Автор Тема: Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд  (Прочитано 3399 пати)

Отсутен icecarev

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 81
  • Тој шо ќутит а све знајт
Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд
« на: 15 Јануари 2014, 09:53:17 am »
Здраво,

сабајлево кога ја запалив колата и кога ја спуштив рачната, не ни забележав дека сијаличката за рачната не се исклучила. Не сетив потешкотија при тргнување и дури кога поминав 10-тина км забележав дека сијаличката свети. Пробав да ја кренам и да ја спуштам рачната, за да се исклучи сијаличето, али не успеа. Кога заправ и ги доправ задните тркала, беа топли, значи не беа жешки, туку топли. Дали ова значи дека рачната не ми е спуштена целосно и дали мора одма да одам на мајстор ?
Remember, remember the fifth of November of gunpowder treason and plot. I know of no reason why the gun powder treason should ever be forgot.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд
« Одговори #1 на: 15 Јануари 2014, 09:55:02 am »
Зимно време никогаш не се крева рачна!
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд
« Одговори #2 на: 15 Јануари 2014, 10:02:52 am »
Му помогна на чоекот стварно...

@icecarev: Претпоставувам дека да, рачната не ти е комплетно спуштена и е активна на некој минимален степен. Ако можеш да возиш, оди до мајстор некој, да ѕирне да не случајно и’ треба штелување.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд
« Одговори #3 на: 15 Јануари 2014, 10:05:54 am »
Само на стара кола како стојадин и југо не се крева и кај некој што се познати дека им заледуваат сајлите и не пуштаат (со сигурност знам за алфа) по некој км кај алфите пушта рачната
Јас веќе 8 години возам и не сум имам проблем кај мене на голфот скоро секое застанување си кревам рачна дали е лето дали е зиман не гледам.
Без разлика и да ти останат блокирани тркалата, не треба да свети сијаличката, бидејќи прекидачот за рачна е кај рачната нема везе он со позади.
Провери си дали имаш доволно глицерин, истата сијаличка може да сигнализира за ниско ниво на глицерин.

Отсутен icecarev

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 81
  • Тој шо ќутит а све знајт
Одг: Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд
« Одговори #4 на: 15 Јануари 2014, 10:10:08 am »
Му помогна на чоекот стварно...

@icecarev: Претпоставувам дека да, рачната не ти е комплетно спуштена и е активна на некој минимален степен. Ако можеш да возиш, оди до мајстор некој, да ѕирне да не случајно и’ треба штелување.
Само на стара кола како стојадин и југо не се крева и кај некој што се познати дека им заледуваат сајлите и не пуштаат (со сигурност знам за алфа) по некој км кај алфите пушта рачната
Јас веќе 8 години возам и не сум имам проблем кај мене на голфот скоро секое застанување си кревам рачна дали е лето дали е зиман не гледам.
Без разлика и да ти останат блокирани тркалата, не треба да свети сијаличката, бидејќи прекидачот за рачна е кај рачната нема везе он со позади.
Провери си дали имаш доволно глицерин, истата сијаличка може да сигнализира за ниско ниво на глицерин.
Фала ви на одговорите, ке отидам на мајстор да се провери ова. Инаку и јас знам дека не треба зимно време да се крева рачна, али  мислев дека е тоа само при ниски температури (под нула). Почетник возач сум, колава ја имам скоро месец дена и не знам многу работи, али учам.
Remember, remember the fifth of November of gunpowder treason and plot. I know of no reason why the gun powder treason should ever be forgot.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд
« Одговори #5 на: 15 Јануари 2014, 10:13:43 am »
Пројди кај некој мајстор, ќе провери. Генерално, на понова кола ако е се во ред со рачната in the first place, не би требало да имаш никаков проблем со мрзнење. Мене не ми се десило да ми смрзне рачна на минатите три коли (Golf, Leon, Xantia), а не памтам ни на некое демо возило што сум го земал да ми смрзне рачна.

Рачна дигам по навика, секогаш кога ќе паркирам. Еднаш заборавив да дигнам рачна на Леонот и ми се симна од тротоар. :D

Отсутен icecarev

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 81
  • Тој шо ќутит а све знајт
Одг: Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд
« Одговори #6 на: 15 Јануари 2014, 10:20:11 am »
Пројди кај некој мајстор, ќе провери. Генерално, на понова кола ако е се во ред со рачната in the first place, не би требало да имаш никаков проблем со мрзнење. Мене не ми се десило да ми смрзне рачна на минатите три коли (Golf, Leon, Xantia), а не памтам ни на некое демо возило што сум го земал да ми смрзне рачна.

Рачна дигам по навика, секогаш кога ќе паркирам. Еднаш заборавив да дигнам рачна на Леонот и ми се симна од тротоар. :D
:)
Remember, remember the fifth of November of gunpowder treason and plot. I know of no reason why the gun powder treason should ever be forgot.

Отсутен icecarev

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 81
  • Тој шо ќутит а све знајт
Одг: Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд
« Одговори #7 на: 15 Јануари 2014, 10:27:48 am »
Уште нешто, рачната од кога ја земав колава не фајќа добро. Можно ли е да е заради недостаток на глицерин ? Сменив сајли али пак не фајќа целосно.
Remember, remember the fifth of November of gunpowder treason and plot. I know of no reason why the gun powder treason should ever be forgot.

Отсутен icecarev

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 81
  • Тој шо ќутит а све знајт
Одг: Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд
« Одговори #8 на: 15 Јануари 2014, 13:04:26 pm »
Ја запалив колата и кога ја спуштив рачната, сијаличето за рачна се исклучи. Ја повозив колата неколку км и сега се е ок. Дали е можно да не сум ја спуштил целосно рачната првиот пат и пошто возев 7-8 км без да го забелжам сијаличето за рачна, за потоа кога забележав да не може да се спушти целосно рачната ?
Remember, remember the fifth of November of gunpowder treason and plot. I know of no reason why the gun powder treason should ever be forgot.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд
« Одговори #9 на: 15 Јануари 2014, 13:10:40 pm »
Ваљда е можно, чим ти се десило :)

Јас пак би ти препорачал да идеш кај некој мајстор да ѕирне да не и’ треба штелување на рачната.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Одг: Re: Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд
« Одговори #10 на: 15 Јануари 2014, 13:23:54 pm »
Нас ни се случи да ни блокира тркалото поради кошуљицата од рачната, се имаше оштетено на едно место и кога татко ми ја спуштил рачната, едното тркало се ослободило, другото не. Проверувај во прво време дали ќе греат.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд
« Одговори #11 на: 15 Јануари 2014, 14:49:34 pm »
може едноставно да е тоа прекидачот за рачната заглавен од ѓубре

мало федерче,малце ѓубре му треба за да не се отвори или затвори целосно и да ти покажува дека е крената рачната

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Re: Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд
« Одговори #12 на: 15 Јануари 2014, 17:24:59 pm »
Шмиц, вика дека му грееле задните тркала.
Значи рачната сепак не била вратена до крај, а од ладно може и замрзнале сајлите иако се нови, ама најверојарно не се квалитетни.

Инаку сијаличето за рачна светнува и кога немаш доволно глицерин.

Моја препорака, иди си на мајстор, да не треба да менуваш плочки, гуртни клипче и др.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд
« Одговори #13 на: 15 Јануари 2014, 17:29:22 pm »
И со замрзнати сајли, кога ќе спуштиш рачка од рачна - ќе се исклучи сијаличето (само нема да пуштат гуртните/плочките).
Сијаличето светело - значи две работи:

1. Не била доволно спуштена рачката
2. Глицерин под минимум во садот.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Re: Проблем со рачна кочница Пунто 1.9 јтд
« Одговори #14 на: 15 Јануари 2014, 17:37:43 pm »
Точно така