Автор Тема: Кои се причините за зголемениот број сообраќајни несреќи ?  (Прочитано 24126 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
-Општо курназење на патот, види ја имам појака кола, тргни тоа косилицата од патот, ми сметаш

Ова баш не го разбирам како е фактор.

ова уствари е водечкиот фактор за нај малку 50% од сообраќајките и исто толку од бројот на погинати. кога ке го додадеш и алкохолот процентот се зголемува...

Добро ај ги нема, кога има 2 рации од по еден ден во месецот одма сите пишуваат коментари од типот полициска држава, полнење буџет, ајде требаат пари за избори итн итн, а кога се дешава некоја дешавка како овие деновиве одма коментари од типот нигде ги нема, не работат, кур ги боли итн итн... заебан народ сме и ние во принцип ништо не ни се погодува.

и тоа е точно... зашто во јули мора да е толку жешко... кога во декември нема снег пууу да ти ибам времето... кога во јануари ке падне снег пак е пуууу да ти ибам времето... во лето е прежешко, во зима е преладно па да го ебам сега...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Крива е државата што го направи увозот на коли,времето дојде да го продадеш југото за 300е да додадеш уште 400-500 и да купиш некое бмв со 150-60кс..
Пример
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=1079901 колава има преку 170кс а кошта 850 евра,прималнива цена за некој да го продаде југото за 200 евра да додаде некој пари и да го купи бмв во задна влеча моќно не искусен шофер од 50кс седнува во кола со 170-80кс, во ова кога ќе седне ќе сака да го стиснеш малце,ќе изгуби контрола и толку треба.
Барем јас знам многу такви случаи,еден познаник трампаше фиат уно 1.0 за бмв е30 325 не поминаа ни 5-6 дена се истумба..

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Пак ке кажам, колата си е кола, тој што ја вози треба да има памет што кола вози, колку и се можностите. Треба самоконтрола да се има, ама кај нас преовладува тоа дека ако имаш јака кола, патот е твој и црвен тепих треба да ти се постели и сите на страна да се тргнат и да ти аплаудираат ко божем тито проага.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Незнаењето и немањето осет во возењето.

Незнам оти мене не ми се десило во овие 4 и нешто години да бидам блиску до било каква сообрајќајка... а имам возено и преку 170 на дозволено 60. Ама возев со осет, со памет и за кеф. Гледам прво дали имам услови за такво нешто, а не од мангупење со мисла или ќе поминам или ќе се акнам негде.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
У задно време има поише џандари на метар квадратен, отколку печурки после дожд.

Проблем е што не си ја работат работата, или ја работат максимално промашено, а не дека ги нема.

Полека стигнуваме до вистинските причини зошто за само една година имаме 40% зголемен број на жртви во сообраќајот.

За една година јас не знам друг фактор кој што може да ја промени толку драстично ситуацијата. Ова другово, курчења, лоши патишта, глупи и неедуцирани сељаци у сообраќај, во потполно ист или сличен број биле и во 2012 и 2013 година. Ама во 2013 нешто што многу влијае на сообраќајот придонело да има 40% повеќе жртви.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Полицијата освен што казнува може кога ќе те застане и да те едуцира. Место казна да ти пише нека направат "училници" ајт на 10 часа. Ако не идеш тогаш нека те казнат.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Трпе јас бев на таква програма минатата година, ме сопреа кај тутунски без појас, светла и плус како зборам на моб и имаа некоја акција во автокоманда едукативен филм да гледаме, кој не дојде казната му се процесира

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Изглеа згрешиле што не те изгореле а? :D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Изглеа згрешиле што не те изгореле а? :D

Врски друже.. Подалеку од државата.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
У задно време има поише џандари на метар квадратен, отколку печурки после дожд.

Проблем е што не си ја работат работата, или ја работат максимално промашено, а не дека ги нема.

Полека стигнуваме до вистинските причини зошто за само една година имаме 40% зголемен број на жртви во сообраќајот.

За една година јас не знам друг фактор кој што може да ја промени толку драстично ситуацијата. Ова другово, курчења, лоши патишта, глупи и неедуцирани сељаци у сообраќај, во потполно ист или сличен број биле и во 2012 и 2013 година. Ама во 2013 нешто што многу влијае на сообраќајот придонело да има 40% повеќе жртви.
Или некој рекол дека се зголемиле за 40%?

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Има многу сообраќајки зашто не направат како во белиот свет. Кола над толку и толку коња годишно трето лице да биде за млади возачи 1000 до 2000 ЕУР па после ќе видиме дали ќе има толку жртви.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Или некој рекол дека се зголемиле за 40%?

Не лажат масоните?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Повеќе влече накај тендерџиите кои ќе работат на следниот проект за патишта.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
битно конспираси

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Полицијата во Кавадарци не стои кај шо треба.

Трга пешки од Ваташа накај Кавадарци и лепи казни по паркирани возила.

Недалеку од центарот на Кавадарци, има ромски плац за половни коли, таму 5-6 годишни деца дрифтаат Мерцедеси и тоа стоечки на седиште, ке слези долу да стисне цигла гас, ќе се качи на седиште и вози... Тука нема потреба од Полиција, а сто пати му е пријавено...

Додека полицаец не го фати мерак да делува социјализирачки и воспитно врз учесниците во сообраќајот, нема да има резултати.
Полиција (власта), ја интересира само казни! Тоа кај не е воспитно, и револтира, нема правилен ефект секогаш...

Полицијата освен што казнува може кога ќе те застане и да те едуцира. Место казна да ти пише нека направат "училници" ајт на 10 часа. Ако не идеш тогаш нека те казнат.
Edit: Не го прочитав а пишав за тоа, тоа е тоа, кој има свест ќе свати!
Кој нема свест - само затвор!

Како што рече Мечето, благодарен сум што уште ја газам земјата, со оглед на тоа како сум возел...
А сепак бев еден од попримерните.