Автор Тема: Aj sega pomagajte!!!!!  (Прочитано 22658 пати)

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Aj sega pomagajte!!!!!
« на: 11 Јули 2011, 21:15:41 pm »
Mi izleze edna super ponuda od eden decko od italija so 159, so ,2.4 jtd 200k.s (crna so 18-ki bandazi telefonki,vnatre skroz bel enterier)...tatko mi mu veruva za kolata,pacient mu bil veke nekolku godini..e sega me interesiraaat nekolku rab....eve koi:

1.Koi se golemi troskovi kaj ovoj motor konkretno( kolku kosta golem servis)
2.Dali da vleguvam vo vakov rizik imajki predvid deka na mojata pred godina dena ima praveno golem servis (kaj Toni u singelic e menuvano se) i nemam trosoci naredni 60-70000km pu pu pu    :D           
,osven reparacija na predna viljuska okolu 100-150 evra
3.kolku se tekovni trosoci na toj motor(na mojava ulje,filter,i procistuvac pred promena 6000)
4.i na kraj NAJBITNOTO kolku bi mozel da i zemam na mojava,zasto tesko da go ubedam tatko mi da ima 3 koli doma,nejke ni da cue.....ama jas ke si probuvam pak  :D
5.DALI MI SE ISPLATI DURI I DA JA PRODADAM, ili najverojatno ke bide od gotovo veresija
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3801
  • Боинг 747
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #1 на: 11 Јули 2011, 21:45:13 pm »
Cenzura
.....tiiiiiiit............................................
« Последно менување: 11 Јули 2011, 22:10:28 pm bokicivic »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #2 на: 11 Јули 2011, 21:46:43 pm »
Боки, не почнувај со тој муабет и во оваа тема.

Човекот коректно си праша, и заслужува одговор.

Јас некакво лично искуство со 159 немам (освен што ситно сум повозел една, пред неколку години). Една од најсекси аута у нејзина класа ми е (ако не и најсекси).

Рачунај дека е класа помало од 166-ката, па може и да ти биде малку тесничко внатре, а моторот е премија за таа кола.
« Последно менување: 11 Јули 2011, 21:50:22 pm zeroSignal »

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3801
  • Боинг 747
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #3 на: 11 Јули 2011, 21:49:10 pm »
Боки, не почнувај со тој муабет и во оваа тема.

Човекот си праша.
Jas se izvinuvam nemav losa namera:) Samo bev realen. Eve ke dadam primer posto edno moe prijatelce zema bas takva Alfa 2.4 jtd i sea treba da mena kaisi zategaci vodna pumpa, senzor za klimata duhtong na kapak pa pocna za glava da se faka ne mi kaza tocna suma ama izgleda deka e skapo

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #4 на: 11 Јули 2011, 21:51:53 pm »
Se samo nemoj Alfa isto kako da ti dale ponuda za vo pekolot:)

hahahahahahaha Boki----SAMO ALFA.....

Sme imale
AUDI (neznam dali bese 100 ili prvata a6 mal bev)
GOLF 2
XANTIA
PEUGEOT 405
MONDEO

A najmnogu ni stoi na dusa na cela familija ALFA ROMEO SPRINT QV 1987 godina,ama ni go tumba eden prijatel i veke ne bese toa toa....,..
taka da....
Samo ALFA ROMEO me ispolnuva mene licno a i moite...
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #5 на: 11 Јули 2011, 21:52:32 pm »
Тој муабет и таа цена се валидни ако оди во Аутомобиле СК да прави сервис. Ќе си оди ко човек кај некој од сервисерите за Алфа Ромео низ градов, и ќе си заврши работа.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #6 на: 11 Јули 2011, 21:55:08 pm »
Vakva ista samo so originalnite telefonki,karoserijata bese peskarena se staveno novo i na kraj otide jabana.....ama pak ke ja imam 10000000000000000%

Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #7 на: 11 Јули 2011, 21:56:17 pm »
Cовет од Алфист. Читав нешто за 2.4 JTDm дизелот, и пишува дека не е најекономичниот мотор, ама тебе тоа и не те засега зашто сега засега возиш 2.0 T.Spark , така да секако ќе ти се намалат трошоците за гориво. Колата како кола, знаеш како изгледа, 200 коња во Алфа Ромео е се што ти треба.

За продавање на твојата, огласи ја на reklama5, види што цена можеш да и извадиш.

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3801
  • Боинг 747
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #8 на: 11 Јули 2011, 21:56:49 pm »
Brat ne vikam ne za Alfa ama u princip se bara mislenje od covek sto mesecno pominuva minimum 1500 do 2000 km pa da ti kaze kakva e vistinskata situacija. Se zavisi i od toa kako e odrzuvana vo Italija i od kogo e se vozena. Kako i da e Alfa ima ubedlivo najskapi delovi neznam zasto ama vo praksa taka e. Inaku bas toj model e bolid ne trosi mnogu ama koga ke sakas da nagazis prai merak definitivno.

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3801
  • Боинг 747
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #9 на: 11 Јули 2011, 21:58:19 pm »
Najpametna investicija vo Alfa e so motor 1.9 jtd definitivno pokazana varijanta i do sea nemam cueno nekoj da se pozali od toj motor

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #10 на: 11 Јули 2011, 21:59:28 pm »
Brat ne vikam ne za Alfa ama u princip se bara mislenje od covek sto mesecno pominuva minimum 1500 do 2000 km pa da ti kaze kakva e vistinskata situacija. Se zavisi i od toa kako e odrzuvana vo Italija i od kogo e se vozena. Kako i da e Alfa ima ubedlivo najskapi delovi neznam zasto ama vo praksa taka e. Inaku bas toj model e bolid ne trosi mnogu ama koga ke sakas da nagazis prai merak definitivno.

Боки Алфа има најскапи делови, ама тие делови се произведуваат во Милано, а не во Кабул, Малезија, Шангај и слични такви прчвари. Делот што го ставаш во Алфа е исто толку квалитетен како и фабричкиот (осеќам ќе ме удри реченицава по глава ама нека).

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3801
  • Боинг 747
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #11 на: 11 Јули 2011, 22:02:35 pm »
Brat ne vikam ne za Alfa ama u princip se bara mislenje od covek sto mesecno pominuva minimum 1500 do 2000 km pa da ti kaze kakva e vistinskata situacija. Se zavisi i od toa kako e odrzuvana vo Italija i od kogo e se vozena. Kako i da e Alfa ima ubedlivo najskapi delovi neznam zasto ama vo praksa taka e. Inaku bas toj model e bolid ne trosi mnogu ama koga ke sakas da nagazis prai merak definitivno.

Боки Алфа има најскапи делови, ама тие делови се произведуваат во Милано, а не во Кабул, Малезија, Шангај и слични такви прчвари. Делот што го ставаш во Алфа е исто толку квалитетен како и фабричкиот (осеќам ќе ме удри реченицава по глава ама нека).
da tocno e zatoa i vikam skapi se delovite ne vikam deka ne traat da se razbereme ama treba da se razmisluva i za registracija 2.4 so 110kw toa e mnogu pari

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #12 на: 11 Јули 2011, 22:05:11 pm »
166 и 159 имаат исто меѓуоскино растојание, при што 166 е малце подугачка а 159 пак е поширока.

159 со тој мотор мислам дека иде само на 4x4 што гарантира одлични возни својства.


2.4 JTD, ко и секој JTD се сврстува во најквалитетните дизел мотори.

За одржавање ќе биде поскапа од 166 поради фактот што сеуште е актуелен модел.

Најбитно е состојбата на турбината.


Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3801
  • Боинг 747
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #13 на: 11 Јули 2011, 22:06:26 pm »
Od druga strana ako patuvas nonstop za Germanija,Turcija neznam nekade daleku da ti teba takvo auto jako stabilno izdrzlivo ama za ovdeka po gradov definitivno ne posto nemas potreba zatoa vikam 1.9jdt i gospod da te vidi

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #14 на: 11 Јули 2011, 22:08:22 pm »
Brat ne vikam ne za Alfa ama u princip se bara mislenje od covek sto mesecno pominuva minimum 1500 do 2000 km pa da ti kaze kakva e vistinskata situacija. Se zavisi i od toa kako e odrzuvana vo Italija i od kogo e se vozena. Kako i da e Alfa ima ubedlivo najskapi delovi neznam zasto ama vo praksa taka e. Inaku bas toj model e bolid ne trosi mnogu ama koga ke sakas da nagazis prai merak definitivno.

Боки Алфа има најскапи делови, ама тие делови се произведуваат во Милано, а не во Кабул, Малезија, Шангај и слични такви прчвари. Делот што го ставаш во Алфа е исто толку квалитетен како и фабричкиот (осеќам ќе ме удри реченицава по глава ама нека).
da tocno e zatoa i vikam skapi se delovite ne vikam deka ne traat da se razbereme ama treba da se razmisluva i za registracija 2.4 so 110kw toa e mnogu pari

Со оглед на тоа што сега вози кола со 116 KW, ако е до регистрацијата стигнат, нека не се мисли.

166 и 159 имаат исто меѓуоскино растојание, при што 166 е малце подугачка а 159 пак е поширока.

159 со тој мотор мислам дека иде само на 4x4 што гарантира одлични возни својства.


2.4 JTD, ко и секој JTD се сврстува во најквалитетните дизел мотори.

За одржавање ќе биде поскапа од 166 поради фактот што сеуште е актуелен модел.

Најбитно е состојбата на турбината.



Преден погон е, сега се расчитав ми стана интересно. Q4 иде само со 2.4 JTDm и 3.2 V6 и тоа кај двата само со доплата.