Автор Тема: Проблем со километражникот фиат браво!!!  (Прочитано 4854 пати)

Отсутен slamjam

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Здраво на сите.
ја поставувам оваа тема пошто стварно имам мака, и ако некој ја имал истата или пак знае нешто во врска со ова нека пише секој совет е добредојден!:)
Имам проблем со километражникот на фиат браво 2000 година,кога сака работи кога сака не работи!:D
бројките на дисплејот кога тргам почињаат да трпкаат и се губат!Километражникот во возење не работи никако а обртаите си работат нормално!Дали е до пињончето на мењачот незнам!???
Фала однапред!:) :)

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Проблем со километражникот фиат браво!!!
« Одговори #1 на: 25 Август 2011, 19:39:05 pm »
Има ли АБС.?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со километражникот фиат браво!!!
« Одговори #2 на: 25 Август 2011, 22:10:23 pm »
Нешто слично се случуваше на кадетот на татко ми (тогаш беше 40 години стар) и проблемот испадна во сајлата што пренесува вртеж од мењачот беше излегла од лежиштето. Ја наместивме и немаше повеќе проблем

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со километражникот фиат браво!!!
« Одговори #3 на: 25 Август 2011, 22:46:49 pm »
Мислам дека Браво од 2000 нема сајла, него преку сензори е километражникот, само незнам дали е на диференцијал сензор или АБС сензорите ја „бркаат“ брзината. Мислам дека е на диференцијал (можеби ќе помогне да кажеше што мотор има бравото)
Можно е тој сензор, а можно е и инструмент кластерот на шалт табла да те зеза (контакти, кабли и сл..)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со километражникот фиат браво!!!
« Одговори #4 на: 25 Август 2011, 22:51:18 pm »
Види дали ова може да ти помогне некако:

http://download.fiat-bg.org/Books/Bravo_Brava_Marea/Bravo_Brava_Service_Manual/

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Проблем со километражникот фиат браво!!!
« Одговори #5 на: 26 Август 2011, 01:16:18 am »
Ако колата е увезена од странство, можно е да е враќана километражата, и во процесот нешто да имаат утнато. Провери си ја вистинската километража ако посетуваш сервисер, и по можност врати ја на старо за подобар увид.

Отсутен Martin06

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 252
Одг: Проблем со километражникот фиат браво!!!
« Одговори #6 на: 26 Август 2011, 03:15:38 am »
Ако колата е увезена од странство, можно е да е враќана километражата, и во процесот нешто да имаат утнато. Провери си ја вистинската километража ако посетуваш сервисер, и по можност врати ја на старо за подобар увид.

+1
Рамните патишта се за брзите коли, кривините се за брзите возачи !!!

http://imageshack.us/photo/my-images/707/opelastragpixelforum.jpg/

Отсутен slamjam

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: Проблем со километражникот фиат браво!!!
« Одговори #7 на: 28 Август 2011, 08:17:49 am »
Бравото е 1.9 јтд.и не е на сајла туку со пињонче на мењачот.
Ова мартин шо го кажа ке го пробам.пошто колата е увезена и сигурно е враќан километражникот.
Значи треба да ја носам на компјутер.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со километражникот фиат браво!!!
« Одговори #8 на: 28 Август 2011, 09:27:54 am »
Бравото е 1.9 јтд.и не е на сајла туку со пињонче на мењачот.
Ова мартин шо го кажа ке го пробам.пошто колата е увезена и сигурно е враќан километражникот.
Значи треба да ја носам на компјутер.
И тие со сајла имаат пињонче, само дали на пињончето има сајла или сензор e прашање. Бравото дефинитивно има сензор ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен slamjam

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: Проблем со километражникот фиат браво!!!
« Одговори #9 на: 28 Август 2011, 15:51:52 pm »
Да на сензор е не е на сајла.
ама мислам дека го најдов проблемот но незнам како ке го решам.
Кога ке го удрам малце посилно стаклото на километражникот почнува да работи.
Значи сепак дефектот е на шал таблата.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со километражникот фиат браво!!!
« Одговори #10 на: 28 Август 2011, 16:12:34 pm »
Да на сензор е не е на сајла.
ама мислам дека го најдов проблемот но незнам како ке го решам.
Кога ке го удрам малце посилно стаклото на километражникот почнува да работи.
Значи сепак дефектот е на шал таблата.


http://www.fiatforum.com/bravo-brava-marea-guides/260238-change-dashboard-lights-brava-1-6-16v-1996-sx.html

еве како се отвара инст. таблата. Некогаш е доволно само да ја извадиш и повторно закачиш, ама во секој случај, не е лошо да ги поминеш со контакт спреј контактите. Ако си малку повешт, провери ја задната страна од ладни лемови, ако не, викни некој што го бива со лемилица (знае како да ги познае ладните лемови), да ги провери лемовите. Мислам дека тоа ќе ти го реши проблемот :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Проблем со километражникот фиат браво!!!
« Одговори #11 на: 22 Септември 2011, 16:26:04 pm »
Ако го среди, проблемот ок...

А ако не си го средил, пиши да ти дадам број од еден стручњак по таа проблематика...

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: Проблем со километражникот фиат браво!!!
« Одговори #12 на: 31 Октомври 2011, 23:51:44 pm »
:D i jas go imam istiot problem  imas staveno nekade po kola diodi namesto onie obicni sijalicki ili na pozicija ili unatre od toa se gubi najmnogu veke za vw znam zoso so moj oci vidof  so se desava so takvi sijalicki i bordot se gubi i sve a ako nemas togas u sal tablata e problemot otvorija mora da imas izgoreno nekoja dioda ili nekoj cel vod od tie potenkite so se od pozadi.
:D :D :D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Проблем со километражникот фиат браво!!!
« Одговори #13 на: 31 Октомври 2011, 23:58:07 pm »
:D i jas go imam istiot problem  imas staveno nekade po kola diodi namesto onie obicni sijalicki ili na pozicija ili unatre od toa se gubi najmnogu veke za vw znam zoso so moj oci vidof  so se desava so takvi sijalicki i bordot se gubi i sve a ako nemas togas u sal tablata e problemot otvorija mora da imas izgoreno nekoja dioda ili nekoj cel vod od tie potenkite so se od pozadi.

:D И јас го имам истиот проблем.Имаш ставено некаде по кола диоди,наместо оние обични сијалички или на позиција или внатре???Од тоа се губи најмногу,веќе за VW знам,зошо со мои очи видов шо се дешава со такви сијалички,и бордот се губи и све,а ако немаш тогаш во шал таблата е проблемот,отворија мора да имаш изгорено некоја диода или некој цел вод од тие потенките шо се од позади.
Поправено  :D :D :D :D :D :D :D :D :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Проблем со километражникот фиат браво!!!
« Одговори #14 на: 01 Ноември 2011, 01:33:09 am »
После запирка се остава празно место, како кај мене во случајов
I’m so mean, I make medicine sick