Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690964 пати)

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13140 на: 02 Јуни 2023, 10:04:34 am »
Е тие се де 3 коли имат, ги знајме цел град :D за инспектори за дрога ќе си поќутиш,  за џандар обиќен нема шо да ќутиш,  нема права такви, секое понашање инакво и барање да отвараш или претрес од кур кеиф е праење мангуп и кршење закон од негова страна, твое е дали ќе му се умилкуваш или не. Едино имаат право на претрес доколку имаат дојава,  ама нее  туку така и тоа рекла казала,  црвена кола и сеа сите црвени во градот ќе ги отвараме оти нк се можи. Исто е и за личен претрес само доколку се води постапка спрема тебе или има дојава  дека тој и тој со име и презиме облечен така и така извршил нешто. Тек тогаш може некако да постои некој основ ако ги исполниш сите полиња. Шо најчесто отпаѓа при преглед на личната карта, при шо ќе установат дека Не си Нурејдин Сулејманов ти :D

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13141 на: 02 Јуни 2023, 13:29:39 pm »
Што зна во последно гледа често тресат коли ко бајаги акции. То е да си клат нимни дилерчиља, ама народов глуп е што се дрогашит и срољичинава за 2 линии што им се празнат вуста. Еден комшија порано бидала го прајвме аин му што го преби ао напукнатини по рачињата ама во право е бил, ене го сега чоек е.

Присутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13142 на: 02 Јуни 2023, 14:12:23 pm »
Ај немојте да се курчите, бидете паметни на друго поле, не се прајте курац на бициклу на оваа тема.
Сега разговарав со полицаец на темава.

Секакви сценарија постојат, какви што не можете ни да замислите. Секакви работи прават. Ако му дојават дека треба да ги провери сите бели октавии или црни голфови, сите ќе ги запре и ќе ги претресе. Кога шверцерите се движат, се движат во парови со исти коли и тоа една претресуваат а секоја друга која заобиколува и е иста ја застануваат. Ако добијат дојава за киднапирање на човек или превоз на криминалистички доказ или осуденик во бегство, ќе те врзат со лисици за банкина и ќе ти ја расклопат колата во делови, можеш и 5 бокса да добиеш по зуби, па иди после на суд. Ќе добиеш на суд ама мамето ќе ти го ебат на сред пат, битно тие својата работа ќе си ја завршат. Добиваат парични награди, деловни поени кога ќе закачат таков некој баран криминалец или шверцер и се ќе направат за да го добијат.

Така да смирено, сталожено, дозволи му пристап особено кога гледаш дека е истревожен и сериозен. Освен ако не ти ги соблече гаќите, застани си на страна, запали си цигара и гледај си, остани кул и надевај се дека не се самите тие дел од криминална група па да ти наместат некоја дрога во гепек па да одиш у ќорка.

Значи едно е кога има ацкциска, 99% се приметува тоа, има повеќе полиција групи за интервенции, опрема пушки панцири носат... а друго е од кур-ташак уфилман искомплексиран џандрат идиот да те претресува и замара затоа што жена му го изнервирала сабајле. Никој не се буни за првиот случај, ние збориме за ова второво..

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13143 на: 02 Јуни 2023, 14:43:20 pm »
Полицијата е тука да те напучи тебе ко ќе заобиколиш трактор на полна. Шверцери криминалци си знаат тие кој им се, каде им се.  :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13144 на: 02 Јуни 2023, 14:51:57 pm »
Полицијата е тука да те напучи тебе ко ќе заобиколиш трактор на полна. Шверцери криминалци си знаат тие кој им се, каде им се.  :)
Има тука и една ставка "заобиколување" дефинирана во законот. Ама они си цепаат АПП стално.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13145 на: 03 Јуни 2023, 06:59:05 am »
Ради трактор ми ја земаа возачката 3м. Детето крвотници го носев во брза помош, ни потврдата не помогна на суд. Полицијата е секогаш во право. Затоа бегање од северната дупка.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4954
  • Пиши лаже
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13146 на: 03 Јуни 2023, 09:35:28 am »
Не гледам јас никакво курчење и правење паметен, кога си го користиш своето граѓанско право.

Ако на џандарот не му дала колешката или швалерката, јас не сум тука за да му дадам. Ако они ја испушиле цела трава вечерта, нека си побара од колегата инспектор, не мене чист како солза да ме дупчи и тресе цела кола. Така?

Секогаш сум бил примерен спрема полицијата и поштувам кога си ја работат работата ама како што треба.

Алфи и слични единици се друга прича, таму не противречам.Сум бил 2,3 пати застанат од нив, прописно се легитимираа, прашаа што ги интересира и пријатно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен s1n1sa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 434
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13147 на: 03 Јуни 2023, 14:30:28 pm »
Ради трактор ми ја земаа возачката 3м. Детето крвотници го носев во брза помош, ни потврдата не помогна на суд. Полицијата е секогаш во право. Затоа бегање од северната дупка.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Полицијата е крива што судијата не ти го поништил ППН-то ?
Немој да ме сваќаш погрешно лично ако ме прашуваш требале да не ти изготват материјал али откако изготвиле врска нема полицијата со пријавата што понатаму
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен Shredder

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13148 на: 10 Јуни 2023, 13:15:33 pm »
Можам да одам во станица и да проверам дали имам некоја казна?
Ме застанаа, поминав на жолто светло и реално згрешив.
Позборевме некоја минута некако ме пуштија, ама пак неверно ми е.
Вака барем  да знам да си ја платм на 50% доколку решиле да ме зафркнат.

Присутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2016
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13149 на: 10 Јуни 2023, 16:00:13 pm »
Го јадов денес јас, на крајно педерски начин. Скриен беше зад банкина под дрво во цивилка со радарот. Плетвар после Че надолу.
Ме застанаа кај сум брзал ми вели, не брзам нигде. Измерен сте со 109кмх на 70 знак ми вели. И објаснува колку е казната.
Во ред да си платам. Ми дава за потпишвање и барам снимка да видам, ми вели оди кај колегата горе е.
Добро да ја видам.
Оди горе ми вели.
 Кај да одам!?
Горе ве измери ми вели, да касно го видов јас. Ама ни снимка ни ништо нема.
Нејќев да се расправам за џабе ми беше

Терминлот 10 мин пробваа да го пуштат, демек празен бил. Ок си почекав си платив 1.428 денари.

Понашање никакво, скриени и ко кучинња некој дремат чекаат.

Edit: боја модра ми била колата. Неписмени ....

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13150 на: 10 Јуни 2023, 16:15:12 pm »
Со 39 плус не лета возачката?

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4954
  • Пиши лаже
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13151 на: 10 Јуни 2023, 16:15:41 pm »
Добро де, тоа е општо познато дека кај нас се кријат зад секоја можна грмушка. На два пати сум се укопувал едвај, бидејќи на будалиот му текнувало да ми изрипа на патот а јас на 20м од него...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Присутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2016
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13152 на: 10 Јуни 2023, 16:20:38 pm »
Со 39 плус не лета возачката?

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
45 евра во денарска противвредност ќе му се изрече  на возачот кој надвор од населено место се движи со брзина поголема од 30 до 50 km/h над дозволената брзина.

https://www.pravdiko.mk/lista-na-globi-za-soobrakajni-prekrshotsi-spored-noviot-zakon/

Отсутен Shredder

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13153 на: 10 Јуни 2023, 23:08:41 pm »
Можам да одам во станица и да проверам дали имам некоја казна?
Ме застанаа, поминав на жолто светло и реално згрешив.
Позборевме некоја минута некако ме пуштија, ама пак неверно ми е.
Вака барем  да знам да си ја платм на 50% доколку решиле да ме зафркнат.
?

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1964
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13154 на: 10 Јуни 2023, 23:11:51 pm »
?

Застани некоја патрола или части бурек некој полицаец, ќе те провери преку радио одма.
Никогаш не вели никогаш.