Автор Тема: Што е правилно ? Назабен ремен да се менува на км или на изминати години.Ај д  (Прочитано 12577 пати)

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Ајде да ги прочитаме искуствата и мислењата за ова прашање.
« Последно менување: 11 Август 2011, 21:03:27 pm marsher »

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Исто ко за уљето - што дојде попрво или евентуално порано (по потреба...) ;) Ипак гума си е гума, лошо се однесува у контакт со уље, староста си го чини своето, околните фактори (затезач...)  ... 

Отсутен vili

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 114
Што ќе каже мајсторот :)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Majstorot ke go vidi i ke ti kaze, isto kako za uljeto  ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Како каже сервис :)
И треба редовна проверка, мене на Ибицата нов линиски каиш ми се скина, после 7000.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Според изминати километри како примарен фактор, чистота на моторот втор фактор и време трет фактор.
Мада кај Опел Кадет од 67-ма ни километри, ни масло, ни време го јаде... чудна работа

Отсутен mrmut

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 731
    • http://VisitsToMoney.com/index.php?refId=601060
Kaј мојот Цитроен ZX каиш се менува на 80000 или на 5год заедно со затегачи и никогаш немало проблем не е скапа инцестиција (ако сам правиш) а се чуваш да не направиш поголема штета.

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
јас мислам на изминати километри.
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
По правилно е да се смени на километража по мое, но да се се има и во предвид... дека каишот е гума... и дека таа амортизира...

Али, ако еве возиш многу и годишно поминуваш по 50-70 па до 80 000 км тогаш на километража, ама ако возиш годишно пример по 3000 км тогаш, сакал несакал... ке мора да го смениш бидејки 10 години се 30 000 км, а веке мислам, дека е претерано и каишот со сигурност ке биде како релф испукан...

Па така во таков, случај... мала километража ама годините го утепуваат и јас би препорачал да се мењава на 6-7 години

Но секако игра улога... и квалитетот на каишот... Гудјиер, бош се со послаб квалитет додека фленор и про грип.... се со појак квалитет...

Отсутен kalco

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 255
  • Audi a3 1.9 TDI
    • Kalco
И на колку препорачувате да се менува на 100 000км?

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Еден другар сега мењаше на хонда, и кога го извадивме видовме, а и мајсторот кажа дека е фабричкиот. Колата има 160 000 км, и каишот имаше уште многу живот во него, ама го сменивме.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Ситроен АХ, прва замена на ребрастиот по 16 години и 75000 км! Каишот подобар од нов - мајсторот не сакаше да го замени :D

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
колку што имам читано за каиши (посебно за ребраст) препорачано е да се менува на 60.000-90.000 км (во зависност од возилото и како е предвидено да се сервисира) или 6 години.
бидејки каишот е направен претежно од гума таа се суши и ги губи своите карактеристики.
знам луѓе кои пробале да видат до колку можат каиши да се возат ама не си поминале убаво :)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
И на колку препорачувате да се менува на 100 000км?


Сеа вака ке ти кажам со примери :)

За едно мое бившо количе... прашувам за него ... од дистрибутериве цени за мене... значи, цените што ке ги кажувам се со голем попуст...

Идам кај чоеков и му викам каиш за Пежо 1.4 хси, ми вика имам другар за тебе ... 420 денари гудјиер и, ја му викам добро бе... каиш за фармерки не барам... ми вика имам друго нешто... вош, колку 680, и му викам абе ребраст, барам не клинаст да се скине... па да немаш гајле, ама вака голем проблем... ако скине ребраст... гледа гледа, ми вика имам фленор... 830 денари, и му викам боље... нешто... и ми вика, задња реч технологие... про грип.... 1020 денари... му викам дај...

А сите од фабрика на произведителите на каишите препорачуваат менување на 80 000 км !

И сеа, на исто рамниште гудјиер со направен во некоја вукојебина фалц компани од стара гума за рециклажа... и про грип... не е исто...

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Кој носи кај нас про грип? Бар да се знае дека не е фалц