Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690994 пати)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10380 на: 11 Септември 2019, 19:28:00 pm »
Јас сегде аздисувам и сегде си плаќам. Сум брзал сум згрешил ќе си платам. Не е аздисување ако пречекорам брзина, проблем е ако сум технички неисправен, автопатот е фул и пречекорам брзина. Ете се случило, не сум светец ко 90% тука и станало беља. Мислиш мене ми се даваа 150еур? Јас мислев ќе поминам со 25, се така ми беше влезено у главата дека 140 е на автопат, а до 30 над дозволеното се плаќа 15еур. Ама грешка сум бил. Има некои луѓе ме знаат лично од тука, знаат каков сум, ама ти твоето мислење го базираш на кажувано од некој што не ме ни познава. Таман си е, имам дрву у германија таму ги берам, сега за назад 250 ќе возам.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5985
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10381 на: 11 Септември 2019, 19:41:32 pm »
Јас сегде аздисувам и сегде си плаќам.

Аха. ОК.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10382 на: 11 Септември 2019, 19:49:34 pm »
Има се може се.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10383 на: 11 Септември 2019, 20:25:24 pm »
Во меѓувреме поминаа преку 10 албанци со мотори од 2018/19 без кациги со странски регистрации, деца од 15тина години на скутери без таблици без кацига, не ги ни погледна..

Ама знаеш, тој во моментот со тебе работи - нема што да гледа на страна.
Да заврши прво со тебе (за 1 саат) па после ќе гледа други...

Пичка им материна гнасна... Само во тие ситуации не се двајца, за да запрат друг. Пошто, јебига, веќе има жртва. Зошто би запирал друг па да си комплицира живот пацерски?!

Ушеднаш. Лајна. 1312.
Вие будали сте да затанат амерички државјанин, па после жалби по амбасади ова она...?

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10384 на: 11 Септември 2019, 20:28:15 pm »
Тогаш е ваќе:
:)

Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10385 на: 11 Септември 2019, 21:12:09 pm »
Да се надополнам, на пцуење секогаш ја терам од потешки заебанции со дротовите, не само заради тоа што ме запреле некогаш еднаш.

Првпат од форум прочитав дека на мерење за алкохол се враќаат до кола, па после ти донасаат и ти покажуваат колку ти измериле.

Точно ова ми се случи мене.
Ми покажаа 1.64 промили на 3 чаши виски.
Реков "ок", бидејќи нема што да се бунам нели + немав поим што тоа значи!

По сите студии исчитани отпосле излегува дека таа мерка е тотална глупост.
И да, верувам дека ме наседнаа говедата и дека треба да трпам _многу_ помала казна за својот прекршок од тоа што ми го натопорија...

Ама еве, ако знае некој подобро нека каже дали 1.64 е реална мерка за 120 милилитри виски.

1312.
Се сетив на мојата случка и ги најдов постовите...

Се намалија од 5-6 на 3 вискија?
 ;D ;D ;D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10386 на: 11 Септември 2019, 21:30:02 pm »
Инаку и цуцлче да си им бараш, и ич да бе ти чуе, мада мене не ми се десило да покаже дека се има начукано а да се нема :)
  Од една чаша винин0,28 промили, три пати дував, не му се веруваше дека од виноскоп се враќа трезен, али барем 5 мона спадив. А дека има дискриминавија, да не се лажиме сега. 
Богами америте и кај соседите ги почитуваат, а ние кутрите, кај и да појме граѓани од n-ти ред сме...

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10387 на: 11 Септември 2019, 21:36:37 pm »
Да се надополнам, на пцуење секогаш ја терам од потешки заебанции со дротовите, не само заради тоа што ме запреле некогаш еднаш.

Првпат од форум прочитав дека на мерење за алкохол се враќаат до кола, па после ти донасаат и ти покажуваат колку ти измериле.

Точно ова ми се случи мене.
Ми покажаа 1.64 промили на 3 чаши виски.
Реков "ок", бидејќи нема што да се бунам нели + немав поим што тоа значи!

По сите студии исчитани отпосле излегува дека таа мерка е тотална глупост.
И да, верувам дека ме наседнаа говедата и дека треба да трпам _многу_ помала казна за својот прекршок од тоа што ми го натопорија...

Ама еве, ако знае некој подобро нека каже дали 1.64 е реална мерка за 120 милилитри виски.

1312.
Се сетив на мојата случка и ги најдов постовите...

Се намалија од 5-6 на 3 вискија?
 ;D ;D ;D

5-6 сум рекол?

Па, види, можно е и тоа... Од дома, на форум сигурно сум бил пијан ако сум пишувал доцна па да се праам јунак дека многу локам (не дека не :D)
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10388 на: 11 Септември 2019, 22:46:32 pm »
Во однос на промилите од моите досегашни дувања.

Летен период во парк, по 3-4 штока очекував дека летна возачката но ме пуштија, значи испод 0.5.
Сигурно поминало минимум пола час од последната чаша пред да ме сопрат да дувам. Неколку пати имам дувано со ист епилог и слично испиено.

Зимно време, по неколку посети на различни шанкови и испиено неколку пива, текили и врагови... Размак пиење дување минимум пола саат. Резултат: 0.7

Пролетно време, ми тргна од пладне натаму, наваму, со неколку ракии, па виски, па пиво, па назад у кафана со ракија, па пак пиво до длабоко по полноќ. Ме упецаа на последна 24ка, речиси дома. Размак пиење/дување пола саат. Резултат: 1.3

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10389 на: 11 Септември 2019, 22:49:38 pm »
Посебни поздрави и честитки до тие што пијани возат. Алал да ви е.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10390 на: 11 Септември 2019, 22:53:54 pm »
Посебни поздрави и честитки до тие што пијани возат. Алал да ви е.
Кој, јас пијан? Боље возам од Шумахер кога сум наљокан.

Уште имало невини невести на светов ;D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10391 на: 11 Септември 2019, 22:56:00 pm »
За невини невести не знам, али гинат невини луѓе поради тоа што некои “возат боље од Шумахер кога се наљокани”.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10392 на: 11 Септември 2019, 22:59:04 pm »
Od maka pieme...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10393 на: 11 Септември 2019, 23:01:48 pm »
Од што сакате пијте, фатете си такси после тоа.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10394 на: 11 Септември 2019, 23:04:15 pm »
Неколку пати имам кажано дека нема побезбедна кола од Југо. Не иде повеќе од 50 ;D
Невини гинат и од трезни, ненаспани, уморни итн

Да не се правиме повторно "супериорни", гарантирам дека барем еднаш си седнал зад волан со една чаша алкохол.

Примерите беа во насока на постот на loopz што му измериле 1.6 и го бричеле немиен.