Автор Тема: Очекувано траење на современите автомобили?  (Прочитано 12829 пати)

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Re: Очекувано траење на современите автомобили?
« Одговори #15 на: 01 Мај 2014, 11:19:08 am »
Filipv ne go tupi I kazi do koa ocekuvas da go vozis nisanot.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Очекувано траење на современите автомобили?
« Одговори #16 на: 01 Мај 2014, 11:27:13 am »
Ајс би рекол 200.000 км ако не помине возилото, сери му се на производителот. Во врска со режимот на користење не е битно дали го вози тинејџер или искусен човек, ваљда зборуваме за некој происек, не од две возила туку од 2000 да речеме. Од 2000 возила очекувам дека во просек би требало минимум 200.000 да помине без сериозен дефект.

Во врска со тоа дали дизел или бензинец, би рекол дека со оглед на тоа дека дизелите денес се сите со турбо полначи, а бензинците се сеуште атмосферци, сигурно е дека бензинецот ќе помине повеќе киломнетри од дизелот бидејќи на вториов за 200.000км сигурно ќе му рокне турбина а тоа е веќе голем дефект. Кај атмосферскиот бензинец нема што сериозно да рикне така да мојот избор е бензинец ќе помине минимум 200.000км без никаков проблем, во просек, низ животен век од 15 години да речеме.

Велам 200.000км порадо тоа што се вози во македонија, со македонски горива, со масла од македонски пазар, со автоделови донесени за македонски пазар, по македонски патишта и македонски временски (не)прилики. Кога би збореле за Германија на пример, 300.000км мора да помине секој модел на возило денес без дискусија.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Очекувано траење на современите автомобили?
« Одговори #17 на: 01 Мај 2014, 11:27:28 am »
Filipv ne go tupi I kazi do koa ocekuvas da go vozis nisanot.

Еее, тоа е скроз друго прашање бидејќи се однесува на конкретен автомобил и конкретен возач.

Очекувам да го возам уште барем 5 години од сега, т.е. да направи вкупно околу 300.000 километри. Но, оваа „математика“ може лесно да ја расипе неочекуван сериозен дефект.

Сепак, ова не е очекуваниот век на колата, бидејќи не верувам дека после 300.000 км ќе биде за во ѓубре, туку дека ќе биде спремно за продажба по некоја симболична цена. Ова е само бројка после која ќе размислувам за ново ауто.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Очекувано траење на современите автомобили?
« Одговори #18 на: 01 Мај 2014, 11:29:06 am »
Да речеме, 300.000 км ако се возени во разумно кратко време. Да речеме 6-7 години. Што повеќе време изминува, тоа повеќе се скратува очекуваниот век на траење на автомобилот. Стареењето на материјалите, поготово на гумените делови од подвозје, заптивки, гумени изолации и заштити, има голема улога.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Очекувано траење на современите автомобили?
« Одговори #19 на: 01 Мај 2014, 11:31:32 am »
Абе добро, ама гумени делови се менуваат. Потрошени гумени делови ваљда не спаѓа во „сериозен дефект кој ќе те натера да ја шитнеш колата“.

Векот прошол тогаш кога одржувањето ќе стане неисплатливо, т.е. кога повеќе се исплати да ја шитнеш колата будзашто и да си купиш нова.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Очекувано траење на современите автомобили?
« Одговори #20 на: 01 Мај 2014, 11:35:21 am »
@имењакот имај малце осет,зашто више преоѓаш у категорија ситничари,досадни и ебачи на теми.ако не ти се одговара не одговарај.
на темата,ја би очекувал некаде околу 150К за средна класа возило

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Очекувано траење на современите автомобили?
« Одговори #22 на: 01 Мај 2014, 11:46:02 am »
Овој па кога ќе лупне нешто од ракав хахахахах ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Очекувано траење на современите автомобили?
« Одговори #23 на: 01 Мај 2014, 11:56:52 am »
Не лупа он, ај ти... 100.000 годишно се некој добар просек за аутото што го постираше :) Ко` ново ќе биде после 6 години ;)

Абе добро, ама гумени делови се менуваат. Потрошени гумени делови ваљда не спаѓа во „сериозен дефект кој ќе те натера да ја шитнеш колата“.

Векот прошол тогаш кога одржувањето ќе стане неисплатливо, т.е. кога повеќе се исплати да ја шитнеш колата будзашто и да си купиш нова.

@Filipv, очигледно е стареењето на заштитни гуми, манжетни, некои водови стануваат крти, кедери попуштаат...годините си го праат своето. Секако дека добра нега може да неутрализира голем дел од овие работи, ама еве, конкретен пример, ќе ти отиде заштитна гума/манжетна, внатрешна на летва. Нема да ја приметиш од одма, недостапна е за лесен преглед, ќе направи беља која може да кошта премногу за 10-15 години старо возило кое има поминато едвај 150.000км.. И после, таа кола не издржала ни 150.000км.. А мечето на Дени, кое за две години поминало 300.000км е закон, пошто 300.000, а кедерите делуваат ко` нови :)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Очекувано траење на современите автомобили?
« Одговори #24 на: 01 Мај 2014, 11:58:46 am »
Ееее, ама он сликата отпосле ја стави :D

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Очекувано траење на современите автомобили?
« Одговори #25 на: 01 Мај 2014, 12:16:19 pm »
Јас со 99% сигурност би рекол за некои автомобили 200.000 км. Да ве потсетам дека има производители што нудат 150.000 км гаранција. Тука нема дилеми.

Мојата има 5 години или 150000 км гаранција.

Од моето искуство до сега:

1. Витара Сузуки - 165000 км (тогаш ја продадов), никаков проблем вон редовни сервиси

   Стара беше 15 години кога ја продадов

2. Honda HR-V 127000 km, исто никаков проблем вон редовни сервиси (рикна компресорот за клима, ама беше резултат на премнгу фреон, така да не го рачунам).

Стара беше 9 години кога ја продадов.


Јас од ова што читам по нет, ми делува дека 200000км или 10 години е некоја си граница каде што веќе би почнале проблеми вон редовните сервиси.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Очекувано траење на современите автомобили?
« Одговори #26 на: 01 Мај 2014, 12:19:30 pm »
@имењакот имај малце осет,зашто више преоѓаш у категорија ситничари,досадни и ебачи на теми.

Што е проблемот ако се трудам да му дадам смисла на тредот?

ако не ти се одговара не одговарај.

Ми се одговара и одговарам.

А тебе никој не те тера со сила да ги читаш моите постови. Видиш што фино си кажа Игор пред повеќе месеци дека не ме чита. Чиста работа. Пробај и ти.

на темата,ја би очекувал некаде околу 150К за средна класа возило

Што е „траење на автомобилот“? По втор пат прашувам.

- Времето пред првиот сериозен дефект (што го отвара прашањето „што е сериозен дефект“)

- Времето пред да се шитне?

- Времето пред непоправливи дефекти т.е. отпад?

За овие три различни дефиниции на „траење“ има три различни одговори. Нели мислиш дека треба прво за тоа да се договориме пред да почнеме да лупаме бројки?

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Очекувано траење на современите автомобили?
« Одговори #27 на: 01 Мај 2014, 12:24:48 pm »
Што е „очекуван век“? Времето/километрите пред првиот посериозен дефект, или времето/километрите пред отпад?

Филип, ај те молам напиј се кафе и после тоа пробај прочитај што сум пишал како услови.

Фала ти :)


п.с. Ако немаш кафе, или ако не ти делува тоа што го имаш може и некаде да испиеме кафе, само нека почне да делува за да можеш да ги прочиташ условите дефинирани во моите пораки.

п.п.с. До останатите.. Дали јасно пишав на што мислам и што се подразбира?

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Re: Очекувано траење на современите автомобили?
« Одговори #28 на: 01 Мај 2014, 12:34:20 pm »
Generalno traat se dodeka ne si finasinski pogoden da kupis pak nova kola.
Realno traat se dodeka ne gi nadgazi tehnologijata t.e. Kaj nas se vozat koli koi imaat pominati seriozni kilometrazi od 500000 I pak se vo solidna kondicija.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Очекувано траење на современите автомобили?
« Одговори #29 на: 01 Мај 2014, 12:43:47 pm »
Филип, ај те молам напиј се кафе и после тоа пробај прочитај што сум пишал како услови.

Се напив. Пробав и успеав да прочитам.

Си напишал редовно одржувано и возено комбинација град/отворено.

Тоа просто не се доволно влезни податоци за да може да се реши равенката. Има и други услови, кои ти не ги наведе, а кои можат и тоа како да влијаат на траењето на автомобилот (што и да значи тоа). И стварно не разбирам што е толку нејасно во мојата забелешка.