Автор Тема: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp  (Прочитано 28328 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp
« Одговори #75 на: 17 Септември 2014, 15:30:03 pm »
Земи го пас кодот и дојди кај мене - ќе ја наредиме, а и ќе се напиеме по една ж'та, ако донесеш :)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp
« Одговори #76 на: 17 Септември 2014, 15:39:44 pm »
Опааааа, само да не претерате за после темпоматот да треба сам да ја тера колата до дома :)

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp
« Одговори #77 на: 17 Септември 2014, 16:23:03 pm »
Ете готово а наредиме работта, почни да а дробиш зелката кај 19ч

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp
« Одговори #78 на: 17 Септември 2014, 18:16:24 pm »
Наредено!

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp
« Одговори #79 на: 18 Септември 2014, 03:27:39 am »
Decki rackata e 100% ispravna , duri i nema nikakvi znaci na istrosenost kako da ne e koristena, toa sto dugmeto potesko se stiska ednostavno se raboti za seriiska karakteristika.Ima edno federce sto e pokruto i pravi dugmeto da ses stiska potesko,ama toa ke go sredime. Ostanova samo uste prekinuvacot  kaj kumplungot ama toa utre ke proveram , i sekako sliki.

Отсутен nevian

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 248
Одг: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp
« Одговори #80 на: 18 Септември 2014, 18:42:59 pm »
Провери прекидачи?
"Its one thing to understand how to bolt aftermarket parts to your car. Its another thing entirely to understand how they all work together."

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp
« Одговори #81 на: 18 Септември 2014, 22:34:04 pm »
Па мислам дека за да уклучи темпоматот потребно е колото да е затворено кај кумплунгот (затоа шо така функционира копчето за исклушување кај шалтерот) го извадив конекторот од прекунувачот и го премостив дирекно и не бива, сега кога ке си одам од работа ке пробам без премостувачот , и така ако небива тогаш останува овластен сервис па они да кажат во  што е проблемот. прекинувачот кај кочницата не го чепкам затоа што има четири жици и незнам која е за што, за да проверам ке морам да го извадам,а малку е зезнато затоашто  откога ке се стави еднаш прекинувачот  тешко да се извади без да се оштети.

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp
« Одговори #82 на: 02 Октомври 2014, 23:19:07 pm »
Конечно дојдов до оригинал звучна изолација , извадена од исто дизел возило. Откога ја ставив првиот впечаток беше џабе фрлени пари, но откога ја возев колата на отворено се осети драстична разлика, на 160 kmh со изолација  бучавата беше како на 120 без изолација. звуцте беа да неречам скроз елининирани, присутен е само резкиот звук додека се забрзува со нагло притисканје на гаста(но тој звук можно е да доага и од подот ), но во возенјето апсолутно никакви звуци од делот на моторот.
 Остана сега уште да се стави изолација помегу ауспухот и подот ,  каде што има простор за мноогу изолација, а најверојатно ке ставам и на поткрилата за да се минимизира звукот од гумите. Ама таму ке биде малку комплицирано. еве како изгледа изолацијата


images

how to print screen on pc

Денеска поработив малку на колата и пробав да ги оцрнам стубовите на вратата со црна мат фолија. Како за првпат не испадна лошо ама резултатот не е како што ошекував, така да утре од сабајле одиме одпочеток. Постапката ја почнав одстрануванје на лајсните и трганје на гумата од џамовите.

image upload no ads

upload img

После следеше чистење на површината со алкохол и обележување на горната линија со хартиена леплива лента.  и на крај лепенје на фолијата по редослед од доле према горе, што мислам и дека ми беше грешка поради која утре ке ја повторувам постапката по обратен редослед. Затоа што  сечење на горната линија испадна многу комплицирано, Еве како испадна првичниот краен резултат:


picture uploading

screen capture tool

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6106
Одг: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp
« Одговори #83 на: 02 Октомври 2014, 23:24:29 pm »
Аирлија изолацијата. И тоа како треба да има разлика, нема што да си се разочарувал.

Не ти е лоша идејава со џамовите, само малку попрецизно и подомаќински треба.

Што бидна со темпоматот?

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp
« Одговори #84 на: 02 Октомври 2014, 23:38:36 pm »
Изолацијата е ТОП само уште од доле да се стави и кај гумите.
Не е лошо како за првпат, во главно се испадна перфекно освен таа горната ивица.

Темпоматот сеуште не е во функција. Ја зирнаа во Аутомакедонија и кажаа дека треба да се направи некаква дијагностика за да се види во што е проблемот. Па закажав за следната недела и ке видиме што ке испадне. Имам собрано материјали па се наеднаш ке постирам откога ке го решам проблемот.

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp
« Одговори #85 на: 03 Октомври 2014, 14:30:48 pm »
И еве краен резултат од фолијата на стубовите. Причината за нерамната ивица е скалпелот. За ваква работа е потребно добар скалпел


host images


image hosting 20mb


image free hosting


upload gambar

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp
« Одговори #86 на: 03 Октомври 2014, 14:48:25 pm »
Одлично дошло! Еден од деталите кои прават драстична разлика на overall изгледот на колата!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp
« Одговори #87 на: 03 Октомври 2014, 14:53:42 pm »
Супер! Уште фолии и фалат :P

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7708
  • Плинаш!!!
Одг: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp
« Одговори #88 на: 03 Октомври 2014, 17:09:56 pm »
Супер дошло. Од каде ја зема фолијата? Колку пари?
Супер! Уште фолии и фалат :P
А бидејки јас имам фолии.................

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: ASTRA H 1.4 TWINPORT 90Hp
« Одговори #89 на: 03 Октомври 2014, 18:20:43 pm »
Da fale zatemnuvanje na staklata ama mnogu grdo mi e da se razlikuva sofersajbnata Od drugite stakla, da moze celata da se zatemni ic ne se mislam. Naredno ke bide krovot so istata  folija, pa zdravje I crni farovi so Lupa mi obecaa da mi donesat Ili co meguvreme ako najdam tuka bi bilo idealno.