Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690946 пати)

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 749
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13095 на: 27 Мај 2023, 23:19:39 pm »
Ме запира полиција, документи се уредно.
Застана еден цивил напред (дали од технички, незнам) и го прашува полицаецов која година е? 2005та? да отвара хауба? не...
И ми ги враќаат документите, во ред е, вози..

Прашањето ми е, што почнаа да проверуваат? ДПФ изгасен? ЕГР? ;D
Вака по моја логика ДПФ, да не има некој закон или праќаат на технички?
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13096 на: 27 Мај 2023, 23:25:17 pm »
Епа, види...

Проблемот е што органот на смена е АБВ и не знаел да одговори дека е 2023-та...
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13097 на: 27 Мај 2023, 23:38:27 pm »
Мене на Меџитлија пред два три дена ме расклопија цел, до душе и јас го силев комарот да чачкаат да вадат поткалници,  а ден пред тоа ја имав во една кал заглавено со мрши од животни внатре, затоа и песојте им лаеа чудно.  Се изнафаќаа гнасоти бактерии џабе па ми вратија назад се :D
 Таман да го подадам пасошот и сообраќајната на пасошка ете го еден со педерката преку рамо се залетува и ми тропа на џамот со прстенот. Отворам џам,  ни добар ден ни ништо,  вади значка некоја,  ми вели инспектор за дрога.. Незнам шо очекуваше,  да му се поклонам изглеа на колена. При шо му одговорив "И"?
Одма тука ги наоштри влакната на грбот ко пес." Шо бе И, сеа ќе видиш на кој викаш и. Паркирај  онде". Е ај да видам баш, паркирав, еден сат се дриблавме,  се скина думање за шо да ми пиши нешто, па почна кај е тревчето кажи си,  незнам му велам ела најди го твоја работа е. Па не еден,  два песој донесоа, се отепаја од лаење од тие смрдеите, па мораше да чачкаат таму,  мене ми се згади дури :D Од ко помина се,  реков чеј да си исполнам правата и јас по закон шо ми следват,  се маткав си ги запишвав еден по еден број на значка, име презиме. Пак на крајот   дојде до И работата. И сеа шо му велам, да бегам или како :D

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13098 на: 28 Мај 2023, 00:10:09 am »
Ти реков исечи тоа репот, тибам кабадајата...
Епа, ќе минеш низ страданија сега.
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13099 на: 28 Мај 2023, 01:20:33 am »
Немам реп едно 15 години веќе,  и то шо има глеам почна да паѓа. Малце на нерва бев,  може не требаше со И,  ама па тој со прстено ми тропна, ни ме поздрави ни ништо, незнам шо требаше да напрам јас со информацијата дека инспектор е.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13100 на: 28 Мај 2023, 01:25:02 am »
Тоа е тој "унапред знам дека си крив" менталитет.
Па после, што сум го пцуел.
Епа, ќе го пцујам, да го ебам. :)
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13101 на: 28 Мај 2023, 09:31:48 am »
Е ко им кажав дека најлонот ми беше за арско џубре да не ми истечи в багашник ни дрога ни трефка им се виде. Мн нежни некако.

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1052
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13102 на: 29 Мај 2023, 11:33:21 am »
Мене на Меџитлија пред два три дена ме расклопија цел, до душе и јас го силев комарот да чачкаат да вадат поткалници,  а ден пред тоа ја имав во една кал заглавено со мрши од животни внатре, затоа и песојте им лаеа чудно.  Се изнафаќаа гнасоти бактерии џабе па ми вратија назад се :D
 Таман да го подадам пасошот и сообраќајната на пасошка ете го еден со педерката преку рамо се залетува и ми тропа на џамот со прстенот. Отворам џам,  ни добар ден ни ништо,  вади значка некоја,  ми вели инспектор за дрога.. Незнам шо очекуваше,  да му се поклонам изглеа на колена. При шо му одговорив "И"?
Одма тука ги наоштри влакната на грбот ко пес." Шо бе И, сеа ќе видиш на кој викаш и. Паркирај  онде". Е ај да видам баш, паркирав, еден сат се дриблавме,  се скина думање за шо да ми пиши нешто, па почна кај е тревчето кажи си,  незнам му велам ела најди го твоја работа е. Па не еден,  два песој донесоа, се отепаја од лаење од тие смрдеите, па мораше да чачкаат таму,  мене ми се згади дури :D Од ко помина се,  реков чеј да си исполнам правата и јас по закон шо ми следват,  се маткав си ги запишвав еден по еден број на значка, име презиме. Пак на крајот   дојде до И работата. И сеа шо му велам, да бегам или како :D

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk



На меџитилија и на охрид во св.наум се најголемите идиоти по граници. Албанциве на св.Наум немаат ни цариник за на влез, толку пати влегувам, збор не ми рекле.
Напиве, поготво со кола без ОХ таблица, ај отвори багаш, ај кај беше....шо ти знам јас......

На Меџитилија,стално ми бараат нашиве зелен картон.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13103 на: 29 Мај 2023, 15:24:58 pm »
Јас дека бричен во главата вечно сомнителен сум.

Мене ме имат така претресено на Деве Баир, на излез од Македонија.

Со црното BMW Е61 кога бев, со жена ми.

Ме тргнаа на страна. Излезете од колата.

Почнаа да отвораат врати.

Се бунев дека не смеат претрес да ми прават, без судски налог.

Се понатегавме малку демек полиција не можела, ама царина можела, а овие џандарите сакаа да влезат :) Не се ни сеќавам да бидам искрен.

Па на крај еден од џандарите ми рече  да му отворам хауба и да види број на мотор/шасија.

Нешто гледаше не знам шо гледаше го оставив.

„Добро во ред ми вика, слободни сте.“



Дали некоја дојава имаа, не знам шо беше муабетот, ама ако не им се побуниш за ароганцијата и за постапката ќе те малтретираат.

 

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13104 на: 29 Мај 2023, 16:32:42 pm »
@Carpathian Lord до BMWто е. Општо BMW тресат често и низ град.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13105 на: 29 Мај 2023, 16:55:20 pm »
Шо, не смеат да те тресат од интервентна или инспектори ?

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4954
  • Пиши лаже
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13106 на: 29 Мај 2023, 16:58:19 pm »
Истото ме интересира и мене. Некој запознаен со законот, што вели за овие работи? Кој и кога смее да те претресе.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13107 на: 29 Мај 2023, 17:16:34 pm »
Истото ме интересира и мене. Некој запознаен со законот, што вели за овие работи? Кој и кога смее да те претресе.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ако те „треси“ џандар, не сме да фаќа ништо во кола.

Може само да бара од тебе да отвориш и да светни да гледа.

Не смее да допира, да растура работи.

Ако почне да ти допира работи, торбици, што ти јас знам,....тоа е претрес и за тоа треба судски налог.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6551
  • French diamond
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13108 на: 29 Мај 2023, 17:32:06 pm »
Или ако се прајш паметен, ќе ти викни алфи и ќе јадиш ќотек во пакет со претресот  :D Реално никој не те претресва за џабе или при рутинска контрола.

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13109 на: 29 Мај 2023, 17:50:18 pm »
Или ако се прајш паметен, ќе ти викни алфи и ќе јадиш ќотек во пакет со претресот  :D Реално никој не те претресва за џабе или при рутинска контрола.
Ех да знајш, немаш таква ѕвезда зато. Лани  95та роден на пазар запна дека ќе ми го треси ранецот, ем мал ем кабадаја,  успат со онаков чирак 19 ако имаше без оружје со него беше, зеде сила пред него демек да се покажи јак колку е, се инаетевме,  можи неможи, и адвокат другар му дадов да се консултира,  одби,  рече си знам јас нема шо да ми кажуваш,  буни се кај шо сакаш, аха добро, не му отворив, сам отвори, никому ништо, ми вели терај слободен си, аха не му викам сеа еден записник да напрајме како шо е законот ваш, дека си извршил претрес, запиша ма да со зборот преглед дека е извршен, си допишав јас во забелешка дека ми е извршен претрес без моја дозвола, се насмеа,  ми  го дае.
Ојдов вполиција, тој шо му беше раководител на смена ми е пријател, рече сакаш внатрешна пријави,  сакаш остај го ние да се позаебаваме. Ете го џандаро сам ми најде број по некој сат се отепа од лигаење, извини згрешив,  абе знајш женет сум пресно,  ќе ми намалат на платата мн месеци ќе заглавам со кредито... Поседи в барака 3 месеци на влезот и уште некој месец Карамани или некое друго село в лепешки.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html