Автор Тема: Проблем со Renault Megane 1.5 dCi  (Прочитано 11081 пати)

Отсутен EnErGy!

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Проблем со Renault Megane 1.5 dCi
« на: 02 Март 2014, 22:19:53 pm »
Здраво! Јас сум нов член тука на оваа страна па незнам многу да ракувам со неа. сакам да прашам дали некој има проблем со рено меган 1,5дци. Во последно време некако како да ми трокира и под мала гас ми гасе...али само некогаш после се управува.Бев во сервис и ми дадоја адетив ја извозив со адетив и колата повторно супер работи. а и овој последниот пат ми покажа на бордот Injektor falt... :/ дали може некој да ми помогне  :)

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: Проблем со Renault Megane 1.5 dCi
« Одговори #1 на: 02 Март 2014, 23:12:19 pm »
Некоја или повеќе од дизните не ги бива.Пробај и со овој адитив http://www.wynnoil.co.uk/products-wynns-fuel-systems-diesel-clean3.htm член на форумов имаше позитивно искуство.
Ако имаш среќа ќе успееш со адитиви да ги прочистиш дизните во спротивно или нова или репарирање.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Проблем со Renault Megane 1.5 dCi
« Одговори #2 на: 02 Март 2014, 23:41:05 pm »
Како сум тазе дизелџија и немам искуство, ајде совет..

Дали да користам некаков адитив за Цитроенчето со 1.4 HDI мотор, што би спречило вакво запушување на дизни?

Кој адитив го препорачувате, односно дали воопшто има потреба?

На колку време да ставам и во која количина? (ако препорачувате)


Цитроенчето доста се вози низ град на кратки релации, а му точам цело време нафта на Лукоил







Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: Проблем со Renault Megane 1.5 dCi
« Одговори #3 на: 03 Март 2014, 00:09:44 am »
Јас досега на сите дизели што сум ги поседувал си ставам адитив и тоа прилично редовно.Можеби претерувам ама ставам на секој 2 или 3 резервоар.
Мислам дека нашава нафта е тиња и поради тоа треба да се ставаат вакви адитив,можеби ова е причина што сум немал никаков проблем со системот за довод на гориво а можеби само сум имал среќа.

Што и да ставиш мислам нема да згрешиш.Значи на полн резервоар ќе му ставиш едно пакување кое со цена се движи од 300 до 500 ден.Јас лично сум ставал Wynn's,Wurth,Liqui moly,Sonax и искрено неможам некој посебно да издвојам,одам купувам тоа што ќе најдам во моментот.Ги има на бензиски,Хубо и други маркети.

Не е голем трошок а мислам дека вршат барем малку работа.

Едит:Ова е одлична тема за адитиви,не е лошо да ја прегледаш http://forum.carclub.mk/index.php/topic,1681.0.html

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Проблем со Renault Megane 1.5 dCi
« Одговори #4 на: 03 Март 2014, 01:30:20 am »
Јас ставив на астра 2.0 ДТИ  вакво и не е лошо ауспухот ми го обели скроз али треба на некоја подолга релација да го ставиш ...овој на Wins  od лево што е на сликата.... ......

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем со Renault Megane 1.5 dCi
« Одговори #5 на: 03 Март 2014, 10:06:58 am »
а да кажеше и кај го набави не ке беше лошо...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Проблем со Renault Megane 1.5 dCi
« Одговори #6 на: 03 Март 2014, 10:17:28 am »
Јас досега на сите дизели што сум ги поседувал си ставам адитив и тоа прилично редовно.Можеби претерувам ама ставам на секој 2 или 3 резервоар.
Мислам дека нашава нафта е тиња и поради тоа треба да се ставаат вакви адитив,можеби ова е причина што сум немал никаков проблем со системот за довод на гориво а можеби само сум имал среќа.

Што и да ставиш мислам нема да згрешиш.Значи на полн резервоар ќе му ставиш едно пакување кое со цена се движи од 300 до 500 ден.Јас лично сум ставал Wynn's,Wurth,Liqui moly,Sonax и искрено неможам некој посебно да издвојам,одам купувам тоа што ќе најдам во моментот.Ги има на бензиски,Хубо и други маркети.

Не е голем трошок а мислам дека вршат барем малку работа.

Едит:Ова е одлична тема за адитиви,не е лошо да ја прегледаш http://forum.carclub.mk/index.php/topic,1681.0.html


Фала ти Бушав. Инаку дури го поседувам Цитроенчево не сум осетил никаков проблем со горивото (дури не беше запален сега повеќе од недела дена, и паркиран надвор, ми запали вчера од прва)

Како и да е, веројатно ќе ставам деновиве да пробам





Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Проблем со Renault Megane 1.5 dCi
« Одговори #7 на: 03 Март 2014, 17:04:33 pm »
Онак адитивот го земав од кавадарци 350 ден  по препорака на djidji on kaжа го имало  во Скопје  во лукоил ,хубо и макоил ....

Отсутен Suman

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 84
Одг: Проблем со Renault Megane 1.5 dCi
« Одговори #8 на: 11 Март 2014, 20:46:57 pm »
Wynns aditivite moze da se kupat vo Hubo, Okta benzinski, Lukoil...
Za redovno koristenje bi go preporacal SUPREMIUM aditivot osobeno za common rail motori. Jas go koristam podolgo vreme i sum prezadovolen
Ja namaluva potrosuvackata, pomirno raboti motorot, go zgolemuva cetanskiot broj .
Edno pakuvanje e za 250 lit. gorivo i se stava na sekoe polnenje gorivo
http://www.wynns.eu/Product.aspx?p=22911&g=GRP_CONS_DIESEL

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Проблем со Renault Megane 1.5 dCi
« Одговори #9 на: 11 Март 2014, 21:27:25 pm »
И Wurth има адитиви ги пробал ли некој ? Поскапи се и верувам треба да се видат. Што се 500-800 денари на еден резервоар ?

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Проблем со Renault Megane 1.5 dCi
« Одговори #10 на: 11 Март 2014, 22:20:00 pm »
500 denari na rezervoar e razlika vo rangot dali stavash dizel ili benzin vo istiot rezervoar od 50l.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Проблем со Renault Megane 1.5 dCi
« Одговори #11 на: 11 Март 2014, 22:22:54 pm »
Греота е на модерен дизел да не му ставаш адитиви. Сепак системот за вбризгување на гориво не е под гаранција. 500 денара по резервоар ќе ти намалат ултра скапи поправки. Тоа е реалноста (освен ако не си среќник да поседуваш нов дизел кој трпи секакво гориво)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Проблем со Renault Megane 1.5 dCi
« Одговори #12 на: 11 Март 2014, 22:25:18 pm »
не претерувај со адитивот на секој резервоар, прифатливо е 3-4 пати годишно.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Проблем со Renault Megane 1.5 dCi
« Одговори #13 на: 11 Март 2014, 22:29:55 pm »
не претерувај со адитивот на секој резервоар, прифатливо е 3-4 пати годишно.

Ваљда има разлика од еден до друг адитив.

Отсутен Suman

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 84
Одг: Проблем со Renault Megane 1.5 dCi
« Одговори #14 на: 11 Март 2014, 22:35:46 pm »
Адитивот чини околу 400 денари а е за 250л гориво - го менува квалитетот на горивото
http://www.wynns.eu/Product.aspx?p=22911&g=GRP_CONS_DIESEL