Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690988 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #6600 на: 27 Јуни 2015, 12:19:16 pm »
во ново лисиче во сообракајната полиција случајно видов како се комплетира казна пишана. значи сликите извадени, заедно со записниците и другите хартии ги комплетираат како досие за секоја казна поединечно, со архивски број. ако дојде ред за "објаснување" на суд, сликите ги има.. ова важи и за радар, и за пајак, и за сообракајка и буквално за се што сликаат.

незнам само фотографијата колку е легален документ за на суд... стварно ми е малку мутно околу тоа прашање бидејки идни викаат доказ е други викаат не е...
нека појасни некој од правниците на форумов... барем еднаш засекогаш да се знае...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #6601 на: 27 Јуни 2015, 20:24:59 pm »
Kolkav helikopter treba da bi dignal Skanina  ::) , tie ogromnite transportni...

Ниту тие. Ниту најмоќниот хеликоптер на светот кој моментално е во употреба, рускиот Mi-26, тешко дека ќе крене натоварен шлепер. Оние „Чинук“ на Боинг со два пропелери креваат десетина тони макс.

А Франција нема ништо од тоа. Најголемиот хеликоптер кој го има француската војска е „Супер Кугар“ кој крева 4-5 тони преку сила.

Mala e verojatnosta toa da se slucilo, :)

Веројатноста е нула.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #6602 на: 27 Јуни 2015, 20:40:53 pm »
^- Офтопик, чисто онака..


Море Ми-26 крева над 20.000 изгледа ;D :D

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #6603 на: 27 Јуни 2015, 20:57:48 pm »
Море Ми-26 крева над 20.000 изгледа ;D :D

Толку, некаде околу 20 тона макс. е, и тоа на скратени релации пошто мора да му бидат резервоарите подиспразнети (колку поише гориво/домет - толку помала носивост, така е кај сите леталаа).

Иначе празен „Чинук“ тежи 10 тона. Уствари, со извадени пропелери (кои тежат бааги) е помалку од 10 тона.

A натоварен шлепер е дебело над 20 тона.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #6604 на: 27 Јуни 2015, 21:33:35 pm »
Според википедија не може, во пракса може, се има случено повеќе пати, моабет од колеги е, и не креваат товарен шлепер туку празна откачена приколка некаде околу 7.5т. Потоа камионот откачен без проблем може да излезе од било каде

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг:
« Одговори #6605 на: 27 Јуни 2015, 21:40:03 pm »
Според википедија не може, во пракса може, се има случено повеќе пати, моабет од колеги е, и не креваат товарен шлепер туку празна откачена приколка некаде околу 7.5т. Потоа камионот откачен без проблем може да излезе од било каде

Мхм... муабетот од колегите е поверодостоен од википедија, а? Брао...

Знаеш колку хеликоптери на светов можат да кренат 7.5 тони?? На прстите на едната рака можат да се избројат. Како илустрација, Mi-8/17 кои ги има АРМ можат да кренат 4-5 тони максимум.

http://www.autoevolution.com/news/the-largest-transport-helicopters-in-the-world-24549.html

EDIT пробај на интернет да најдеш слика од хеликоптер како крева приколка од шлепер. Откако нема да успееш прашај се зошто не си успеал, а после побарај слика од хеликоптер како крева нешто со слична/поголема тежина и обрни внимание за каков хеликоптери се работи.

А колегите кои ти прават такви муабети да им кажеш да не лажат ко децана.
« Последно менување: 27 Јуни 2015, 21:49:52 pm filipv »

Отсутен A4-B8

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 544
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #6606 на: 28 Јуни 2015, 01:06:17 am »
И јас имам слушнато дека приколка од шлепер се крева со хелихоптер. Ако не најдам нешто на интернет не значи дека не постои!

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #6607 на: 28 Јуни 2015, 07:33:08 am »
Филип, при сообраќајка со југо, 101, лада фиќо со брзина над 100км/ч има ли шанси да се остане жив, 0 ѕвезди на нцап, нема ербег, а каиш скоро никој и не користи.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг:
« Одговори #6608 на: 28 Јуни 2015, 10:45:01 am »
Има, јас бев совозач во лада која се заби по записник со 95 во дрво а реално може беше и нешто ситно над 100ка брзината.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #6609 на: 28 Јуни 2015, 11:27:27 am »
Филип, при сообраќајка со југо, 101, лада фиќо со брзина над 100км/ч има ли шанси да се остане жив, 0 ѕвезди на нцап, нема ербег, а каиш скоро никој и не користи.

Никакви.


Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #6610 на: 28 Јуни 2015, 12:36:19 pm »
Аха, значи јас со духови сум пријател...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #6611 на: 28 Јуни 2015, 13:18:00 pm »
нееее... ти си воскреснал... само не те информирале сеуште..

инаку и јас со буба со нешто над 90 направив директен судар очи во очи.. па еве сум жив и ви досагам на форумов...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #6612 на: 28 Јуни 2015, 13:44:35 pm »
Според википедија јас и ти сме духови а филипВ е кралот на знаењето и моќта.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #6613 на: 28 Јуни 2015, 14:18:25 pm »
^- Тоа се случува кога човекот повеќе верува во теоријата и пишаните "закони" однего во пракса. Што е тотално погрешно, бар според мене. :)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг:
« Одговори #6614 на: 28 Јуни 2015, 17:50:52 pm »
Филип, при сообраќајка со југо, 101, лада фиќо со брзина над 100км/ч има ли шанси да се остане жив, 0 ѕвезди на нцап, нема ербег, а каиш скоро никој и не користи.

Сигурно дека има шанси.

Има шанси и од авион да паднеш и да останеш жив. Ама колкави шанси, тоа е прашањето.

Според википедија јас и ти сме духови а филипВ е кралот на знаењето и моќта.

Што лупате глупости? Каде википедија вика дека не е возможно да се преживее судар од 100 на саат без појас?

Љупешки едни, наместо да поднаучите малце кога некој ќе ви укаже и да кажете „фала“, вие уште се курчите ко увреѓени стринки некои ебате.

И јас имам слушнато дека приколка од шлепер се крева со хелихоптер.

И ја имам слушнато дека дедо мраз носел поклони кој бил умен, ама тоа не значи дека е вистина.

Не ми се верува што стигнав да објаснувам. Со хеликоптер се кревале приколки од шлепери. „Перо балетанот“ муабетиве ц ц ц ц
« Последно менување: 28 Јуни 2015, 17:57:23 pm filipv »