Автор Тема: Скутерчиња  (Прочитано 493743 пати)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #165 на: 30 Септември 2011, 00:55:19 am »
Еве и јас малце, каснам со моја сугестија...

Значи, тој станичниот штендер има улога да биде како некој вид... усигурач... е сеа... и јас кај мене го имам тој станичен штендер... ама кај мене, гледај што прави... ако е спуштенет страничниот штендер, или не е убаво наместен до крај...  не вергла воопшто... во прекин е цела струја...

А кај тебе не знам, што би можело да биде, ако викаш ти вергла, веројатно ја прекинува некаде струјата од бомбина, поточно не ја дава искрата на свекица...

Ај ти види, утре убаво пробај дали верлга или не вергла со спуштен штендер...

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Скутерчиња
« Одговори #166 на: 30 Септември 2011, 12:51:10 pm »
mojot so spusten stender vergla ne pali.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #167 на: 30 Септември 2011, 13:01:00 pm »
Епа Влатко, чоеков наш да не го дупи, тој штендерот... ???

Нека го откачи штендерот осигурачот и нека го преспои дирекно... чиста работа :))))))

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Скутерчиња
« Одговори #168 на: 30 Септември 2011, 13:14:26 pm »
neka proba taka,proveri i kabelot dali ti e na svekicata dobro namesten znae da dupi i toj rabota.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #169 на: 30 Септември 2011, 13:23:03 pm »
Е арно ти текна, види тоа лулето... па да не е прснато, па да не бега искрата, и кабелот од лулето се вади на тој начин да се наштрафува.. не вади/тегне, туку... лулето носиго обратно од стрелките на саатот, значи оштрафувај...

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6766
  • French diamond
Одг: Скутерчиња
« Одговори #170 на: 30 Септември 2011, 15:43:32 pm »
прво слегвање сабајле, одма ја проверив ногарката, и зедов го секов џекот, во него одат 3 жици, две зелени и една црна, зелените двете ги врзав заедно, а црната ја оставив така  и ја изолирав... па за среќа запале моторот  ;D ;D фала богу, само се надевам дека и ова решение нема да трај од денес за утре како другите, туку ќе тера за стално...

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #171 на: 30 Септември 2011, 15:47:19 pm »
Е арно ти текнало, црната треба да е маса по логика... али кај кинезите еби му мајка... :)

Кај мене, место Црна и црвена, се мотаат жолти, портокалови/розеви и зелени :)

Никаде немам црна и црвена :))))))))))))))))))))

Види ја свекицата, лулето... ако треба... сецни го малце кабелот и пак наврти го... :)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Скутерчиња
« Одговори #172 на: 01 Октомври 2011, 00:57:09 am »
znaci zelenata zica odi preku prekinuvacot do drugata zelena i go zatvara koloto kaj CDI-to za da moze motorot da zapali,ako e spusten stenderot strujata preku crnata zica odi na masa a ne na svekica i zatoa ne pali,znae da bide pain in the ass kaj kinezive stenderot i skoro site koj ednas imale problem vaka go resavaat.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #173 на: 01 Октомври 2011, 11:12:24 am »
Ok, ти си тамо на лице место и гледаш...

Него, сеа за сеа дали е ок, мислиш дека го реши проблемот?

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6766
  • French diamond
Одг: Скутерчиња
« Одговори #174 на: 02 Октомври 2011, 01:14:43 am »
да, да конечно се среди  :) :)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #175 на: 02 Октомври 2011, 03:52:17 am »
Немој да ми кажеш, дека ремонтот е џабе... и све е ради ова, осигурачот на штенерот...

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Скутерчиња
« Одговори #176 на: 02 Октомври 2011, 16:30:49 pm »

Зошто џабе ?
Сега нова машина си има ;D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Скутерчиња
« Одговори #177 на: 02 Октомври 2011, 18:27:19 pm »
Ама џабе мака, и 100 евра минус

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6766
  • French diamond
Одг: Скутерчиња
« Одговори #178 на: 04 Октомври 2011, 13:56:22 pm »
Немој да ми кажеш, дека ремонтот е џабе... и све е ради ова, осигурачот на штенерот...
не не, и намотките беа ојдени, после од ко ги сменав почна да заебава и штенерот. сега остана само мало гушење при старт со помала туража, и на пример во возење од 20-30 да му ја додајш до крај туражата, еднаш сецнува салам и после почнува да трга... ова мислам е до карбурацијата?! 
п.с рики ти еднаш ми кажваше за воздухот да го наместам на 3-3.5 круга, е сега то е за иглицата во карбураторот да е најгоре или? сега ми е насредина иглицата и воздухот на 3,5 круга, па се мислам да не му е многу воздух

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Скутерчиња
« Одговори #179 на: 04 Октомври 2011, 15:17:09 pm »
vidi vaka,stranicnata igla so e za stelvanje e za niski vrtezi i se steluva na sledniov nacin,na sajlata steluvas da ima normalna gas,i zemas na toa stranicnoto stravce steluvas se dodeka ne dobies najvisoki vrtezi bez da pipnes racka za gas,koga ek gi dobies tie vrtezi ja namaluvas gasta kaj sajlata na normala i teras,samo pazi ova da go pravis na zagrean motor.