Автор Тема: Лер гас и работење на моторот прашање?  (Прочитано 15613 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #75 на: 25 Септември 2013, 20:29:07 pm »
озбилно? и зашо сакаш да го продадеш, ако не тропка помалце од 10 посто од мојот?

Па веќе отворена ми е главата, плус можеш да експериментираш, кит за репарација ово оно.

У секој случај варијаторот уопште не тропа ко твојот.


Нешто слично на овој работи:


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #76 на: 25 Септември 2013, 20:30:30 pm »
Јас ќе ти даам 1000 денари за твојот расипан варијатор ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #77 на: 25 Септември 2013, 20:33:42 pm »
Баш сакав да пишам, задња цена 2000 ки, таман да нарачам до петок да ми стигне нов...

Отсутен Apostolski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #78 на: 25 Септември 2013, 20:47:52 pm »
не бе заеби нејкам уопште да ми тропа... од кај го нарача новиот иначе

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #79 на: 25 Септември 2013, 20:51:07 pm »
Грчка.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #80 на: 25 Септември 2013, 20:51:33 pm »
Организирајте се двајцата, може попуст ќе добиете ;D ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #81 на: 26 Септември 2013, 02:40:48 am »
Ме чуди што стар мајстор (макар и аматер) како тебе, не слушнал за процедурава за чистење на моторот со нафта.

Поголема глупост од тоа дека ставале киселина во нафтата немам слушнато.

Нафтата има многу добри својства за чистење и подмачкување,  и денес многу професионалци го користат овај метод, дури и надвор од Македонија.

пиле трено.. јас не реков дека не сум чул и не сум видел...  читај убаво што ти напишав, напишано е на читок македоснки јазик со кирилично писмо...

јас само реков дека поголема глупост од тоа не сум слушнал...

наслагите од изгорено масло низ моторот нема да ги исчистиш со 5 минути работење на нафта... сака бе брат тоа да откисне и да се истрља... а ако оставиш подолго да поработи на нафта наместо на масло отидоа јабан експресно летечи и лежечи лагери на радилица, а ако се турира евентуално многу лесно може да се случи и клипњача некоја низ блок да излезе... затоа реков дека поголема глупост од тоа не сум слушнал... нема никаков позитивен ефект, уште една “мајсторска“ измишљотина која благе везе нема со реалноста, исто како и она на времето што викаа плинот бил сув па го горел моторот и пред се карбураторот...

п.с. за таков закоравен дизелаш како тебе, ме чудиш што не си слушнал за турањето киселина во нафтата како би ја врзале водата со нејзе за да се добие на литража... стварно ме чудиш...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #82 на: 27 Септември 2013, 14:54:14 pm »
Nafta ili benzin nikako ne se stavaat vo motornoto maslo, demek za da ispere motorot, samo zaribuvanje se dobiva so toa.
Postojat cistaci za motorno maslo, ama tie se stavaat pred da se otvori motorot za remont (ako e za remont) i ima strogo
opredeleno vreme kolku treba da raboti so nego i potoa se ispusta komplet so masloto, se otvara motorot pa po red.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #83 на: 27 Септември 2013, 15:31:00 pm »
А да не има чистачи за масло што се ставаат пред секоја промена на маслото? Колата треба да работи 2-3 минути со нив, и да не се турира.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #84 на: 27 Септември 2013, 16:37:23 pm »
А да не има чистачи за масло што се ставаат пред секоја промена на маслото? Колата треба да работи 2-3 минути со нив, и да не се турира.
такви има и тоа е нормално да се користи на возила после 200к километри... ама нафта во мотор е само заебување на машината...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #85 на: 27 Септември 2013, 18:13:32 pm »
Одговорот не се однесуваше на тебе, туку на тој над мене и беше употребена стилска фигура.

Нафта во моторот во сооднос со маслото 10-100% нема да предизвика никаква штета (барем не директнa), затоа не шири дезинформации.


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #86 на: 27 Септември 2013, 23:46:48 pm »
aj sega poshto si zaboravil shto si napishal i sbto si istresol vrati se nazad i procitaj. ti napisa deka se tura nafta na.esto maslo a sega zboris za desetina od kolicinata t.e. probuvas da se iskoprcash od kalta vo koja sam zgazna...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #87 на: 27 Септември 2013, 23:49:13 pm »
Многу јасно дека дизелот е чиста работа. Во секоја смисла, па и во буквална. Зошто моторите се чистат со нафта,  порано кога немаше адитиви се практикуваше при промена на маслото, да се извади старото масло, се стави нафта (во иста количина колку што собира масло) да поработи 5-6 минути, да се истури, па да се стави новото масло. Денес, оваа улога ја имаат адитивите за чистење, но сеуште некои го практикуваат овој метод.

 
da go kvotiram pred da ti tekne da go smenish postot...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #88 на: 27 Септември 2013, 23:54:42 pm »
Одговорот не се однесуваше на тебе, туку на тој над мене и беше употребена стилска фигура.

Нафта во моторот во сооднос со маслото 10-100% нема да предизвика никаква штета (барем не директнa), затоа не шири дезинформации.


znaes li ti deka od dizni shto mocaat dizeli zaribuvaat? zatoa shto koga mocaat malku po malku navtata navleguva vo masloto. koga ge dostigne 5% od kolicinata otide motorot vo aut... prvo stradaat leteci i lezeci lageri. ako prodolzi da raboti za brzo vreme ka napravi nepopravliva shteta na radilicata megu drugoto i ke pregree ke se iskrivi...


p.s. izvinete za dabl post ama od mobilen sum u tri lepe podaleku od doma... nemam opcija da so irqm postovi so citati vo eden...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Лер гас и работење на моторот прашање?
« Одговори #89 на: 28 Септември 2013, 06:30:56 am »
aj sega poshto si zaboravil shto si napishal i sbto si istresol vrati se nazad i procitaj. ti napisa deka se tura nafta na.esto maslo a sega zboris za desetina od kolicinata t.e. probuvas da se iskoprcash od kalta vo koja sam zgazna...

Не читаш. Вториот пост е дообјаснување на првиот. Реков од 10 до 100% нафта е дозволено.


Одговорот не се однесуваше на тебе, туку на тој над мене и беше употребена стилска фигура.

Нафта во моторот во сооднос со маслото 10-100% нема да предизвика никаква штета (барем не директнa), затоа не шири дезинформации.


znaes li ti deka od dizni shto mocaat dizeli zaribuvaat? zatoa shto koga mocaat malku po malku navtata navleguva vo masloto. koga ge dostigne 5% od kolicinata otide motorot vo aut... prvo stradaat leteci i lezeci lageri. ako prodolzi da raboti za brzo vreme ka napravi nepopravliva shteta na radilicata megu drugoto i ke pregree ke se iskrivi...


p.s. izvinete za dabl post ama od mobilen sum u tri lepe podaleku od doma... nemam opcija da so irqm postovi so citati vo eden...

Знам. Но 5%  е пичкин дим. Треба многу повеќе од тоа да настане било каква штета. Овој проблем е многу поизразен кај бензинците, затоа што бензинот во маслото прави поголема штета отколку нафтата. Кај бензинците на секое палење влегува по неклку грама бензин во маслото на овој начин, дури и кога дизните се исправни, затоа кај бензиницте мора често да се менува маслото ако се вози само градска. Знам дека првпат слушаш за ова.

Ја имам пробано постапката за чистење на мотор со нафта кај бензинец и кај дизел. Бензинецот беше косилица, со 50% нафта 50% масло. Работеше 5 минути во лер, неколку пати го турирав моторот. Кај дизелот пробав со 100% нафта , работеше 2 минути, без туража. И во двата случаи немаше штета, а моторите беа целосно исчистени. Знаеш ли како се проверува дали моторот е добро исчистен?


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need