Автор Тема: Хемиско чистење  (Прочитано 289025 пати)

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #180 на: 04 Октомври 2012, 12:58:09 pm »
ajde kazi i nie da naucime  ;D ;D ;D ;D ;D

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #181 на: 04 Октомври 2012, 13:13:48 pm »
Ти смрди ли у кола?

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #182 на: 04 Октомври 2012, 13:45:15 pm »
Кафе пресно мелено посипи, под сенка да биде автомобилот и предходно добро осушен патосот, два дена повози се и собери со првосмукалка,внимавај ако ти е колата на сонце може да ти се запали кафето и да направиш белаја,знаеш како палевме оган со лупа и кафе мелено на сонце :),преку стаклата може да се случи тоа,верувајте му на паталец не на гаталец,пред мојот маркет се случи тоа,додека го видовме количето,вивна задниот дел седиштата каде што стоеше кафето.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #183 на: 04 Октомври 2012, 14:09:34 pm »
Ај да објаснам! пред две недели бев по риба и уловив неочекувано голем број на крапови. Си носам Вреќи најлон дебели за риба ама тогаш ко за беља ептен многу уловивме со пријателов. Додека возевме на кај дома вреќата се дупнала и истекло доле на патсониците и на подот од течноста од рибите, само што тоа не го утврдив одма првиот ден кога си дојдовме бидејќи цела кола смрдеше на риба па и ние самите.

Наредниот ден, малата влева во кола да ја носам во градинка и детево ќе повратеше за малку! Тато вика непто страшно смрди во колата! Кога влегов таква гнасна реа ме удри на смрдосана риба што просто ми дојде да повратам!

Веднаш отворив се живо и диво и право на Хемиско! Ја рибаа со машини со триста курци палци со саати. Додека беше уште влажен доле подот не мирисаше, чим се засуши повторно се осеќаше смрдеата на риба!

Не знаев што да правам, пак на хемиско. Пак исто!

На крај другарми ми вика, земи исцеди два лимона, истриј го патосот со нив и после со влажна крпа и добро исуши го. Земи оди купи 200 грама кафе сега мелено и истури во кола, остај го да престои една вечер и утре собери го со правосмукалка. На крај оди во Тедико купи освежувач "БИЗ" и напрскај доле на патосот само не многу оти е доста јак.

Сета миризба во потполност се изгуби!

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #184 на: 04 Октомври 2012, 14:54:20 pm »
Динамит ?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #185 на: 04 Октомври 2012, 15:05:11 pm »
Да бев со ник Cuore Sportivo, сега ќе кажев „си ја освежил WC школката“..... штета што не сум, па ќе си преќутам ;D ;D ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #186 на: 04 Октомври 2012, 15:15:45 pm »
ne ne mi mirisa i jas imam sredstva bas za taa namena  ama me interesirase da vidam moze nekoj ke kaze nesto novo sto ne go znam, sepak fala, ova ke mu posluzi na nekoj sigurno

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #187 на: 04 Октомври 2012, 16:06:15 pm »
Јас ги послушав советите. Ја ставив колата на канал, детално проверив да не има некоја дупка во патосот. Ни дупка, ни ѕирка ни проѕирка :)
Следно ми беше да истурам вода помешана со темперна боја под бришачите. Дури ги затнав и тие дупките од каде што треба да истечи водата. Стоеше така извесно време. Не појаве ништо внатре во колата.
Значи ни од таму не е влагата, то ест смрдеата на влага и застоен воздух).
Значи останува климата. И мислам (90%) дека таа е кривецот за непријатната миризба.

ОК, да преминам на главното:
Абе која е таа цевка за кондензација (од климата) за која ми спомнавте, онаа што знај да се затнува? Појма немам кај да ја барам и што да и направам :)

П.С. И ова со кафето е интересна ствар...

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #188 на: 04 Октомври 2012, 18:28:04 pm »
drugarce nemoze da e od taa cefka veruvaj zatoa sto taa sluzi za kondezacijata koja se stvara od klimata da istece dole a tebe letovo koga se pustala klimata ne ti mirisala tolku[kolku sto razbrav ]tuku koga imalo dozdovi sto znaci od drugo mesto e ama prima voda garant   ;) ;) ;) ;) ;)

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #189 на: 04 Октомври 2012, 18:45:40 pm »
Клима ко клима, мирисаше кога ќе ја пуштев, ама кратко беше тоа...
Да, претежно кога има дождови се јавува миризбата.
Ништо, да ги затворам убоо џамојте и да и бапнам компресор в аусплух, нека се пумпа колата, па можи ќе сетам од кај тиши. Таму кај шо тиши ќе лепам :D :D

П.С. TE-EN и dame, одлично завршена работа, како шо гледам по сликиве. Секоја чест.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #190 на: 04 Октомври 2012, 18:51:22 pm »
toa sto ti mirisa klimata smeni go filterot za polen ako e zapusen ke ti maglat staklata koga ke se zaladi

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #191 на: 04 Октомври 2012, 18:57:07 pm »
toa sto ti mirisa klimata smeni go filterot za polen ako e zapusen ke ti maglat staklata koga ke se zaladi
Сменет е.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #192 на: 04 Октомври 2012, 19:24:18 pm »
epa ima edni spreevi za cistenje[dezinfekcija] na kanalite za ventilacija ako ti treba bilo kakov sovet za toa slobodno prasaj i ke ti pomogneme

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #193 на: 04 Октомври 2012, 20:43:05 pm »
И кај мене мирисаша ама од вентилацијата. Па со такво средство за дезинфекција, се исчисти се.

http://contentinfo.autozone.com/znetcs/product-info/en/US/efp/OE-1/image/4/

Вака од прилика изгледа тоа. Спреј за 300ден. Пола се прска од внатре пола од надвод, кај што зема воздух климата. Па после се мириса на чисто, дезинфицирано.

Ај запримети кај тебе дали кога климата ти е пуштена мириса, дали кога е угасната и запази дали ти воздухот наместен од внатре да врти или од надвор зема чист воздух.
По претпоставка да наместиш од надвор да зема воздух и да провериш дали работи тој прекидач.

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #194 на: 05 Октомври 2012, 00:58:13 am »
epa ima edni spreevi za cistenje[dezinfekcija] na kanalite za ventilacija ako ti treba bilo kakov sovet za toa slobodno prasaj i ke ti pomogneme
И кај мене мирисаша ама од вентилацијата. Па со такво средство за дезинфекција, се исчисти се.

http://contentinfo.autozone.com/znetcs/product-info/en/US/efp/OE-1/image/4/

Вака од прилика изгледа тоа. Спреј за 300ден. Пола се прска од внатре пола од надвод, кај што зема воздух климата. Па после се мириса на чисто, дезинфицирано.

Ај запримети кај тебе дали кога климата ти е пуштена мириса, дали кога е угасната и запази дали ти воздухот наместен од внатре да врти или од надвор зема чист воздух.
По претпоставка да наместиш од надвор да зема воздух и да провериш дали работи тој прекидач.
Да, сум слушнал и прочитал за средството за чистење на каналите од климата и малку скептичен бев, ама штом велите дека е ефикасно средство, обавезно ќе го употребам (штом го најдам. Кај го има, од кај да го набавам?).
Ај ќе поиграм утре со климата, баш ќе видам од кај зема воздух...