Автор Тема: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi  (Прочитано 14322 пати)

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #30 на: 20 Декември 2013, 15:07:10 pm »
Сменет е нов филтер за нафта, проверена е од резервар довод  до бош и повраток се е ок. колата си е истата ке ја ставам на дијагностика во вторник кај Марчер така се доковоривме па ке каже што може да биде јас највеке сумјам во нешто со електрониката друго не ми остана

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #31 на: 20 Декември 2013, 17:36:11 pm »
Мислам се среди работава малку од малку колава тргна,хахахаах, го извадив маф сензорот и ко исфлитав со еден спреј за чистење на антернатори (имаше слика со антернатор на него)незнам кокв што го имаше кај другар мој електричар ама имасе многу малку колава си повлекува и на горниште и дури почнува да шлајфува кога ке ја набијам е сега прашање е дали ке поминам со чистење или да купувам маф. а имав пробано со маф од голф 3 немаше подобрување па го чистев мојот со одвијач ама изгледа сум го замастил.е сега ке видиме дали ке тера или ке се заебе па. Важно најдов до што е џабе турбини вадење џабе филтер нов стариот беше 3000км црева мева доводи и слично а нај криво ми за катализаторот бидејки не беше запушен. фала на сите за советите ке видам како ке се понаша па ке ви пишам.

хехехехехе  :D супер

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #32 на: 20 Декември 2013, 17:49:47 pm »
супер си поминал чим така !

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #33 на: 20 Декември 2013, 18:30:58 pm »
Добро е, сега можеш да го средиш и тахото :D

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #34 на: 20 Декември 2013, 18:32:10 pm »
Ajdeee go razbi malerot :D ako pak ti se poftori problemot,e togash ke mora da si go menuvash

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #35 на: 20 Декември 2013, 19:12:59 pm »
Добро е, сега можеш да го средиш и тахото :D
Tахото ?  ааа да. Само на 30-40км/Ч ми мрда стрелката ме нервирасе и мене му променив сајла за км ама повторно таму прави така инаку е на друга км е одлично не тресе. можно е да е зафркнат или саатот или пињонот

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #36 на: 20 Декември 2013, 19:15:06 pm »
Ajdeee go razbi malerot :D ako pak ti se poftori problemot,e togash ke mora da si go menuvash
да за менување нема проблем ке се смени, ама барем се најде што е инаку де ова е де она е. Другаров има Ваг-Ком и ја приклучивме не дава никаква грешка ама ете тоа си испадна. ако се повтори пак обавезно замена. А замисли ставив маф исти тип од голф 3 ми даде еден другар дали било можно и тој да не бил исправен ееееее што среќа ке беше.....

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #37 на: 20 Декември 2013, 19:19:45 pm »
ЕЕЕ имам и едно друго проблемче. си свети и сијаличката за аирбегот а не сака да се поврзе на компјутер аирбегот со вагкомот зошто незнам проверувавме жицата да не е  што оди од ваг џекот до централната единица на аирбегот не е ја извадивме централната единица за аирбегот ја провери електроничар вика дека е добра, сите дзекови на воздушните се утикани а не го чита на вагкомот. добро ке се среди и тоа. не е  толку лошо како ова што ми излезе

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #38 на: 20 Декември 2013, 20:08:14 pm »
Ajdeee go razbi malerot :D ako pak ti se poftori problemot,e togash ke mora da si go menuvash
да за менување нема проблем ке се смени, ама барем се најде што е инаку де ова е де она е. Другаров има Ваг-Ком и ја приклучивме не дава никаква грешка ама ете тоа си испадна. ако се повтори пак обавезно замена. А замисли ставив маф исти тип од голф 3 ми даде еден другар дали било можно и тој да не бил исправен ееееее што среќа ке беше.....
mozete toa da go testirate,ako kaj tebe sega si pali ubavo so tvojot senzor si rabotti mashinata dobro,izvadigo tvojot,i stavigo na drugarti,i ke vidite dali e ispravno ili ne.Primer jas ne bi testiral,poshto sepak kola so comp e,od kaj da znaesh,moze pa posle ke ti izvadi druga greska.Na eden moj drugar,na opel astra 1.9 TD 99 ili 2000 godd e neznam.Mu ja donesea od Slovenia Germanija shtoznam,ja odnese na comp chisto da vidi dali ima nekoj problem,ne mu ispadna nikakva greska,ama od koga go isklucija od comp,mu se ukluci sijalicata za airbegot i nemozat da mu ja izbrishat greskata,i do den denes mu sveti :)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #39 на: 20 Декември 2013, 20:46:02 pm »
све се решава само треба малце знаење, затоа кај нас не секој мајстор е мајстор ;)

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #40 на: 20 Декември 2013, 21:21:47 pm »
e da imash pravo

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #41 на: 24 Декември 2013, 02:14:34 am »
ЕЕЕ имам и едно друго проблемче. си свети и сијаличката за аирбегот а не сака да се поврзе на компјутер аирбегот со вагкомот зошто незнам проверувавме жицата да не е  што оди од ваг џекот до централната единица на аирбегот не е ја извадивме централната единица за аирбегот ја провери електроничар вика дека е добра, сите дзекови на воздушните се утикани а не го чита на вагкомот. добро ке се среди и тоа. не е  толку лошо како ова што ми излезе
proveri dali ima napojuvanje centralata...

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #42 на: 24 Декември 2013, 14:45:09 pm »
ЕЕЕ имам и едно друго проблемче. си свети и сијаличката за аирбегот а не сака да се поврзе на компјутер аирбегот со вагкомот зошто незнам проверувавме жицата да не е  што оди од ваг џекот до централната единица на аирбегот не е ја извадивме централната единица за аирбегот ја провери електроничар вика дека е добра, сите дзекови на воздушните се утикани а не го чита на вагкомот. добро ке се среди и тоа. не е  толку лошо како ова што ми излезе
proveri dali ima napojuvanje centralata...
ima napojuvanje provereno e toa nesto e do nea ja nosev na elektonicar gi prelemi site lemovi na plocata da ne slucajno ima laden lem i toa sto mozese go izmeri da ne e izgoreno ama nejke. me cudi i zosto ne ja cita avtodijagnostikata

Отсутен feniks

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #43 на: 18 Февруари 2014, 23:02:14 pm »
супер си поминал чим така !
Мислам се среди работава малку од малку колава тргна,хахахаах, го извадив маф сензорот и ко исфлитав со еден спреј за чистење на антернатори (имаше слика со антернатор на него)незнам кокв што го имаше кај другар мој електричар ама имасе многу малку колава си повлекува и на горниште и дури почнува да шлајфува кога ке ја набијам е сега прашање е дали ке поминам со чистење или да купувам маф. а имав пробано со маф од голф 3 немаше подобрување па го чистев мојот со одвијач ама изгледа сум го замастил.е сега ке видиме дали ке тера или ке се заебе па. Важно најдов до што е џабе турбини вадење џабе филтер нов стариот беше 3000км црева мева доводи и слично а нај криво ми за катализаторот бидејки не беше запушен. фала на сите за советите ке видам како ке се понаша па ке ви пишам.

хехехехехе  :D супер
Prijatele imam slicen problem golf 4 ne ja prima gasta bilo vo koja brzina 1, 2, 3 ,4... znaci ja stiskam cela pedala i posle nekoe vreme zabrzuva posebno zabelezuvam 1i 2 davam cela gas ne ni prevrtuvaat trkalata posle 5-6 metri ja dobiva snagata  nezz sto e dali nesto gusi ili senzori menzori ako nekoj razbira ili ima vakov problem pisete :)

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #44 на: 19 Февруари 2014, 09:43:23 am »
а обртаите ? идат нагоре?