Автор Тема: опел астра 1.6 16 вентилски  (Прочитано 7948 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
опел астра 1.6 16 вентилски
« на: 09 Август 2013, 18:01:18 pm »
ова како прашање до некого дали се сретнал со нешто слично и како го решиле проблемот, да не растураме машина...

значи вчера ни донесоа опел астра со 1.6 16 вентилски мотор-бензинец на плин... дешавката е дека во сред возење му изгасила колата проследено со тресење силно на моторот... во ред вика боро остави ја, ке видиме...

кога и дојде редот, тураме клуч во брава (јас) и почињам да верглам... моторот врти како вентилатор. адекватно иста симулација како скинат ребраст каиш. отвараме ребрастиот... е не е скинат, не е рипнат се е во ред... ајде да видиме кај брегастите... отвараме капак на брегасти пак на клуч вртиме вртат и брегастите, се е во ред... ама моторот сепак врти како вентилатор комплетно како да е без компресија...  на сите клипови и од палење нејке ни да чуе... а истава кола пред 1 месец беше кај нас на редовен сервиз...

онака со отворено капаче на брегасти викам дај за секој случај да видиме бомбината како е дали фрла... ставаме свекици една по една сите се ок, фрла бомбината... и во еден момент ми текнува дека овој мотор е со хидраулични вентили кои ако нема масло во нив не отвараат па заради тоа нити влегува гориво нити воздух нити издувните вентили отвараат, а заприметувам дека на онолку верглање што му дадовме на моторот пробувајки се и сешто јас не видов да шприцне уље на брегастите... сумњиво... пробувам на верглање подолго нејке ни да чуе да изгаси сијаличето за масло на шалттабла... вадиме сензор за масло на блок заверглувам и почна да фрла... вративме назад и боро вика дај ке му ги извадиме сите свекици и ке вртиме до 30 секунди на клуч тогаш клипот нема никакво оптеретување и моторот врти баш како вентилатор... аНласерот само зуи... го направивме тоа и ништо.. нема уље... одмори малку анласерот и повторно.. таман да го пуштам клучот почна да фрла масло... склопивме се назад и после второ заверглување моторот запали...

значи дефинитивно останал без масло во горниот дел, вентилите затвориле и моторот изгасил...

се сумњав во неповратниот-сигурносен вентил во блок што е, да не се закочил на отворено па едноставно нема притисок нагоре, ама боро го извади од рафтови потполно истиот, луѓе има федер појак одошто може човек со рака да го стисне... не верувам дека може тој да се заглави... за секој случај ја оставивме колата и работеше 10 минути без проблем.. после уплаи-изгаси цело време си палеше од прва... и наеднаш почна огрооооомна количина на бел дим да вади... оставивме да работи уште некоја минута... извадивме свекици.. на трети цилиндар свекицата мокра... ама не со бензин.. ке да беше со масло... ама може и со вода... исчистивме, и вративме назад со тоа што таа свекица на друг цилиндар а на третиов друга свекица од друг цилиндар... запалив и пак исти курац... после 5 минути пак демонтирање на трети цилиндар пак мокра свекицата...

има ли некој од мајсториве тука логично објаснување што и кој андрак се деси? да растураме мотор или...? уствари ке растураме дефинитивно ама што да гледам освен дихтунг на глава кој може да го направи ова или прсната глава која посекако ке иде на испитување... уствари кратко и едноставно е дека го изгубило притисокот на масло и некако тој завршил во цилиндар... логика?
« Последно менување: 11 Август 2013, 01:46:44 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #1 на: 09 Август 2013, 19:18:19 pm »
Малку ме чудиш со бројот на вентилите...
Прво би почнал од мерење на притисок на масло и на ладен и на загреан мотор...
Кога врти така на празно би измерил компресија...
Тој мотор и со празни хидраулични подигачи треба да запали,повеќе се сомневам на преполнети подигачи, заглавени, па ги држат вентилите отворени...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #2 на: 09 Август 2013, 22:27:54 pm »
mozda e 12 ventilski ne zapaxiv toj moment. ama koga go vrtev bez svekici i koga pocna konecno da pljuka maslo primetiv mnooooogu vozduh ispluka... ke go otvarame vecerva.. sega za pola saat ke pocneme pa ke vidime shto i kako ke izleze... ke pisam...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #3 на: 09 Август 2013, 22:42:04 pm »
Да не мислиш 2.0 16 вентилски мотор. Зошто 20 вентилски 1.6 нема

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #4 на: 09 Август 2013, 23:29:03 pm »
сепак нема да се отвара вечерва... ме примрзе некако а гледам и боро го примрзе така да сутра је дан...


фаланга... 1.6 12 вентилски мој конечен одговор...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен martin_bt

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2513
  • Дете Битолчанче
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #5 на: 09 Август 2013, 23:35:06 pm »
незнаев дека опел имат 1.6 12вентилски мотор ... досега 12 вентили на мотор со 4клипа имам сретнато само на тојота :)
Што вредат коњските сили ако зад воланот седи магаре ... ? ;D


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #6 на: 09 Август 2013, 23:40:44 pm »
Има и Мицубиши, но Опел сум 99% сигурен дека нема. Но и не е толку важно. Сигурно е 16в

Отсутен martin_bt

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2513
  • Дете Битолчанче
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #7 на: 09 Август 2013, 23:45:39 pm »
Незнам Онак е голем експерт, чим негов конечен одговор е 12в не сумљам во него.
Што вредат коњските сили ако зад воланот седи магаре ... ? ;D


Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #8 на: 09 Август 2013, 23:48:24 pm »
Зошто 99%..???    ;D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #9 на: 10 Август 2013, 00:00:48 am »
mozda e 12 ventilski ne zapaxiv toj moment.....

значи не обратив внимание синоќа,, други работи ме интересираа и други работи тестирав...  откако маршер рече дека го чудам со бројот на вентилите почнав да се подзамислувам и да си враќам слики во главата... утре кога ке го отвориме ке го сликнам и сите дилеми ке завршат... мене ми е сеедно дали е 12 или 16 или 20 вентилски...  возилото е муштериско, не е мое и не му се замарам за тоа... се замарам да му помогнам на боро, да го решиме проблемот што е симптоматично чуден...

маршер.. прееска од мобилен пишував затоа и не ми се куцкаше толку многу.. меревме и компресија... одприлика по 1 бар покажуваше на секој цилиндар. зборам за пред да запали т.е. кога вртеше како вентилатор, а одкако видовме дека не е ребраст и не се скршени брегастите... кога видов дека покажа масло на брегасти и ги вратив свекиците, на прво верглање покажа компресија т.е. звукот на моторот нели, се смени при верглање и на второ запали, после тоа веке не се ни трудевме да мериме компресија...

како и да е, мајтап на темава не ми е потребен, туку побарав мислење дали евентуално некој го имал истиов проблем со истиов мотор.. дали можда е евентуално нешто што се повторува како маана на овој мотор, бидејки не постои возило кое нема некоја условно кажано “сериска маана“ која се повторува кај сите возила.. за тоа беше темава а не да траскаме тука дали бил со 12-16-20 вентили...

истиот тој мотор е вграден во даеву ланос и се води како 1.5... го има и со 8 и со 12 и со 16 вентили како DOHC ознака... боро го има истиов ланос и моторот му беше растурен до коска... маана што би ја приметил како што и он вика и јас е дека на блокот уљниот канал што доаѓа од пумпа е премногу блиску до третиот цилиндар.. малку е збиен тој мотор. значи на трети циландар на опелов и се случува срањето...

повторувам, ке ставам на крај инфо што и како било и што сме откриле меѓутоа побарав помош да каже некој дали има некакво повторување на ваков дефект...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #10 на: 10 Август 2013, 00:15:09 am »
А притисок на масло....???
За Опел 1,6 со 12 в,не сум видел. Додуше има еден, ама со три цилиндри е  1,0 ...Ланосот користи за нијанса модифицирани мотори од Опел, исто не сум видел, мада поретко ми доаѓаат....
Ако е 1,6 8в, во горниот дел кај клацкалките,од десна страна може да има регулатор на притисок на маслото баш за тој дел....Каква е сликата кај брегастата,во поглед на наслаги од согорено масло..?
Прашај го што масло користи и кога го менувал......ако е се во ред, испери ги хидроподигачите, лесно се растураат и стави му ново масло и филтер...некои поквалитетни по можност....

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #11 на: 10 Август 2013, 00:18:39 am »
Ако не бидни и тоа, однеси ја кај Маршер  ;D

Ќе бидни 102,3%  ;D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #12 на: 10 Август 2013, 00:41:57 am »
А притисок на масло....???
За Опел 1,6 со 12 в,не сум видел. Додуше има еден, ама со три цилиндри е  1,0 ...Ланосот користи за нијанса модифицирани мотори од Опел, исто не сум видел, мада поретко ми доаѓаат....
Ако е 1,6 8в, во горниот дел кај клацкалките,од десна страна може да има регулатор на притисок на маслото баш за тој дел....Каква е сликата кај брегастата,во поглед на наслаги од согорено масло..?
Прашај го што масло користи и кога го менувал......ако е се во ред, испери ги хидроподигачите, лесно се растураат и стави му ново масло и филтер...некои поквалитетни по можност....

8 вентилски не е сигурно...

проблемот е во големата количина  на бел дим што се појави низ ауспух...

наслаги немаше ич.. дури и не ми беше верно дека видов толку чист мотор кај брегастите... опелов е донесен-увезен за продажба од словенија и продаден со 130.000 километри... минимум двојно е... масло ние му мењавме, он го донесе, не се сеќавам што точно донесе, ама ти велам, наслаги нула.. од внатре е чисто како солза... ај ке отвориме и ек пишеме...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #13 на: 10 Август 2013, 00:42:13 am »
Ако не бидни и тоа, однеси ја кај Маршер  ;D

Ќе бидни 102,3%  ;D

нема потреба од тоа.. и јас ке го средам...

маршер има поголемо искуство од мене, бидејки профи работи тоа, а јас од хоби го правам тоа... маршер е веројатно подобра мајстор од мене, по брз и по прецизен. веројатно може и побрзо да постави дијагноза од мене и побрзо да го реши проблемот... значи не го потценувам, напротив го величам, но не е единствен што ја разбира проблематиката... се разбирам и јас и повторувам по 10-ти пат дека темава ја отворив  за да прашам дали се појавува сериски проблем кај овој мотор т.е. рандом дефект или се работи за нешто случајно и ново...

да му се одмили на човек во подфорумов да отвори тема во работилница... кај што треба да се дискутира за сериозност на некој проблем, се тресат зелени и мајтапи се вртат...

значи побарав искуство на нога на колегијалност...
« Последно менување: 10 Август 2013, 00:52:35 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #14 на: 10 Август 2013, 00:50:11 am »
1.6 8v


1.6 16v