Автор Тема: De-Cat отсранување на катализатор добро или лошо ???  (Прочитано 14274 пати)

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Штотуку бев на сервис и мајсторот ми кажа дека немам катализатор, бил исечен и заменет со цевка. Дали има некои придобивки за decat или спротивно?
се работи за 1.4 мотор.
Бајдвеј - се осеќа мирисот на бензин без катализатор повеќе
>>>>><<<<<

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: De-Cat отсранување на катализатор добро или лошо ???
« Одговори #1 на: 03 Август 2011, 16:02:01 pm »
Штотуку бев на сервис и мајсторот ми кажа дека немам катализатор, бил исечен и заменет со цевка. Дали има некои придобивки за decat или спротивно?
се работи за 1.4 мотор.

Да. Придобивки се подобар проток на издувни гасови, помалце гушење на моторот, (во некои случаи) подобар звук... Има и негативности како што се зголемена потрошувачка, која е неприметлива.

Бајдвеј - се осеќа мирисот на бензин без катализатор повеќе

Тука си во право, зошто катализаторот служи како догорувач на бензин. Катализатор уствари се вградува само за колата да поминува извесен EURO стандард. Без катализатор, возиш кола еднаква на EURO 1 стандард.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: De-Cat отсранување на катализатор добро или лошо ???
« Одговори #2 на: 03 Август 2011, 16:04:11 pm »
90% од колите во Македонија се без катализатор,така да терај ;)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: De-Cat отсранување на катализатор добро или лошо ???
« Одговори #3 на: 03 Август 2011, 16:05:37 pm »
Енглезите викат дека К моторите сакат back preasure, ако нема катализатор се губел по неколку кс и дрн дрн. Мислам дека ламбда сензорот треба да покажува грешка ама може ја исклучиле од комп. Како и да во потрага сум по здрав половен
>>>>><<<<<

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: De-Cat отсранување на катализатор добро или лошо ???
« Одговори #4 на: 03 Август 2011, 16:06:31 pm »
И кај мене на голфот,го исековме катализаторот :)
Немаше ни разлика во потрошувачка,ни разлика во димење и мирисање а можеби малкуу подобро вече :)
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: De-Cat отсранување на катализатор добро или лошо ???
« Одговори #5 на: 03 Август 2011, 16:07:24 pm »
Енглезите викат дека К моторите сакат back preasure, ако нема катализатор се губел по неколку кс и дрн дрн. Мислам дека ламбда сензорот треба да покажува грешка ама може ја исклучиле од комп. Како и да во потрага сум по здрав половен
Има ли кај тебе 2ра ламбда сонада па да покажува грешка ???
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: De-Cat отсранување на катализатор добро или лошо ???
« Одговори #6 на: 03 Август 2011, 16:08:08 pm »
90% од колите во Македонија се без катализатор,така да терај ;)

Не ми е за загадувањето, за тоа ич неам гајле (кога ќе видам со што се ја загадуваме околината топилници и сл ) него ми е за потрошувачката и влечењето на колата, пак ќе кажам дека К моторот сака back preasure да може подобро да влече.
>>>>><<<<<

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: De-Cat отсранување на катализатор добро или лошо ???
« Одговори #7 на: 03 Август 2011, 16:09:55 pm »
пак ќе кажам дека К моторот сака back preasure да може подобро да влече.
Тури му турбо и нека ти враќа назад ;D

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: De-Cat отсранување на катализатор добро или лошо ???
« Одговори #8 на: 03 Август 2011, 16:10:08 pm »
Енглезите викат дека К моторите сакат back preasure, ако нема катализатор се губел по неколку кс и дрн дрн. Мислам дека ламбда сензорот треба да покажува грешка ама може ја исклучиле од комп. Како и да во потрага сум по здрав половен
Има ли кај тебе 2ра ламбда сонада па да покажува грешка ???
Има псоле катализаторот, ама вика дека се исклучува со неком МИЛ елиминатор или така нешто. А голфчето дизел ти е? Ако е дизел, тогаш тие сакат декат, или доколку си ја појачувал или сл. Моево е 105 кс :(
>>>>><<<<<

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: De-Cat отсранување на катализатор добро или лошо ???
« Одговори #9 на: 03 Август 2011, 16:11:21 pm »
пак ќе кажам дека К моторот сака back preasure да може подобро да влече.
Тури му турбо и нека ти враќа назад ;D
Добра идеја, само коа ми дава мотор од ровер, 2000 кубика 270 кс, несакав :))
>>>>><<<<<

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: De-Cat отсранување на катализатор добро или лошо ???
« Одговори #10 на: 03 Август 2011, 16:13:22 pm »
Да дизел е ;)
Чим има после катализаторот би требало да ти појавува грешка,али ако е исклучена на компјутер,нема ништо да појавува ;D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: De-Cat отсранување на катализатор добро или лошо ???
« Одговори #11 на: 03 Август 2011, 16:16:55 pm »
Vladeee имам слободно време на претек, и се расчитав малце. За 25ката, катализатор или не-катализатор воопшто не прави разлика во перформанси. Значи си ја побив теоријата дека подобро ќе влече и.т.н. Едноставно не му се секирај, само екстра трошкови ќе си правиш со монтажата (освен ако се грижиш за загадувањето, а ако е така, не знам што бараш на форумов ;D ;D ;D)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: De-Cat отсранување на катализатор добро или лошо ???
« Одговори #12 на: 03 Август 2011, 16:19:24 pm »
Katalizatorot dava izvesen otpor na izduvnite gasovi no toa mnogu mal. Kaj vozilata so 2 lambda sondi ednata pred a drugata posle katalizator, negovoto otstranuvanje e mozno no treba da se izraboti reducir za vtorata lambda sonda. Inaku labda sondata ne raboti na principot na back pressure tuku taa e generator na napon koj varira vo odnos na prisustvoto na kislorot vo izduvnite gasovi. Katalizatorot e staven zaradi namaluvanje na stetnosta na izduvnite gasovi. Zaedno so EGR sistemot igra uloga vo zadovoluvanje na nekoi EURO normi. No bidejki kaj nas nema nikakvi povalstici odnosno penali pri registracija na vozilo koa zadovoluva odnosno nezadovoluva odredena EURO norma. Moze slobodno da se otstrani.
Kaj vozilata so DPF e malce poslozena procedurata no e izvodlivo. Najcesto DPF i katalizatorot se vo edno no mora prvo softverski da se iskluci DPF.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: De-Cat отсранување на катализатор добро или лошо ???
« Одговори #13 на: 03 Август 2011, 16:22:00 pm »
Енглезите викат дека К моторите сакат back preasure, ако нема катализатор се губел по неколку кс и дрн дрн. Мислам дека ламбда сензорот треба да покажува грешка ама може ја исклучиле од комп. Како и да во потрага сум по здрав половен
здрав и половен катализатор незнам кај ке најдеш,нивната издржливост е до 80-100.000км...а оние што ги продаваат половни се репарирани незнам шо како и пак не си направил ништо...барај си здрав и НОВ
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: De-Cat отсранување на катализатор добро ил
« Одговори #14 на: 03 Август 2011, 16:35:55 pm »
И наброиси уште 150 евра за катализатор,кога веќе толку го сакаш  :D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)