Автор Тема: Скутерчиња  (Прочитано 493591 пати)

Отсутен Hardboy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 169
Одг: Скутерчиња
« Одговори #4125 на: 24 Јуни 2024, 20:51:08 pm »
Дечки ај една препорака за 50 цц скутерче. 4т да е доволно брзо и економично и да ме служи подолг период без кварови. Гледав сим орбит, схр50 и фидле 3. Од хамачито некако сите ми се исти. Незнам дали има резервни делови за нив и како се држат со квалитет

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1602
Одг: Скутерчиња
« Одговори #4126 на: 22 Јули 2024, 02:13:04 am »
Дечки ај една препорака за 50 цц скутерче. 4т да е доволно брзо и економично и да ме служи подолг период без кварови. Гледав сим орбит, схр50 и фидле 3. Од хамачито некако сите ми се исти. Незнам дали има резервни делови за нив и како се држат со квалитет
Дефинирај доволно брзо? 50цц, 4т и доволно брзо во една реченица не оди! Добро, тебе ти се во две реченици, но контекстот е истиот, плус долг период и без кварови... 

Хамбургер, Милка чоколадо, кока кола и сладолед за 100ден...

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Одг: Скутерчиња
« Одговори #4127 на: 22 Јули 2024, 07:56:19 am »
50цц ги продаваат уште од старт со кит за 80цц клип цилиндар, две три илљадарки е, после тера како што треба веспата. Се сеќавам другар уште пред 12-13 години зема Glanz од тие како ретро што изгледаа, ја повози не влечеше, јер нормално е 4т 50ка не влечи ни дете, се врати истиот ден му го ставија китот за 80цц и еве го не е слезен 13 години од веспа нема 300 метри пешки одено. Проблеми никакви машината сем потрошни работи, тера нормално.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2200
Одг: Скутерчиња
« Одговори #4128 на: 06 Септември 2024, 15:01:48 pm »
После 8 год. и поминати 9200км дојде ред за мало тјунирање на Пежо СП4 2Т,се почна со:

-Yasuni Scooter R Carbon кој е стреет легал со сертификат.
-Variator Malossi Multivar кој дојде со бел федер и 8.5гр. ролни.

Откако се стави сетот погоре,беше потребно да се стават полесни ролни и поголема дизна на карбураторот.

Па нарачав цел сет дизни Stage6 за Dell'Orto карбуратор ,во сетот има од  60 до 82 дизни.Фабричката дизна беше 56 а ставив 70ка.

Ставив ролни Stage6 со 6гр. тежина.

Со овој сетап добив одлично забрзување и мене со 125+кг ме носи како од шала и некоја максимална брзина од 77-80км/ч.



Сето ова сам го направив.
Следно што имам во план е да се заменат двете гуми,а можеби ќе се смени фабричката ламела и каишот.

https://imgur.com/gZhrqPc


Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5537
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Скутерчиња
« Одговори #4129 на: 06 Септември 2024, 15:06:57 pm »
Чудно со јасуни р и малоси мултивар да е вака, очекував побрзо да бидам искрен. Може да ти снимам некој ден кога ќе го извадам од гаража Кивејот (2т 50 кубици, сѐ фабричко на него и ауспухот исто со катализатор еуро 2). Со 5 грама ролни и нов каиш, претходно најверојатно имаше 4.7 и беше постартен.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4949
Одг: Скутерчиња
« Одговори #4130 на: 06 Септември 2024, 16:05:45 pm »
Prasanje za 125kive, mi se vrti niz glava honda sh125. Na primer ova mislam deka ne e skapo:

https://www.kleinanzeigen.de/s-anzeige/honda-sh-125-mode-jf51/2846060130-305-4451?utm_source=sharesheet&utm_medium=social&utm_campaign=socialbuttons&utm_content=app_android

ili greska sum?
Nesto slicno so bi preporacale?

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2200
Одг: Скутерчиња
« Одговори #4131 на: 11 Септември 2024, 19:46:56 pm »
Чудно со јасуни р и малоси мултивар да е вака, очекував побрзо да бидам искрен. Може да ти снимам некој ден кога ќе го извадам од гаража Кивејот (2т 50 кубици, сѐ фабричко на него и ауспухот исто со катализатор еуро 2). Со 5 грама ролни и нов каиш, претходно најверојатно имаше 4.7 и беше постартен.

Со мултиварот да бидам искрен не добив ама баш ништо ,прво него го ставив и го провозив моторот неколку км и не видов некоја разлика ама баш во ништо со 8.5гр ролни кои дојдоа со него.Федерот кој дојде со мултиварот и фабричкиот федер цврстината туку речи беше иста а и самиот варијатор беше речиси идентичен.
Кога го ставив издувот со 8.5 гр ролни моторот изгуби и забрзување и брзина.
Со 7гр ролни имав добро забрзување но знаеше  да гуши поради малите вртежи на кои скутерот менуваше брзини.
Со 6гр ролни и поголемата дизна скутерот почна солидно да влече иако сум како што реков 125кг+(читај 138кг).Познатата нагорнина на излезот од Кавадарци за Прилеп ја качува со 55км/ч.

Но видов дека како ставам  полесни ролни, скутерот така речено менува брзини на повисоки вртежи и издувот дава повеќе перформанси.

На следново видео скутерот е со 5.5гр ролни и наштелуван карбуратор.
Забрзувањето е каде каде подобро,но скутерот работи на повисоки вртежи и не е по мој вкус,не сакам на толку вртежи да врти за да имам за нијанса подобро забрзување.

https://imgur.com/SoBU5W3

https://imgur.com/c9rISjx

Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5537
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Скутерчиња
« Одговори #4132 на: 11 Септември 2024, 19:50:48 pm »
За 138кг ова е импресивно со 5.5г ролни. Јас би останал на нив, доволни се за да имаш солидно забрзување и крајна брзина без пребрз старт (за разлика од 4.7г).

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Скутерчиња
« Одговори #4133 на: 11 Септември 2024, 20:02:14 pm »
Види си кој е најјакиот кит со најагресивни порти и највеќе кубици и пукај. https://www.scooter-attack.com/en/scooter/cylinder/cylinders/?product_range=high-end#sr1

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2200
Одг: Скутерчиња
« Одговори #4134 на: 11 Септември 2024, 20:53:23 pm »
За 138кг ова е импресивно со 5.5г ролни. Јас би останал на нив, доволни се за да имаш солидно забрзување и крајна брзина без пребрз старт (за разлика од 4.7г).

Ако најдам 5.7гр би пробал со нив,сакам да земам од овие дигиталниве покажувачи на вртежи и да видам со кој сетап на колку вртежи врти скутерот со различни ролни и сакам да видам  која најголема дизна би можел да ја ставам. Оригиналната беше 56,сега има 70 а во сетот кој го зедов најголемата е 82.
Но се на се долу во Македонија сум дали 30 дена во годината и немам време да пробувам сетап ваква дизна вакви ролни и слично.Викендов што помина бев 4 дена долу но беше гроздобер и повеќе се пиеше.

Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1095
Одг: Скутерчиња
« Одговори #4135 на: 13 Септември 2024, 11:42:45 am »
Како задоволен од Speedfight 4? Јас го имав 1-цот, 33.500 последна километража му беше. Топ моторче. Уште го дрнка стариот низ Охрид.

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2200
Одг: Скутерчиња
« Одговори #4136 на: 13 Септември 2024, 23:20:51 pm »
Сега за сега си е топ,два-три акумулатори се сменети и бендекс.Пред месец време прв пат карбураторот го исчистив,ниту ламба нема прегорено.Моментално е ставен во зимски сон и чат пат татко ми ќе го пали да поработи 10-15мин.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7044
Одг: Скутерчиња
« Одговори #4137 на: 14 Септември 2024, 10:10:54 am »
Јас порано така ги палев па ми дадоа совет дека подобро не, бидејќи топло ладно ќе кондензира а со тоа и влага повеќе.
Знам само дека првото палење на 2 тактен е димница

Што двотактол ставаш и дали кога го палиш на ладно дими?

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2200
Одг: Скутерчиња
« Одговори #4138 на: 15 Септември 2024, 00:09:31 am »
Скутерот е гаражиран,се пали на 3-4 недели и работи додека не крене температура на водата барем 3 црти на дисплејот,тогаш е загреан.
Користам од самиот старт TOTAL HI-PERF 2T фул синтетика двотактол.
Пушта дим ама не е нешто екстремно.
Му имам ставено свеќа NGK CR7EIX,иридиумска.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!