред 2013 да извадат нов модел... Ако вадат некое америчко богохулие со значка на Алфа, ќе си апнам од г’зот...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Ќе и рипне цената на старо, веднаш!

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Деки, една ваква... како ке ти легне...


Ама... тоа е,веке не ја сакаат па престанува да се произведува :)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore

Еве и јас жалам, се надевам дека за некоја година ќе налетам на некоја ваква - ко` што налетав на 166-кава...  :'( :'( :'(

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Toгаш, да му кажам на колегава да ја испре, исполира и да ја спрема за мажење! ;D

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Toгаш, да му кажам на колегава да ја испре, исполира и да ја спрема за мажење! ;D
Па немој од сега, нека причека барем една година :) Тогаш или ќе го шитнам Стилото и ќе ја напраам 166-кава фабрика или и стилото и алфата, па ќе бркаме 159-ка :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Toгаш, да му кажам на колегава да ја испре, исполира и да ја спрема за мажење! ;D
Па немој од сега, нека причека барем една година :) Тогаш или ќе го шитнам Стилото и ќе ја напраам 166-кава фабрика или и стилото и алфата, па ќе бркаме 159-ка :)

Ќути, тоа е првата и едонствена Алфа што ја имам возено! ;D И тоа од Охрид до Скопје.  ;D

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Toгаш, да му кажам на колегава да ја испре, исполира и да ја спрема за мажење! ;D
Па немој од сега, нека причека барем една година :) Тогаш или ќе го шитнам Стилото и ќе ја напраам 166-кава фабрика или и стилото и алфата, па ќе бркаме 159-ка :)

Ќути, тоа е првата и едонствена Алфа што ја имам возено! ;D И тоа од Охрид до Скопје.  ;D

И од тогаш си „Алфа не е за мене“? :) (глеам уште се смешкаш коа ќе ти текне како идела а?)  8)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Toгаш, да му кажам на колегава да ја испре, исполира и да ја спрема за мажење! ;D
Па немој од сега, нека причека барем една година :) Тогаш или ќе го шитнам Стилото и ќе ја напраам 166-кава фабрика или и стилото и алфата, па ќе бркаме 159-ка :)

Ќути, тоа е првата и едонствена Алфа што ја имам возено! ;D И тоа од Охрид до Скопје.  ;D

И од тогаш си „Алфа не е за мене“? :) (глеам уште се смешкаш коа ќе ти текне како идела а?)  8)


Иако се работи за 159 ЈТДм со ремап на 180 кс, сепак не е за мене.

Дефинитвно не е за мене...премногу е педерско количе.

И газдата пицајзла, шта да ти причам, малку ќе ја згазам и леле пази не е загреана уште, пази како менуваш, молим те мењај меѓу 2.000 до 2.500, уште да ми речеше...оди стај и го еднаш у апсух да се возбоди!  Не е за мене...дефинитивно!

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Toгаш, да му кажам на колегава да ја испре, исполира и да ја спрема за мажење! ;D
Па немој од сега, нека причека барем една година :) Тогаш или ќе го шитнам Стилото и ќе ја напраам 166-кава фабрика или и стилото и алфата, па ќе бркаме 159-ка :)

Ќути, тоа е првата и едонствена Алфа што ја имам возено! ;D И тоа од Охрид до Скопје.  ;D

И од тогаш си „Алфа не е за мене“? :) (глеам уште се смешкаш коа ќе ти текне како идела а?)  8)


Иако се работи за 159 ЈТДм со ремап на 180 кс, сепак не е за мене.

Дефинитвно не е за мене...премногу е педерско количе.

И газдата пицајзла, шта да ти причам, малку ќе ја згазам и леле пази не е загреана уште, пази како менуваш, молим те мењај меѓу 2.000 до 2.500, уште да ми речеше...оди стај и го еднаш у апсух да се возбоди!  Не е за мене...дефинитивно!

Баш ми е жал што газдата е таков, затоа и такви баксузи го тераат со алфата... За алфа се знае, и онака ќе цркне, затоа гас до даске, и цвичи ја колку иде! :D
А дека е педеско ауто, тоа нема да го коментирам - Решив да не ги коментирам провокациите за Алфа од било кого на форумов :) Мирна глава :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
159-мора да оди во ‘пензија‘,пошо неофицијално е најавен,наследниот модел кој ке го носи името Џулија....инаку како што некој во погорните постови спомена,нема да биди никакво америчко клонце,туку ке биди тотално нов производ,а за ликот,можите да се водите од новиот дизајнерски правец на Алфа Ромео (МиТо,8ц,4ц,Џулиета)....значи ова сега засега е неофицијално,треба да побарам низ архивите за подетални информациииииииииииииииииии
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен leopardi

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 208
пред месец дена кога бев во аутомобиле имаше останато две Алфи 159 бензинци,едниот V6 3.2 и другиот 1.9 бензинец,и они ми рекоа дека не се произведува веќе,бидејќи сега за кратко од октомври негде или почеток на фебруари ке излезе новиот модел GUilia,има и на нет и на youtube како ке изгледа,а за 1.9 бензинец ако сака некој да ја купи мене во аутомобиле од 30.000 евра ми ја понудија за 19.500 евра произведена 2009,но гаранцијата си тече од тој датум кога ке ја купуваш,значи со 00000 километража и со фул опрема,
или на кредит преку стопанска банка имаше со учество негде 4500 евра и рата 243 евра,истата цена дали кеш или на кредит.....но сепак е многу 19.500 кога за таа година можес да зимаш половна некоја за многу малце пари

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
 Cuore убав он.... немој да плачеш....!!!