Автор Тема: Затемнување на прозорци - Клима Фолии  (Прочитано 163827 пати)

Отсутен aleksandar extreme

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #630 на: 16 Ноември 2022, 10:56:22 am »
Керамичка моментално немаме но ќе добиеме
Секоја фолија се разликува нејзината структура и составот кој го има во неа
Керамичката во нејзината струкура има керамички честички, кој се многу силни и дополнително ги одбиваат зраците ,и ја намалуваат температурата во возилото и до 10 степени
Дополнителен бенефит е што не смета на антени и тн..

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #631 на: 16 Ноември 2022, 11:35:14 am »
Керамичка моментално немаме но ќе добиеме
Секоја фолија се разликува нејзината структура и составот кој го има во неа
Керамичката во нејзината струкура има керамички честички, кој се многу силни и дополнително ги одбиваат зраците ,и ја намалуваат температурата во возилото и до 10 степени
Дополнителен бенефит е што не смета на антени и тн..
Точно, ете 10 поста погоре за тоа сме зборувале. Пишете ако добиете, мислам дека веќе редно време е да се премине на керамичка и кај нас како земја со 250 сончеви денови.

Отсутен Tomce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 454
    • ibiz.mk
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #632 на: 16 Ноември 2022, 17:43:01 pm »
Za keramicka i jas sum zainteresiran.
Zimovo da stavam.

Inace kade ima amber folija, maglenkite da gi napravam.
Led maglenki se

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 968
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #633 на: 16 Ноември 2022, 22:11:44 pm »
@aleksandar extreme

Дали имате XPEL брендот или навистина постои XPeal фолија?

Отсутен aleksandar extreme

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #634 на: 16 Ноември 2022, 22:18:57 pm »
Имаме Xpel се извинувам за грешката . :D

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4912
  • Пиши лаже
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #635 на: 16 Ноември 2022, 23:37:51 pm »
Чисто само да прашам, нели не беше дозволено да се затемнуваат предните, ама ич?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10036
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #636 на: 16 Ноември 2022, 23:50:01 pm »
Чисто само да прашам, нели не беше дозволено да се затемнуваат предните, ама ич?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не знаат што мерат ни колку мерат со тоа апаратчињата, но во принцип ниедна фолија па ни таа со најголема пропустливост не би можела да помине на предни стакла.

Отсутен s1n1sa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 431
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #637 на: 17 Ноември 2022, 08:36:52 am »
Предните стакла не смеат да надминуваат 70% провидливост, или по нашки кажано да не бидат затемнети повише од 30% што е многу тешко изводливо затоа што повеќето нови коли сами си имаат од 25 до 30% затемнетост а како они што викаат 8% затемнетост фолија плус 25% од колата тоа е 33% што значи пак паѓаш на технички
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4912
  • Пиши лаже
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #638 на: 17 Ноември 2022, 09:07:40 am »
Знам дека беше дозволено ако е само фабрички затемнето стакло, ама гледам се спомнува предни стакла па затоа...
Инаку да, има низ град барем едно 20/30 коли што се фарбани со боја на предни стакла, не затемнети, ама јбг за кого како е законот.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #639 на: 17 Ноември 2022, 09:18:44 am »
Знам дека беше дозволено ако е само фабрички затемнето стакло, ама гледам се спомнува предни стакла па затоа...
Инаку да, има низ град барем едно 20/30 коли што се фарбани со боја на предни стакла, не затемнети, ама јбг за кого како е законот.
Си има процент кој е дозволен. Нема врска со фабрички или не. Ако исполнуваш може. Поентата е што процентот е колку што колите имаат фабрички обично. Ама на Golf 1 рецимо со 5% затемнување фабричко, комотно може 20% да се затемни и ќе пројде пак.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #640 на: 17 Ноември 2022, 10:04:09 am »
Yugo,skoda120l,golf1,trabant,warburg...... Ova sve pominuva na tehnicki so montirana folija na predni stakla.
Shala na strana bivsh vraboten od Novus na svoja kola ima staveno najsvetla folija sto postoi mislam deka e 80% i toa na cela kola znaci duri i predna sofersajbna. Voziloto e Astra G. Odi od nadvor primeti deka ima folija nema teorija da vidish. Skroz e providno nikakvo zatemnuvanje nema ali blagodet voopsto ne pece sonce letno vreme.

Отсутен s1n1sa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 431
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #641 на: 17 Ноември 2022, 10:48:39 am »
Yugo,skoda120l,golf1,trabant,warburg...... Ova sve pominuva na tehnicki so montirana folija na predni stakla.
Shala na strana bivsh vraboten od Novus na svoja kola ima staveno najsvetla folija sto postoi mislam deka e 80% i toa na cela kola znaci duri i predna sofersajbna. Voziloto e Astra G. Odi od nadvor primeti deka ima folija nema teorija da vidish. Skroz e providno nikakvo zatemnuvanje nema ali blagodet voopsto ne pece sonce letno vreme.
Затоа напоменав јас понови возила кои имаат од 25-30 посто затемнетост немаш простор за фолија а да не надминува законската дозволеност
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен @ILE@

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 206
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #642 на: 03 Февруари 2023, 18:43:12 pm »
Сакам на почеток на пролетва да монтирам клима фолии на најновиот модел на Kia Sportage. Е сега, тој доаѓа со фабрички затемнети задни стакла кои во сообраќајната се заведени со ознака V.

Поради тоа што сакам да ставам клима фолии на предните стакла заедно со задните кои се веќе малце затемнети, ме интересира каде може да најдам квалитетни фолии и каков тип, кои ќе даваат добра заштита од UV а воедно и ќе помогнат за внатрешната температура да не се зголемува драстично?

За Атест процедурата секако знам дека некои 1500-2000 денари ќе треба да одвојам, иако веќе задните се заведени во сообраќајна. 

Отсутен krledr

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 45
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #643 на: 03 Февруари 2023, 19:50:24 pm »
Сакам на почеток на пролетва да монтирам клима фолии на најновиот модел на Kia Sportage. Е сега, тој доаѓа со фабрички затемнети задни стакла кои во сообраќајната се заведени со ознака V.

Поради тоа што сакам да ставам клима фолии на предните стакла заедно со задните кои се веќе малце затемнети, ме интересира каде може да најдам квалитетни фолии и каков тип, кои ќе даваат добра заштита од UV а воедно и ќе помогнат за внатрешната температура да не се зголемува драстично?

За Атест процедурата секако знам дека некои 1500-2000 денари ќе треба да одвојам, иако веќе задните се заведени во сообраќајна.

Предните стакла не ти влегуваат во Атест... јас имам ставено на задните ASWF 70% transmission,  25% solar energy protect, 99 UV reject... сакам годинава и напред само UV зашотита

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3446
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #644 на: 03 Февруари 2023, 20:15:46 pm »
Новус 145 €
Дог секјурити 5000 денари
Не ми е јасно зашто е волку голема разликата
Се работи за пежо 308 караван...

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)