Автор Тема: Alfa Romeo vs Everything Else!  (Прочитано 1211692 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11775 на: 10 Септември 2023, 18:44:17 pm »
Јок... дури и на цревено, таа предница е за вреќа...
...искоментира чоекот со свифт и јети... :D :D :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8245
 • Малерозен дрводарец
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11776 на: 10 Септември 2023, 18:57:31 pm »
Јок... дури и на цревено, таа предница е за вреќа...
...искоментира чоекот со свифт и јети... :D :D :D

Уз дужно поштовање, секогаш сум викал дека предницата на Јети е исто срање...

Али... добра плата, тунинг, има да га тунирам...
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13692
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11777 на: 11 Септември 2023, 09:37:34 am »


Со лаФ од страна. ЛаФ стори да е.

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8245
 • Малерозен дрводарец
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11778 на: 11 Септември 2023, 17:47:53 pm »
Иииии, ама има да иде со хавајката!
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13692
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11779 на: 12 Септември 2023, 10:39:15 am »
Горе една неоплеменета иверица место даска за сурфање - комплет ќе биде :D

Отсутен vladimir_1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1030
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11780 на: 14 Септември 2023, 07:23:50 am »
Alfa 147 vs others 147


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5768
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11781 на: 14 Септември 2023, 07:40:56 am »
Да стаам една ланска 😁

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6632
 • French diamond
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11782 на: 14 Септември 2023, 17:03:27 pm »
Е сега замисли овие две vs семоќниот Golf 5, која мизерија е голфот.

Отсутен Dodo

 • Бемвекријачко Пе*ерче
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2773
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11783 на: 14 Септември 2023, 23:44:39 pm »
Е сега замисли овие две vs семоќниот Golf 5, која мизерија е голфот.

Со ваква "конкуренција" ништо чудно што му се обраќаш со СЕМОЌНИОТ Golf. Слободни уфрли и КРАЛОТ ВО КЛАСАТА.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6632
 • French diamond
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11784 на: 14 Септември 2023, 23:54:39 pm »
Абе уште круна му фали и таман ќе биди.

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3688
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11785 на: 15 Септември 2023, 01:03:51 am »
Е сега замисли овие две vs семоќниот Golf 5, која мизерија е голфот.

Абе уште круна му фали и таман ќе биди.

Имав Алфа 147 1.9 JTDM 115Кс која ја возевме околу 100ккм и секогаш редовно ја одржававме кај Жаре со најјдобри делови што беа достапни, и никогаш не беше речено на нешто не прави или остај за следен сервис, кој живее со Жаре може слободно да го праша. Алфата инаку ја купивме зошто имаше во Велес Ок примерк, а Голф 4 неможев да најдам добар примерок тој период. (Една од поголемите грешки во животот)
Во меѓувреме често возев и Голф 5. И од директна споредба на тие две коли, ЛИЧНО можам да кажам дека Голфот е над 100 пати подобар од Алфата во секој аспект. Од рафинираност на работата подвозјето, тежина на команди, тежина на волан, кочење (најголема примедба за ова имам, распоредбата на силата на кочење кај Алфата е крш), пристапност на делови, изолација..... нема работа каде што Алфата е подобра во Голфот.
Дури би рекол дека и Голф 4 е колиште за Алфа 147, Голф 5 веќе е вселенски брод :D
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен vladimir_1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1030
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11786 на: 15 Септември 2023, 08:01:19 am »
Е сега замисли овие две vs семоќниот Golf 5, која мизерија е голфот.

Абе уште круна му фали и таман ќе биди.

Имав Алфа 147 1.9 JTDM 115Кс која ја возевме околу 100ккм и секогаш редовно ја одржававме кај Жаре со најјдобри делови што беа достапни, и никогаш не беше речено на нешто не прави или остај за следен сервис, кој живее со Жаре може слободно да го праша. Алфата инаку ја купивме зошто имаше во Велес Ок примерк, а Голф 4 неможев да најдам добар примерок тој период. (Една од поголемите грешки во животот)
Во меѓувреме често возев и Голф 5. И од директна споредба на тие две коли, ЛИЧНО можам да кажам дека Голфот е над 100 пати подобар од Алфата во секој аспект. Од рафинираност на работата подвозјето, тежина на команди, тежина на волан, кочење (најголема примедба за ова имам, распоредбата на силата на кочење кај Алфата е крш), пристапност на делови, изолација..... нема работа каде што Алфата е подобра во Голфот.
Дури би рекол дека и Голф 4 е колиште за Алфа 147, Голф 5 веќе е вселенски брод :D
Samo si mislel deka si zel Ok primerok


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3688
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11787 на: 15 Септември 2023, 08:40:07 am »
Е сега замисли овие две vs семоќниот Golf 5, која мизерија е голфот.

Абе уште круна му фали и таман ќе биди.

Имав Алфа 147 1.9 JTDM 115Кс која ја возевме околу 100ккм и секогаш редовно ја одржававме кај Жаре со најјдобри делови што беа достапни, и никогаш не беше речено на нешто не прави или остај за следен сервис, кој живее со Жаре може слободно да го праша. Алфата инаку ја купивме зошто имаше во Велес Ок примерк, а Голф 4 неможев да најдам добар примерок тој период. (Една од поголемите грешки во животот)
Во меѓувреме често возев и Голф 5. И од директна споредба на тие две коли, ЛИЧНО можам да кажам дека Голфот е над 100 пати подобар од Алфата во секој аспект. Од рафинираност на работата подвозјето, тежина на команди, тежина на волан, кочење (најголема примедба за ова имам, распоредбата на силата на кочење кај Алфата е крш), пристапност на делови, изолација..... нема работа каде што Алфата е подобра во Голфот.
Дури би рекол дека и Голф 4 е колиште за Алфа 147, Голф 5 веќе е вселенски брод :D
Samo si mislel deka si zel Ok primerok


Sent from my iPhone using Tapatalk

Па реално и да не земав Ок, се му сменив така да веројатно стана Ок :D

- Ламела со потисна и се околу тоа
- Црево за интеркулер (Појачано некое, ова и Симо беше кога ми го монтираа)
- Предница комплетно цела (И таа издржа Ок, после само уште 1 сменив некој рамења нез горни или долни)
- 4 Амортизери (Гасни, Монро)
- Хладњак за клима
- Сензор за радилица и уште некој сензор на моторот (не палеше топла)
- 4 нови дискови и плочки (брембо, да се задржи италјанскиот дух)
- Цилиндрите за кумплугот (Мастерот и помошниот)
- Шајбната на алтернаторот (се скина и тоа беше единствен пат кога колата застана, настрана од тоа ниеднаш не не остави на пат)
- Држачи на мотор (а може и менувач, не памтам)

И сигурно уште нешто има ама не ми текнува, продадена е пред 2 години. Да, и менувачот е мн добар и со краток од :D
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен AllMightyMe

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7011
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11788 на: 15 Септември 2023, 09:07:26 am »
Ептен краток од ;D

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3613
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11789 на: 15 Септември 2023, 09:48:11 am »
Aлфиве повеќе коштаат по километар за одржување него ли за гориво.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"