Автор Тема: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi  (Прочитано 14319 пати)

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« на: 19 Декември 2013, 10:36:04 am »
Imam eden problem so pasat koj go zemav pred 7-8 meseca se raboti za vozilo 1995 godina, a motorot (samo motorot) mu e promenet AGR oznaka 90ks (golf 4) Znaci vo posledniov period mi se javi eden problem na niski obrtai ne povlekuva kolata. ako odis po jak uspon i ako mu ja odzemes gasta so 1 brzina ne ja prima se dodeka ne pocne da izleguva od usponot ne e lamela, ne se senzori maf itn na dijagnostika ne kazuva greska nikakva, ni rekoa deka imalo nesto so turbinata. turbinata e so wastegate aculator so klapna od 1z motorite nema varijabilni lopatki. Ja izvadivme da ja cistime bozemski ama ne iscistivme nisto turbina creva cevki egr ventil izduvot od turbinata se e cisto. e sega akulatorot ne se pridvizuva najverojatno e n75 alektomagnetniot ventil toj ke go smenam no mislam (imam cueno ili procitano negde) deka wastegate klapnata nema vrska so povlekuvanjeto tuku ja zastituva turbinata na pogolemi obrtai da prestane da vrti to maksimum taka sto otvara i del od izduvnite gasovi odat preku auspuhot i ne gi vrtat perkite tolku silno. Kolata ne trosi ulje ni gram stavam aral 5-40sintetic go vozam 10.000 nekade okolu 200-300 grama . E drugo mi e cudno. Pozadi na auspuhot nema nikakov cad nisto, ni koga ja palis ni koga ja turiras nisto ni vo voznja. vcera ja opteretiv do 5.000 vrtezi vo minuta nema nikakkov cad za dizel malku mi e cudno midejki pred toa imav doblo 1.9d i vectra 1.7td isuzu imase crn cad koga ke ja opteretis mnogu a ova nema nisto ima li nesto so katalizatorot dali e zatnat i dali za toa mozebi ne vlece. Palenjeto i r super pali kako mina ama ne povlekuva so vikaat majstorite mrtva e i toa se dokaj 1700-2000 obrtai posle si povlekuva normalno. Nekna ja zbrkav malku na avtopat dokaj 170km/h si odi si vlece imam primeteno ako vo gorniste ja odzemam skros gasta i da dojde na nejzinata gas posle se dodeka ne ispadnam od gornisteto ne ja prima i ako papucata e do pod.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #1 на: 19 Декември 2013, 11:10:42 am »
Ни во пониски брзини не прима?

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #2 на: 19 Декември 2013, 11:14:35 am »
Ни во пониски брзини не прима?
не прима ни во прва. Застанувам среде успон и треба да дадам тураза докај 2,000 обртаи за да тргнам или пак возам со прва по успон ја одземам гаста и иде на лер гаста и не гасне бидејки дизеливе не гасат оди ја додавам гаста нема промена нема снага нема ништо дури гока ке поцне да излегува од горнистето поцнува да подпримува полека се до 1600 обртаии и после се си е нормално малаксува незнам како да описам

Отсутен Borce-Fiat

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 920
  • Virus-Alfa
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #3 на: 19 Декември 2013, 11:19:26 am »
Удри едно клипче во втора или прва брзина од ниски обратаја па со пуна гас и ке ни кажаш се што треба :D Иначе од кај си ?
LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #4 на: 19 Декември 2013, 11:23:47 am »
Јас би рекол дека не завртува турбината на ниски.


Вака од тепка.

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #5 на: 19 Декември 2013, 11:25:01 am »
Удри едно клипче во втора или прва брзина од ниски обратаја па со пуна гас и ке ни кажаш се што треба :D Иначе од кај си ?
Од Велес сум. Ке направам клипце ке ви пустам как се однесува на рамно како мна горниште

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #6 на: 19 Декември 2013, 11:25:58 am »
Јас би рекол дека не завртува турбината на ниски.


Вака од тепка.
Турбината работи нон-стоп ја прегледавме ја исцистивме супер е нема ни масло ни многу гарез во неа

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #7 на: 19 Декември 2013, 12:58:50 pm »
А кога го смени моторот, дали и менувачот го смени или ?

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #8 на: 19 Декември 2013, 14:18:39 pm »
на мерцедесор имав буквално исти проблем, примаше фалш ваздух од цревото на интеркулерот
провери си ги цревата

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #9 на: 19 Декември 2013, 14:28:17 pm »
А кога го смени моторот, дали и менувачот го смени или ?

проблемот му е од скоро,така да не е од менувачот

и јас мислам дека е фалш воздух,запушено црево или скинато црево од вакум

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #10 на: 19 Декември 2013, 15:12:02 pm »
Ili falsh vozduh, ili e zatnat katalizator, najednostavna proverka bez majstor -  za Turbinata, vidi koga kje dades gas pojako dali gi duva usisnite creva, da bidat napnati. Inaku turboto se meri kolku polni.

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #11 на: 19 Декември 2013, 17:14:35 pm »
А кога го смени моторот, дали и менувачот го смени или ?
Jas ne go smeniv motorot taka ja kupiv a menuvacot i site drugi raboti se si e od passatot

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #12 на: 19 Декември 2013, 17:18:05 pm »
Ili falsh vozduh, ili e zatnat katalizator, najednostavna proverka bez majstor -  za Turbinata, vidi koga kje dades gas pojako dali gi duva usisnite creva, da bidat napnati. Inaku turboto se meri kolku polni.
nema creva se e so plasticni cevki nema kade da proveram site creva na vakumot se promeneti so novipred nekoj den a denes go izvadiv i katalizatorot mu stavivme cevka i nisto ne se promeni

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #13 на: 19 Декември 2013, 17:18:40 pm »
Незнам јас шо има врска менувачот со тоа шо моторот не ја прима гаста.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Problem so gubenje snaga na Passat 1.9tdi
« Одговори #14 на: 19 Декември 2013, 17:25:11 pm »
Удри едно клипче во втора или прва брзина од ниски обратаја па со пуна гас и ке ни кажаш се што треба :D Иначе од кај си ?
Од Велес сум. Ке направам клипце ке ви пустам как се однесува на рамно како мна горниште
незнам за менувацот мислам дека нема веза со ова


како да прикачам видео?????