Автор Тема: Проблем со брави кај Голф 4  (Прочитано 2516 пати)

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Проблем со брави кај Голф 4
« на: 18 Јануари 2014, 11:47:25 am »
Добро познат проблем кај голфовите, речиси и да нема голф 4 без оваа мана. Мојот проблем е што двете предни брави кога се отвараат вратите не даваат сигнал дека се отворени и не се пали светлото внатре, ако не ги отворам задните врати или не дадам контакт колата се заклучува, а понекогаш и се пали алармот, совозачката врата има уште поголем проблем, кога кликам на далечинското да се заклучи колата таа се отклучува и обратно кога ја отклучувам колата таа врата се заклучува и секогаш морам да го користам клучот за да ја заклучам. Не е некој функционален проблем ама почнува да ме нервира. На aliexpress најдов нови брави, коштаат околу 2500 денари со се поштарина, половните се движат околу 1500 денари, ама половна не ми се зема, а во овластен сервис се плашам и да прашам колку е нова брава. Совет што да правам ?

Отсутен seat ibiza

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 184
Одг: Проблем со брави кај Голф 4
« Одговори #1 на: 18 Јануари 2014, 15:26:05 pm »
Врангеловски во Ченто одма кај семафорите од десна страна. Мислам дека тој ке ти го реши проблемот. Поздрав

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Проблем со брави кај Голф 4
« Одговори #2 на: 18 Јануари 2014, 16:45:52 pm »
Добро познат проблем кај голфовите, речиси и да нема голф 4 без оваа мана. Мојот проблем е што двете предни брави кога се отвараат вратите не даваат сигнал дека се отворени и не се пали светлото внатре, ако не ги отворам задните врати или не дадам контакт колата се заклучува, а понекогаш и се пали алармот, совозачката врата има уште поголем проблем, кога кликам на далечинското да се заклучи колата таа се отклучува и обратно кога ја отклучувам колата таа врата се заклучува и секогаш морам да го користам клучот за да ја заклучам. Не е некој функционален проблем ама почнува да ме нервира. На aliexpress најдов нови брави, коштаат околу 2500 денари со се поштарина, половните се движат околу 1500 денари, ама половна не ми се зема, а во овластен сервис се плашам и да прашам колку е нова брава. Совет што да правам ?

Истиот проблем го имав во Леонот. Нема потреба да ја мењаш цела брава, него ќе одиш кај добар електричар и ќе ти ги смени само малите микропрекидачи што се во бравата. Мене ми сменија на Леонот во Дог Секјурити и ден-денес тераат прекидачите.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем со брави кај Голф 4
« Одговори #3 на: 18 Јануари 2014, 16:52:30 pm »
или така или се довградува копче едно кое е доста евтина работа, од внатрешна страна на самата врата, да стиска кога ке затвориш врата... вака на алфата го решив јас проблемот со совозачката врата. тоа копче е 100-тина денари...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Проблем со брави кај Голф 4
« Одговори #4 на: 18 Јануари 2014, 17:03:05 pm »
Али треба да се ебаваш со кабли, монтажи, ебавања, неубав изглед, итн.

Квази решение, наместо правилно решение. Не дека не е решение, ама не личи на ништо.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем со брави кај Голф 4
« Одговори #5 на: 18 Јануари 2014, 19:09:36 pm »
нема многу ебавање, ептен лесно е..

а за естетиката... ни прекидачот не се гледа. се става од внтрешна страна на вратата, да стиска према стубот (кај  шалттаблата, тој стуб). ти требаат уште две тенки жички од прекидачот до бравата.

едноставно е, само да се дрнкаш треба додека го направиш...

е сега, за кого како. кој како милува така нека си прави. за мене е песме лета, да направам прекидач за 100 денари одошто да мењам микро прекидачи кај било кого. има луге кои не сакаат преправки туку само оригинал.. значи како што реков.. кој како сака...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен feniks

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Проблем со брави кај Голф 4
« Одговори #6 на: 13 Февруари 2014, 20:55:48 pm »
i kaj mene e isto a mi kazaaa bravata polovna kosta 50 evra samo neznam dali se meni i klucot ili ostanuva ist

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Проблем со брави кај Голф 4
« Одговори #7 на: 13 Февруари 2014, 22:19:47 pm »
Микропрекидачите се...
Кај мене зеза само возачката врата.. Другата си е ок.
Се мислам и јас да ги сменам.. Само не им дошло денот.
Друго ме зеза деновиве...
кога давам контакт и чекам греачите да загреат малце колата се заклучува.
Мислам дека ме зеза алармот.. па да се решам кога и ќе го однесам да го ѕирнат...