Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690914 пати)

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2826
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5025 на: 14 Септември 2014, 18:48:18 pm »
Па и метални да стават, ќе ги смема за помалку од 8ипол минути :)
Циго ради дани и ночи....од што и да се ...ке ги снема..

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5026 на: 15 Септември 2014, 00:07:35 am »
Не е само за циго, сезона на правење ајвар е сеа, ќе има материјал за потпала.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5027 на: 15 Септември 2014, 04:37:30 am »
Само што ме стопираа џандари пред 20 минути... Само што свртев на семафори тие тогаш застанаа, излезе на брзина и ме стопира. Добро утро. - Добро утро. Документи,  му давам гледа,  ми вика Александар имаш ли конзумирано алкохол, му викам не, не требаше може да му речам не, вика добро да провериме, го вади дрегерот,  дувам 0.52, вика нели немаш конзумирано, 0.5 ти е дозволено... зашто бе александар пиеш и возиш? 250евра казна плус забрана, и влезе у кола му отидов му викам вака и вака испив некоја чашка пиво неам напраено прекршок до сега да ве замолам малку над дозволено е.. Вика нема везе, и почна да ме прашува кај идам кај живеам и ми вика на крај добро ајде терај, должник си ни :)  :) Фала многу! Културен и фин беше... Само и ти фин да си... Изгледа виде дека ми е роденден, башка со девојчето бев па затоа :)  :)

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4087
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5028 на: 15 Септември 2014, 07:33:58 am »
^ па прво си требал да му кажеш дека ти е роденден и дека си пивнал некое за мерак,може и немало да дуваш

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5029 на: 15 Септември 2014, 09:49:08 am »
Само што ме стопираа џандари пред 20 минути... Само што свртев на семафори тие тогаш застанаа, излезе на брзина и ме стопира. Добро утро. - Добро утро. Документи,  му давам гледа,  ми вика Александар имаш ли конзумирано алкохол, му викам не, не требаше може да му речам не, вика добро да провериме, го вади дрегерот,  дувам 0.52, вика нели немаш конзумирано, 0.5 ти е дозволено... зашто бе александар пиеш и возиш? 250евра казна плус забрана, и влезе у кола му отидов му викам вака и вака испив некоја чашка пиво неам напраено прекршок до сега да ве замолам малку над дозволено е.. Вика нема везе, и почна да ме прашува кај идам кај живеам и ми вика на крај добро ајде терај, должник си ни :)  :) Фала многу! Културен и фин беше... Само и ти фин да си... Изгледа виде дека ми е роденден, башка со девојчето бев па затоа :)  :)

Убав крај, само да не биде после како на некои членови пак стигнување покана за суд за прекршоци.

Отсутен koce1102

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1483
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5030 на: 15 Септември 2014, 10:41:15 am »
^mene me imaat kazneto za rodenden.
Najubav poklon do sega :) mislam deka bese 300evra i plus 1 mesec bez vozacka(vadenje na nova vozacka). Ne bese zasluzen poklonot bidejki nakaj Udovo pominav zastanata Zastavo so 4 zmigavci - ali nogu sakase da mi go cestita rodendenot.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5031 на: 17 Септември 2014, 00:45:26 am »
Доста солено но и доста оправдана е казнава како најсолена :)
– Возачот не смее да престигнува друго возило кое се приближува кон обележан пешачки премин, кое преминува пешачки премин или кое застанало заради пропуштање на пешаци на тој премин. (Во спротивно е предвидена глоба во износ од 480 евра во денарска противвредност ,на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана за управување на моторно возило од три до 12 месеца).

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5032 на: 17 Септември 2014, 02:05:44 am »
истото треба да се примени и за престигнување на автобус кој се наоѓа на автобуска постојка, за истовар и утовар на патници...

за да не ме разбере некој погрешно, не зборам за на булевари, туку за двонасочни-приградски улици... јсп има околу 500 постојки од кои бедни 100-тина се на булевари.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5033 на: 17 Септември 2014, 03:48:32 am »


 ;D  ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5034 на: 17 Септември 2014, 09:53:09 am »
Доста солено но и доста оправдана е казнава како најсолена :)
– Возачот не смее да престигнува друго возило кое се приближува кон обележан пешачки премин, кое преминува пешачки премин или кое застанало заради пропуштање на пешаци на тој премин. (Во спротивно е предвидена глоба во износ од 480 евра во денарска противвредност ,на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана за управување на моторно возило од три до 12 месеца).
Значи за да се казни некој вака потребно е:
На двосмерна улица, како рузвелтова, да преминеш со колата во спротивна насока и да ги пресечеш двете полни линии, и да поминеш на пешачки.
Од друга страна ова не важи, доколку си во лента која е во ист правец на движење со твојата насока.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5035 на: 17 Септември 2014, 09:57:56 am »
Грешка си, каде прочита дека важи само за двосмерен пат? Важи и за на партизанска кога возило чека во средна лебта да пројдат пешаци а ти го проагаш од левата лента со 50. За ова можеле и 1000 евра да ја направат казната.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5036 на: 17 Септември 2014, 10:03:19 am »
Тоа не е престигнување.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5037 на: 17 Септември 2014, 10:13:45 am »
Ако е така како е наречен поимот кога возиш на автопат во лева лента и поминуваш возила од средната лента? Прелетување? Смешки.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5038 на: 17 Септември 2014, 10:16:22 am »
Извадокот е од законот за безбедност на сообраќајот.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5039 на: 17 Септември 2014, 12:37:02 pm »
Во право е Дени.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.