Автор Тема: problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)  (Прочитано 5767 пати)

Отсутен trokal4e

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 117
problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)
« на: 05 Јануари 2014, 12:55:29 pm »
zdr imam suzuki sx4 so pominati 7800 km vo poln lak levo ili poln lak desno na volanot kako da mi cuka nesto kaj trkalata ?? primer ako go svrtam skroz levo volanot desnoto trkalo kako da slajfuva a na momenti mi vadi zvuk tk tk praj i seto toa samo nautro go imam zabelezano koga e ladno. a vo ovlastenio nemat dve cisti neznaat edna lajsna kao so treba da ja zalepat pa zatoa vaka kako fanatici entuzijasti baram sovet ili mislenje od vas forumdzii. vi blagodaram odnapred na site :D 
peugeot 106 1.5 D ( prv sopstvenik)
Opel Astra 1.4 sedan 2006 (Prv sopstvenik)
Suzuki SX4 1.6 120 hp 2012 (prv sopstvenik)
Opel Kadett IDA J 1.2 1981 (Prv sopstvenik)

Присутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3989
  • MadaFunker
Одг: problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)
« Одговори #1 на: 05 Јануари 2014, 12:59:35 pm »
Серво,.. зглоб?...ова лаички јас не сум од тие "фанатиците" :)
New blood of old school

Отсутен trokal4e

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 117
Одг: problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)
« Одговори #2 на: 05 Јануари 2014, 13:02:53 pm »
Серво,.. зглоб?...ова лаички јас не сум од тие "фанатиците" :)
ne ni pomisluvam na zglob sramota e nitu ednas nitu edno metro ja nemam slajfuvano so svrten volan plus to se boram so komp sekoj den za sto e mozno poniska potrosuvacka epten domakinski ja vozam :) kako zenska ja galam :D
peugeot 106 1.5 D ( prv sopstvenik)
Opel Astra 1.4 sedan 2006 (Prv sopstvenik)
Suzuki SX4 1.6 120 hp 2012 (prv sopstvenik)
Opel Kadett IDA J 1.2 1981 (Prv sopstvenik)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)
« Одговори #3 на: 05 Јануари 2014, 13:05:16 pm »
како и да е нова ти е колата и ако ти е под гаранција ке си одиш на овластен

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)
« Одговори #4 на: 05 Јануари 2014, 13:06:21 pm »
Со 7800 километри, и гаранција на колата, треба да им ја оставиш таму и да ја вратат здрава и читава, без дефекти!
Иначе ако го вртиш воланот до крај и воедно тргаш со колата, тогаш звучи како зглоб.
А ако е во место звукот, тогаш тоа што ти личи на пролизгување е серво моторот што се мачи при полно оптеретување. Го има колку толку кај сите коли.

Отсутен trokal4e

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 117
Одг: problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)
« Одговори #5 на: 05 Јануари 2014, 13:09:00 pm »
Со 7800 километри, и гаранција на колата, треба да им ја оставиш таму и да ја вратат здрава и читава, без дефекти!
Иначе ако го вртиш воланот до крај и воедно тргаш со колата, тогаш звучи како зглоб.
А ако е во место звукот, тогаш тоа што ти личи на пролизгување е серво моторот што се мачи при полно оптеретување. Го има колку толку кај сите коли.
mozno e zglob da pravi problem na 7800 km a kolata nema videno nikakvo slajfuvanje od ko e kupena a mi pravi samo vo rikverc :)
peugeot 106 1.5 D ( prv sopstvenik)
Opel Astra 1.4 sedan 2006 (Prv sopstvenik)
Suzuki SX4 1.6 120 hp 2012 (prv sopstvenik)
Opel Kadett IDA J 1.2 1981 (Prv sopstvenik)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)
« Одговори #6 на: 05 Јануари 2014, 13:12:20 pm »
Ирелевантно е што е проблемот. Под гаранција е возилото. Пиши кога ќе го решат да знаеме.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)
« Одговори #7 на: 05 Јануари 2014, 13:13:24 pm »
Тотално истиот проблем на Фиеста 2010. Исто само на ладно, во рикверц. Во сервис ми кажаа дека треба да се смени карданчето што се поврзува на осовината. Во Форд тоа кошта 7800 ден без работна рака. Овој дел (барем во Ми-Да) не потпаѓа под гаранција, го рачунаат како потрошен материјал.

Отсутен trokal4e

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 117
Одг: problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)
« Одговори #8 на: 05 Јануари 2014, 13:17:00 pm »
Тотално истиот проблем на Фиеста 2010. Исто само на ладно, во рикверц. Во сервис ми кажаа дека треба да се смени карданчето што се поврзува на осовината. Во Форд тоа кошта 7800 ден без работна рака. Овој дел (барем во Ми-Да) не потпаѓа под гаранција, го рачунаат како потрошен материјал.
15 000 eur kola problemi so enterier problemi so ova abe postojano si go postavuvam prasanjeto koe gubre vleguva vo Makedonija od novi avtomobili :) a posle sreda doagam sk, kolata mi sedi vo sk vo garaza pa koa ke ja odnesam ke ve izvestam sto e problemot :)
peugeot 106 1.5 D ( prv sopstvenik)
Opel Astra 1.4 sedan 2006 (Prv sopstvenik)
Suzuki SX4 1.6 120 hp 2012 (prv sopstvenik)
Opel Kadett IDA J 1.2 1981 (Prv sopstvenik)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)
« Одговори #9 на: 05 Јануари 2014, 13:25:00 pm »
Тотално истиот проблем на Фиеста 2010. Исто само на ладно, во рикверц. Во сервис ми кажаа дека треба да се смени карданчето што се поврзува на осовината. Во Форд тоа кошта 7800 ден без работна рака. Овој дел (барем во Ми-Да) не потпаѓа под гаранција, го рачунаат како потрошен материјал.
Они што сакаат може да рачунаат дека е потрошен матерјал. А ти си требало со соодветни лица од инспекциска вероисповед да отидеш.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)
« Одговори #10 на: 05 Јануари 2014, 13:26:24 pm »
Пројдена е гаранцијата и така, ќе си го најдам јас делот и бесплатно ќе ми го сменат. Онака кажав они што ми кажаа :)

Отсутен DasAuto.

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4584
  • ~ Full of soul ~
Одг: problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)
« Одговори #11 на: 05 Јануари 2014, 13:28:56 pm »
Пројдена е гаранцијата и така, ќе си го најдам јас делот и бесплатно ќе ми го сменат. Онака кажав они што ми кажаа :)
Ford генерациите на претпоследна и последна фиеста имаат доста мака со сервото, откажува пумпа најчесто
↯↯ Don't try to follow me ↯↯

http://www.youtube.com/watch?v=b_v5fPI-DUw

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)
« Одговори #12 на: 05 Јануари 2014, 13:33:23 pm »
"тк тк" личи на зглоб

ама тоа е подвозје немора ништо да значи или да е поврзано со ѓубрето во македонија и квалитетот

едноставно можда се скинала манжетната се насобрало ѓубре,не си приметил и сега пепел

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Re: problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)
« Одговори #13 на: 05 Јануари 2014, 13:38:00 pm »
Зглоб, лагер, нешто од тие...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен trokal4e

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 117
Одг: problem so suzuki sx4 soveti mislenja ako mozi da dobijam :)
« Одговори #14 на: 05 Јануари 2014, 13:40:34 pm »
"тк тк" личи на зглоб

ама тоа е подвозје немора ништо да значи или да е поврзано со ѓубрето во македонија и квалитетот

едноставно можда се скинала манжетната се насобрало ѓубре,не си приметил и сега пепел
moze da bides poprecizen so toa pepel :) me uplasi hahahaha :D imam dr tri koli na site sum prv gazda i site se ubieni od vozenje vakvi problemi nikogas nemalo :D gi imam objaveno na forumot :D
peugeot 106 1.5 D ( prv sopstvenik)
Opel Astra 1.4 sedan 2006 (Prv sopstvenik)
Suzuki SX4 1.6 120 hp 2012 (prv sopstvenik)
Opel Kadett IDA J 1.2 1981 (Prv sopstvenik)