Автор Тема: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift  (Прочитано 152862 пати)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift
« Одговори #180 на: 19 Јуни 2012, 09:45:00 am »
Не е толку мала, имам инвестирано во неа  :P

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift
« Одговори #181 на: 02 Јули 2012, 12:47:43 pm »
АЈ мал апдејт  :)

Викендов скубнавме до Охрид, а воедно и прво искуство со “тенџере на глава“ и однесување на возило на отворено, како со потрошувачка, така и со бука.

Колава ја товаривме како за викенд со две бебиња и детенце, плус 2 возрасни. Во куферот горе ја упакирав само количката, во овој момент немаше потреба друго да се става. Во гепек џамбо куфер, едно креветче, џамбо беби-торба и кеси со папучи и апостолки :). Гумите на 2.5 сите 4. Клима фул тајм.

Куферот: до кај 90км/х не се осеќа дека има нешто вишок на колата. После тоа се зголемува буката. При цирка 95 до 110 се јавува некое резонантно струење и побучно е да се вози во овој опсег него при 120-130. Буката (шумот) не е неподнослив и со нормално пуштено радио едвај се приметува. Буката се зголемува доколку се вози при поголема брзина во кривина, на автопат. Се на се, очекував дека ќе има промена, но не е дотолку драстична за да смета при возење. Изгледа италијанските дизајнери си ја завршиле добро работата.

      - Немам возено, односно се немам возено во друго возило со куфер за да можам да споредам.

Потрошувачката: Неможев најмеродавно да ја измерам промената од претходно. Зошто? На идење накај Охрид беше полабаво по пат. По борд ми покажа само 0,1 покачена потрошувачка него претходни патови :). Прошетавме и до Градиште. На враќање назад патувавме скоро 3 саати, имаше доста гужва, чекање на патарини, автобуси по Стража. Еве го просекот од Аеродром (Општина)-Охрид-Градиште-Охрид-Аеродром:



Комплет 388км се извозени со вклучена клима. Ако земам во предвид предноста која ми ја нуди куферот, промената на потрошувачката е минорна.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift
« Одговори #182 на: 02 Јули 2012, 12:52:24 pm »
Тамам...
А тоа со резонантните вибрации, се решава некако со некои гумички и останато или?
Јас на кадетот кога монтирав багажник на кров така ми правеше. После му наместив едни гуми, ги стегнав штрафовите, сменив шајбни и многу се намали вибрацијата.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift
« Одговори #183 на: 02 Јули 2012, 12:52:47 pm »
Јас со куфер, само од оние дугачкине, а потесни за скии пичев 2000 километри пуна цело време 160км/ч (толку иде Цитроенчето, јебига) и гајле немаше :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift
« Одговори #184 на: 02 Јули 2012, 12:59:56 pm »
Тамам...
А тоа со резонантните вибрации, се решава некако со некои гумички и останато или?
Јас на кадетот кога монтирав багажник на кров така ми правеше. После му наместив едни гуми, ги стегнав штрафовите, сменив шајбни и многу се намали вибрацијата.

Не, нема вибрации никакви. Само шумот во тој опсег на брзина е за нијанса поинтензивен него над таа брзина. Како што спомнав, не смета воопшто. Го мутирав радиото за да напраам споредба и да знам на што сум :).

Јас со куфер, само од оние дугачкине, а потесни за скии пичев 2000 километри пуна цело време 160км/ч (толку иде Цитроенчето, јебига) и гајле немаше :)

На автопат возев 120-130, над тоа не, соодветно на зададена ситуација ;). Кога ќе одам сам, баш ќе тестирам, а може и една екскурзија на обиколница да напраам за да си знам.

Отсутен Dimac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 672
Одг: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift
« Одговори #185 на: 06 Јули 2012, 22:49:05 pm »
Присуствував на монтирање на куфер на BMW X6 во Еуростил и му гарантираа за безбедноста на куферот до брзина од 120 км/ч.
Незнам дали ова важи за сите куфери или зависи од модел, дизајн, начин на монтажа...

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift
« Одговори #186 на: 06 Јули 2012, 23:18:16 pm »
Во Карнер само ми кажаа дека има 5 години гаранција на куферот. Други детали не споделија.
Инаку има Tüv сертификат, некој краш сертификат..

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift
« Одговори #187 на: 07 Јули 2012, 00:21:59 am »
ЛЕлее и возеше 388км за два дена..Свака ти част....

Едит..Него ај дај помагај за со проблемов http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2314.285.html ти се разбираш од овие работи..

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1264
Одг: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift
« Одговори #188 на: 07 Јули 2012, 01:42:45 am »
Присуствував на монтирање на куфер на BMW X6 во Еуростил и му гарантираа за безбедноста на куферот до брзина од 120 км/ч.
Незнам дали ова важи за сите куфери или зависи од модел, дизајн, начин на монтажа...

Вујкоми на авенсис караван стави куфер малку поскапo го плати и лани накај црна гора 160 возеше. Oва 120 некако малку ми изгледа :/

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Re: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift
« Одговори #189 на: 07 Јули 2012, 01:49:26 am »
Можеш колку сакаш да си возиш, некоја глупа забелешка им е тоа на Еуростил ;)

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift
« Одговори #190 на: 07 Јули 2012, 04:26:32 am »
јас имам слушнато доста луѓе за тоа дека треба да се обрне внимание на брзината доколку имаш куфер или носачи за скии на кров, но исто така од истите луѓе сум слушнал дека возеле над препорачаното и ништо не се случило ???

Отсутен 2fast4you

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1797
  • Some drive to work ... I work to drive!!!
Одг: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift
« Одговори #191 на: 12 Јули 2012, 21:32:27 pm »
Можеш колку сакаш да си возиш, некоја глупа забелешка им е тоа на Еуростил ;)
Ne e taka ;)
Jas Na Audi A3 kata imav kufer a imam sega i na golfot. Mojot kufer jas sekogas go vrzuvam so dve dopolnitelni jazinja (onie specijalni so stega krckalo na niv) i vozam kolku mi dusa saka. Sum vozel 190 so Golfot :D
Ama sa preporakata stoi deka ne bi trebalo da se vozi poveke od 120 km na cas. Duri I na kuferot na edna obicna vespa pisuva 120 km na cas ;)
   

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Re: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift
« Одговори #192 на: 12 Јули 2012, 21:38:14 pm »
Можно е, овие не ми кажаа ништо, а 'мануелот' не сум го отворил :)

Максимум возев 130 и тоа на кратко, како и да е товарен со малишаниве не ни мислам побрзо да возам ;)

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift
« Одговори #193 на: 12 Јули 2012, 21:57:55 pm »
Пиши потрошња како ќе биде со куферов.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift
« Одговори #194 на: 12 Јули 2012, 22:02:15 pm »
Mojot kufer jas sekogas go vrzuvam so dve dopolnitelni jazinja (onie specijalni so stega krckalo na niv) i vozam kolku mi dusa saka.

2ф4ј, со вакви каиши го стегаш ?



Вакви се користат кај шлеперите, еден од нив држи товар од 5 тона, ама натоварен на огромна приколка... А на куфер на кола, со 300 иди немаш гајле:)