Автор Тема: Која НОВА (од салон) кола за 10-15 илјади евра?  (Прочитано 33825 пати)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #75 на: 07 Август 2014, 23:13:42 pm »
Samo neka sozreat malku, vo ovaa sostojba lugeto kje ss cudat koj e deteto, a koj tatkoto :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Која НОВА (од салон) кола за 10-15 илјади евра?
« Одговори #76 на: 07 Август 2014, 23:13:56 pm »
Пре би фиестичево напукано со опремата што ја спомна Џони Вокер отколку астрата.
Поарно нека е со послаб мотор фиестата само нека има налик RS седишта.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #77 на: 07 Август 2014, 23:22:30 pm »
Slab motor ne ti treba, pokraj nego i zivcite kje ti oslabeat,  sum vozel i znam kako e, trosi i brci a ne odi, od oprema treba ikona da davaat za koga kje se pustis da prestignuvas da ima koj da te cuva

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Која НОВА (од салон) кола за 10-15 илјади евра?
« Одговори #78 на: 07 Август 2014, 23:23:32 pm »
Пре би фиестичево напукано со опремата што ја спомна Џони Вокер отколку астрата.
Поарно нека е со послаб мотор фиестата само нека има налик ST? седишта.

Него фиестата е стварно ненормално добро количе во таа класа, за тие пари. Астрата? абе Томе со точакот е побрз од неа не ме зезајте.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Која НОВА (од салон) кола за 10-15 илјади евра?
« Одговори #79 на: 07 Август 2014, 23:23:47 pm »
Со слаби мотори сите имаме искуство. Со јаки се поретки искуствата кај луѓето.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #80 на: 07 Август 2014, 23:33:12 pm »
Za 10 15 eur moze da se najde dobra kola 1-3 god stara odrzuvana propisno i kje pravi pogolem keif od nabrojanive, a i nema da izgubis tolku mnogu na cena ako odlucis za 2-3 god da ja smenis. Imase sega seuste astra klasik vo ponuda za okolu 10500eur, od oprema samo jaze za besenje davaa, model star 10+ god koj sto poloven se naoga za 4000+ eur... sekoj so svoj pari i esap, izborot si ostanuva na tebe, ovde se site pristrasni kon brendot sto go poseduvaat, pa sekoj si "vlece" kon svoeto

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Која НОВА (од салон) кола за 10-15 илјади евра?
« Одговори #81 на: 07 Август 2014, 23:42:37 pm »
Тоа во друга тема. Оваа е за НОВА (од салон) кола.

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Која НОВА (од салон) кола за 10-15 илјади евра?
« Одговори #82 на: 08 Август 2014, 02:04:18 am »
За 14 се зема Фиеста 1.0 екобуст со 120 коња!!!
Во титаниум има се што ти треба и не ти треба. Ако колата треба да е така по секојдневна да речам

Ако сакаш малце малце поспортски Истата фиеста со 1.0 екобуст и 120 кс во Спорт опрема, со спојлерче мојлерче ова она, поагресивно бандавче..

http://ford.mk/assets/PL/Ford%20Fiesta.pdf
И тоа правиме муабет дека овие цени се по ценовник, ова иде минимум 1500 доле :)
уствари ваква би била спортот

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Подобар избор не постои! End of story
То бе Дики, само бојава никако. Одлично возило, одличен мотор, одлична опременост. Многу логичен избор за млади луѓе како нас.

Отсутен Ученик

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 525
Одг: Која НОВА (од салон) кола за 10-15 илјади евра?
« Одговори #83 на: 08 Август 2014, 03:13:05 am »
Кога би се додала вистински потребна опрема како ЕСП, темпомат, автоматски клима уред, сензор за дожд и притисок во гуми, плус металик боја, фиестата доаѓа преку 17. Со попуст рецимо 15. Супер изгледа и се, ама незнам дали би дал за таа кола толку пари.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Која НОВА (од салон) кола за 10-15 илјади евра?
« Одговори #84 на: 08 Август 2014, 07:43:41 am »
Од ова набројаното горе, само ESP има некоја реална потреба да се додаде. Другото е се` чалам и не придонесува додатно кон фукционалноста на возилото. Можеби фабрички ксенон ако има...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #85 на: 08 Август 2014, 08:09:35 am »
Vnimavaj i na opagjanjeto na vrednosta na kolata, fiestata po 10god nema da vredi fazla od 4-5000 eur, a moze i pomalku

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Која НОВА (од салон) кола за 10-15 илјади евра?
« Одговори #86 на: 08 Август 2014, 10:58:11 am »
Замисли да не живееш во Скопје на пример.
Замисли да немаш кола и да треба да одиш кола да купуваш...
Замисли....

Уствари што ќе замислиш, палиш патиките и трк по салони.... Од Ресен ако треба ќе се зам`кнеш до Скопје,  за да се пичкараш со ликовите по салони и нивните шефоиви. Прекрасен бизнис план.

Замисли ние од другите градови што немаме салон за секоја марка

Замисли сме фаќале автобус да одиме да гледаме

Замисли одиш на Саем на коли во Скопје, па треба да организираш превоз за возилото за Битола. На крај ти викаат дека немаат официјален салон во Битола, туку имаат во Ресен.  После ти викаат „Почекајте да заврши саемот, па ќе ви ја донесиме во Ресен“.  Чекаш една недела да ти ја донесат. Одиш со такси во Ресен да си ја земеш колата.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Која НОВА (од салон) кола за 10-15 илјади евра?
« Одговори #87 на: 08 Август 2014, 14:22:22 pm »
Кога би се додала вистински потребна опрема како ЕСП, темпомат, автоматски клима уред, сензор за дожд и притисок во гуми, плус металик боја, фиестата доаѓа преку 17. Со попуст рецимо 15. Супер изгледа и се, ама незнам дали би дал за таа кола толку пари.

ЕСП нема да, ама се става за 100 евра во салон, така но биг дил. овие другие работи што ги наброја во никој случај не спаѓаат во "вистински потребна опрема"
Тие џиџи миџи и глупости се дел од некоја опрема на некоја многу повисока класа на автомобили, не на фиеста у секој случај. Мислам мерач за притисок на гуми во градско возило? сериозно? да не ке се тркаш од дома до пазарче по банани

Клима, музика, аирбегови доволно такви рботи се вистински потребна опрема.
У оваа фиеста што ја пишав има блутут (работа што ја нема во Голф рецимо и тоа во највисокото ниво на опрема) Старт/стоп систем кој ретко каде го има (далеку од потребно, голема глупост али нека го има не смета)

За мене таа СПОРТ фиеста има дупло повеќе опрема од она мене што би ми требало :)

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Која НОВА (од салон) кола за 10-15 илјади евра?
« Одговори #88 на: 08 Август 2014, 16:07:40 pm »
Јебала те вистинска опрема, на таква кола ни серво ни ABS не би ставил. Тркачко до крај. ;D
Ова срањава па сензори за дожд и притисок на гуми... залудно трошење пари.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Која НОВА (од салон) кола за 10-15 илјади евра?
« Одговори #89 на: 08 Август 2014, 16:18:02 pm »
Игор ти мислиш цел живот пајтон да возиш? :P