Автор Тема: Што е правилно ? Назабен ремен да се менува на км или на изминати години.Ај д  (Прочитано 12580 пати)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Мarsher, навреме ја опрајв работата :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Што е правилно ? Назабен ремен да се мену
« Одговори #32 на: 22 Август 2011, 23:05:33 pm »
Ситроен АХ, прва замена на ребрастиот по 16 години и 75000 км! Каишот подобар од нов - мајсторот не сакаше да го замени :D
Згрешил мајсторот, ќе го јаде...
Не, не, он посекако го замени, ама на мое инсистирање :) Додуша коа го видов, стварно делуваше прилично свежо онака на око и немаше изедени запци или сл., ама заеби си викам - да не биде ко она „мала криза и одма гомна јадам“ :D
Колку што знам јасние имавме рено 4 и го теравме 170 000 км без ама тоа немаше гајле пошо еден мајтор збореше дека имало некое си  ланче па затоа нема потреба да се мења. Изгледа дека истата ситуација била и со Цитроенот.
Поздрв!!!
« Последно менување: 22 Август 2011, 23:10:09 pm Prcot »

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Кој носи кај нас про грип? Бар да се знае дека не е фалц

За која кола???

Јави ми се утре, 070 243 159 ке ти кажам цена према мене...

Riki...сасвим случајно... јас планирам да го мењам ребрастиот комплет со ролер и затегач и линискиот каиш и гледам оп...тема на таа тема : ) Дај кажи жити све од кај ги најде овие цени оти мене за Contitech двата комплет ми искача отприлика 6328 денари... плус работна Маршеровска рака. Иначе сум горд сопственик на Ford Fiesta 1.4 TDCi od 2006ta година... зелена... баш овие флеенорт ми ги кажаа како подобри.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
После проблемот на Лепарди, страв ми е дури и да помислам ребрасти да мењам.

Ту би ор нот ту би.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
После проблемот на Лепарди, страв ми е дури и да помислам ребрасти да мењам.

Ту би ор нот ту би.

uste prviot go vozis?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Не, мењав пред 20 000 км.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Нема страв, ќе бидеш до кола и ќе гледаш што прават, кога ќе завршат нема да им дадеш све да затворат, ќе земеш со клуч ќе вртиш полека и ќе видиш случајно да не допира некој вентил на клип, ако не допира немаш гајле што и да е.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Кој носи кај нас про грип? Бар да се знае дека не е фалц

За која кола???

Јави ми се утре, 070 243 159 ке ти кажам цена према мене...

Riki...сасвим случајно... јас планирам да го мењам ребрастиот комплет со ролер и затегач и линискиот каиш и гледам оп...тема на таа тема : ) Дај кажи жити све од кај ги најде овие цени оти мене за Contitech двата комплет ми искача отприлика 6328 денари... плус работна Маршеровска рака. Иначе сум горд сопственик на Ford Fiesta 1.4 TDCi od 2006ta година... зелена... баш овие флеенорт ми ги кажаа како подобри.

Пиши ми во пп све за колата... колку киловати, кубика, клима, серво, и ке ти дадам информации...

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
да прашам да не треба да си сменам ребрасти каиши на сеатот, 53к има поминато и 5 години е стар?? Денес бев до сеат случајно па имаат некоја акција и од љубопитност прашав, тој без да види вика било или 60к или 5 години па се мислам шо да направам

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Помини докај Маршер, нека ги видат на лице место и ќе ти кажат.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Ако е точна мојата сервисна книшка прв пат ремен е сменет на 112.000км, втор пат на 213.000км тоа во Швицарска.
Јас сега сменив на 270.000км, сметав дека треба, тетин ми од Австрија ми викаше терај уште 50.000км без гајле ама јас решив да сменам и според мајсторот не згрешив.
Ременот беше по многу малку како испукан а едниот затегач беше како стегнат не лизгаше убаво, изгледа на време.

Како и да е, поентата на темава,
Мое мислење е на 60.000км или не повеќе од 5 години да се смени со се затегачи и клинест, би требало да се осеќаме сигурно и до 80.000 км ама сите знаеме каков квалитет влегува кај нас, не дека нема квалитет ама може лесно да наседнеш.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Јас сега на скоро 20 000 го сменив, сосе затегачот. Беше во очајна состојба, сега обавезно ќе идам на проверка на секои 10 000. ама сепак мислам дека првиот пат кога ми го мењале не го средиле ко што треба.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
На првото Рено 5 1.6д 172.000км оригиналниор ребрести каиш го возевме  :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D