Автор Тема: Скутерчиња  (Прочитано 493740 пати)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #135 на: 17 Септември 2011, 21:12:25 pm »
е кизнај шо ќе излези дека му е на овај кинезо... денес го склопивме со нови карики, нови вентили, дихтони, исчистено се, компресија добра и на крајо пак не ја прима туражата. пробав и со друг карбуратор од друга веспа пак исто. сепак изгледа дека ќе се носи на мајстор...  под мала работи, до одредени обраи си работи во ред, и после на поголеми вртежи како да го кочи нешто, не му дава да ги развие тие обртаи и таа сила... почнува да се мачи целиот и никако да ја земи туражата.


Знаеш, што му е...

Чим не прима.. за чудо, веројатно те дупи... бензинот тебе... ништо друго не е ...

Е сеа види провери го тоа вакумчето што е под резерварот дали по слободен пат, ке тече бензин... и види извади го филтерчето за бензин со бај пас спој го да видиш како ке иде...

Или веројатно на двата карбуратори се скинати мембраните...

Откачи го капачето на карбураторот или е црно пластично или е поцинкувано со 2 шрафа е... во него има еден федер од 7-8 цм и вакум гумичка како шешир и види ја, дали е здрава... ако има дупче како од игра ... знај ке дупи нема да влече... и види иглицата која со осигурачи е стегната да не мрда, треба да е фиксна е на нејзе има за штелување, и крени ја погоре, повеке ке иде :)

Мора ли сите фори да ви ги кажам :)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Скутерчиња
« Одговори #136 на: 17 Септември 2011, 22:29:47 pm »
ubavo vika riki,proveri s ija vakum pumpata...najvise taa se rasipuva...proveri kablite na bobinata kaj mene tie zezaa ednas stisni gi ubavo so klesti

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #137 на: 17 Септември 2011, 23:49:48 pm »
Aххх од овие кинески моторчиња.... што пари се зима :)))))

ама пази, струјата ја мислам дека не е... или пали и фрла стрија или не... :)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Скутерчиња
« Одговори #138 на: 18 Септември 2011, 00:09:22 am »
mene me zezaa zicite za napojuvanje na bobinata,labavi kontakti i motorot trokirase na puna gas,gi stegnav papucite so klesta nemam problem od togas.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #139 на: 18 Септември 2011, 02:21:08 am »
mene me zezaa zicite za napojuvanje na bobinata,labavi kontakti i motorot trokirase na puna gas,gi stegnav papucite so klesta nemam problem od togas.

Зашто би, коа стуја е струја, чип поминува по водот... зашто да трокира...

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6766
  • French diamond
Одг: Скутерчиња
« Одговори #140 на: 18 Септември 2011, 02:24:55 am »
до бензинот не би требало да е, го вадам карбураторот полн е со бензин, го чистам, го дувам на компресор, го ставам, маван на курбла пали моторчето. значи му оди бензин. нешто до струјата ќе да е, ај утре ќе пробам и тие каблите од бомбината ќе ги проверам. ми се смачи од на точак за до ваму до таму  ;D ;D

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Скутерчиња
« Одговори #141 на: 18 Септември 2011, 02:48:45 am »
до бензинот не би требало да е, го вадам карбураторот полн е со бензин, го чистам, го дувам на компресор, го ставам, маван на курбла пали моторчето. значи му оди бензин. нешто до струјата ќе да е, ај утре ќе пробам и тие каблите од бомбината ќе ги проверам. ми се смачи од на точак за до ваму до таму  ;D ;D

Мислам дека рики во овој пост ти одговори кај лежи проблемот


Знаеш, што му е...

Чим не прима.. за чудо, веројатно те дупи... бензинот тебе... ништо друго не е ...

Е сеа види провери го тоа вакумчето што е под резерварот дали по слободен пат, ке тече бензин... и види извади го филтерчето за бензин со бај пас спој го да видиш како ке иде...

Или веројатно на двата карбуратори се скинати мембраните...

Откачи го капачето на карбураторот или е црно пластично или е поцинкувано со 2 шрафа е... во него има еден федер од 7-8 цм и вакум гумичка како шешир и види ја, дали е здрава... ако има дупче како од игра ... знај ке дупи нема да влече... и види иглицата која со осигурачи е стегната да не мрда, треба да е фиксна е на нејзе има за штелување, и крени ја погоре, повеке ке иде

Мора ли сите фори да ви ги кажам

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #142 на: 18 Септември 2011, 12:36:05 pm »
Aбе младо дете е... :)

Ке види ке научи :) 1000 веспи имам направено :)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6766
  • French diamond
Одг: Скутерчиња
« Одговори #143 на: 18 Септември 2011, 15:57:58 pm »
сега следи отворање на палењето, долу кај магнетот. ние мислиме дека до то е, па ќе ве известам покасно шо ке кажи палењето  :-X

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #144 на: 18 Септември 2011, 21:20:00 pm »
сега следи отворање на палењето, долу кај магнетот. ние мислиме дека до то е, па ќе ве известам покасно шо ке кажи палењето  :-X

Види, калемот доле... неможе да се заебе... ако не му брцнеш штрафцигер...

А тој има еден давач, закачен е на магнетот и дава имплус... али чим пали, а не прима пуна... неможе и да е до тоа...

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6766
  • French diamond
Одг: Скутерчиња
« Одговори #145 на: 20 Септември 2011, 18:24:18 pm »
се најде проблемот, и тоа било во целата инталација, целата е искасапена и преврзвана. е сега јас зедов ја преврзав и ја залемив на сите места кај шо беше сечена, пошто беа оксидирани. сега моторчето пали на курбла и работи како што треба, арно ама на дугме пак само вергла. Зедовме му пуштивме маса директно од бомбината на шасија, и почна да пали на дугме. Е сега прашањето ми е дали смеам така да го возам, пошто ми рекоја дека ке изгореле постепено сите сијалици електрики итн... вие шо мислите??
исто така претходниот газда му има пуштено и друга маса, јас се мислам да ја откачам таа од него и да ја остам оваа на бомбината??

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #146 на: 20 Септември 2011, 20:43:27 pm »
Вози го бе... немаш гајле...

Кој електрики да исцркаат... немаш гајле...

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6766
  • French diamond
Одг: Скутерчиња
« Одговори #147 на: 23 Септември 2011, 20:28:15 pm »
ее сега видов дури шо значи кинез  :-X и зошто некој ги нејќеле. Еднаш се расипи, оди напрај го после... ете вака така се поднапрај инсталацијата, не гуши тера, арно ама сега го снема контактот, се појавува од време на време. Друга работа зедов денес кефој, се спружив 2000ки за нова гума, демек ај се напрај моторчето ќе се тера уште некое време. Ја клавам гумата вртам еден круг, два.. и го палам по некој сат, м*де не пали на дугме, мавање еднаш на курбла, се скрше делче цело од капачката, кај шо стој курблата... еба*и кинезитее, треба да му забранат да произведват било какви работи.....  >:(

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #148 на: 24 Септември 2011, 16:33:42 pm »
ее сега видов дури шо значи кинез  :-X и зошто некој ги нејќеле. Еднаш се расипи, оди напрај го после... ете вака така се поднапрај инсталацијата, не гуши тера, арно ама сега го снема контактот, се појавува од време на време. Друга работа зедов денес кефој, се спружив 2000ки за нова гума, демек ај се напрај моторчето ќе се тера уште некое време. Ја клавам гумата вртам еден круг, два.. и го палам по некој сат, м*де не пали на дугме, мавање еднаш на курбла, се скрше делче цело од капачката, кај шо стој курблата... еба*и кинезитее, треба да му забранат да произведват било какви работи.....  >:(


Eден другар се запнал, вика... сите што продаваат кинески вепси... ке земе да им опне по една бомба :)))

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6766
  • French diamond
Одг: Скутерчиња
« Одговори #149 на: 25 Септември 2011, 19:11:20 pm »
Latest news:
Не иди струја до бомбината, бомбината е исправна, дали би можело да биди отидена онаа црната кутија? следна на проба е таа, ама сепак да си прашам јас, можи ке кажите и нешто друго да испробам со замена од друго кинезиште...