Автор Тема: Масло за менувач  (Прочитано 18127 пати)

Отсутен bosch

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Масло за менувач
« Одговори #90 на: 10 Октомври 2012, 15:49:28 pm »
фала дечки на брзиот одговор и ја мислев дека е рано не нема ништо девијантно менувачот супер си работи ок

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Масло за менувач
« Одговори #91 на: 10 Октомври 2012, 16:04:41 pm »
Масло во мењач кај мене не ни тураме, т.е тураме, негде 800 грама собира, али си го фрла и од преден и од заден семеринг, демек кај нас карданот вртел на лево, а семерингот е за на десен правец, така таткоми вика и постојано си вади некои звуци мењачот во вожња, како метал во метал да мава. Иначе кога му се дотура, SAE 90w му ставаме

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Масло за менувач
« Одговори #92 на: 10 Октомври 2012, 18:42:32 pm »
фала дечки на брзиот одговор и ја мислев дека е рано не нема ништо девијантно менувачот супер си работи ок

Да не е Авео во прашање?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bosch

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Масло за менувач
« Одговори #93 на: 10 Октомври 2012, 22:09:21 pm »
da da Aveo

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Масло за менувач
« Одговори #94 на: 10 Октомври 2012, 22:14:02 pm »
Ајде сеа кажете што има врска тоа што е Авео и мене ме копка.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Масло за менувач
« Одговори #95 на: 10 Октомври 2012, 22:54:40 pm »
Јас си го сменив маслото во менувач и мотор веднаш штом ја купив колата. Не им верувам што глупости ставаат во фабрика. Така да на Авеото да си смениш масло во менувач и да си ставиш некое адитивче па во слените 50к км да си немаш гајле.

Отсутен bosch

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Масло за менувач
« Одговори #96 на: 11 Октомври 2012, 00:09:13 am »
gotovo smeneto samo me interesirase zasto go menuvaat vo servis inace Aveoto e super za moi potrebi normalno lani bev do Genova so nego 1700 km vo eden pravec super se pokaza na otvoreno (vo smisla na voznja i na potrosuvacka)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Масло за менувач
« Одговори #97 на: 11 Октомври 2012, 01:07:25 am »
Треба некад и ја ова чудо да го сменам, има негде штопна за испуштање ?

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Масло за менувач
« Одговори #98 на: 11 Октомври 2012, 01:27:00 am »
после 17 години е бааааги запечена отварање со хебла ;D

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Масло за менувач
« Одговори #99 на: 11 Октомври 2012, 22:29:04 pm »
osven maslo vo motor na odreden br km, ali najdobro ednas godisno, se menuva i maslo vo menuvac(ne znam interval), glicerin vo kocnici (na 3 mislam godini bese), hidraulicna tecnost vo servo pumpa(ne znam interval), maslo vo reduktor, antifriz i ostala tecnost sto moze da ja ima ...
sekoja tecnost si ima specifikacija na izdrzlivost, traenje i optimalna upotreblivost, batalete balkanski mentalitet - ako go stavila fabrika najbolji e nema potreba od menuvanje, samo fush ke stais-
i da stais fush (sto ne preporacuvam, si ima specifikacija propisana od fabrikata koja se poddrzuva za voziloto) e podobra nego taa sto ja imas izvozeno i amortizirano i e polna so necistotii, kondenzat i go ima izgubeno svojstvoto za podmackuvanje, cistenje, i sl...
imam smeneto glicerin, maslo vo menuvac, sega se spremam za hidraulicna tecnost vo servoto CHF 11 S, i mi ostanuva uste maslo vo reduktor napred i pozadi...  ;)

Отсутен aleksandarbt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
  • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Масло за менувач
« Одговори #100 на: 11 Октомври 2012, 22:41:11 pm »
Kaj mene na pezo 106 veke 260 000 ne e smeneto maslo vo menuvac a i nemam namera.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Масло за менувач
« Одговори #101 на: 11 Октомври 2012, 23:54:49 pm »
На Авеото треба да му се менува редовно масло во менувачот, незнам дали е до маслото или нешто друго, ако не го правиш редовно, прво ќе се соочиш со тешко менување на брзини, а можно е и поголем дефект да настане. Битно е дека треба да се следат упатствата дадени од сервис и да си се врши редовно промена на масло во менувач.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Масло за менувач
« Одговори #102 на: 11 Октомври 2012, 23:57:23 pm »
Kaj mene na pezo 106 veke 260 000 ne e smeneto maslo vo menuvac a i nemam namera.


таму треба да се грижиш да има масло,менување не му е потребно

Отсутен bosch

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Масло за менувач
« Одговори #103 на: 12 Октомври 2012, 23:47:03 pm »
така е дечки и ја сум за тоа секоја течност станува хигроскопна и ги губи својствата