Автор Тема: Alfa Romeo vs Everything Else!  (Прочитано 1192741 пати)

Отсутен Dejan_156 alfista

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 130
Alfa Romeo vs Everything Else!
« на: 01 Јуни 2011, 17:36:07 pm »
mazdava ajde pak nekako ama toj lanserot crn abe original alfa kolku sakaat neka zborat ama koj gubi ima pravo da se luti taka da...[/quote]
Djevojka može da bude sa sela,
al' auto mora da bude iz Italije! ♥

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1 на: 01 Јуни 2011, 17:59:40 pm »
Ептен треба у подрум да прекопувам по стручната литература од крајот на 90 тите и почетокот на новиот милениум
Муахахаха.....Куоре и стручна литература... :D муахахаха
Тиа два поими можат да се состојат во иста реченица само ако во реченицата има негација.

Цитат
Мазда нема идентитет, цел живот лутаат.
Да, да, лутаат цел живот и никако да станат препознатливи во сервисите и депониите. Ама затоа Алфите се како инвентар по сервисите, а сопствениците на сервисите најбољи дугари со сопствениците на Алфите. :D Ај погоди од листата на 100 најдоверливи возила за изминатата декада во светот колку се Јапонски, колку од нив се Мазда и дали има бар една Алфа?  ;)
« Последно менување: 01 Јуни 2011, 18:37:00 pm gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #2 на: 01 Јуни 2011, 18:12:18 pm »
Нема ниедна алфа, квалитетот е во ЈАПАН !

Отсутен Danny Tennabija156

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 95
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #3 на: 01 Јуни 2011, 18:17:13 pm »
breee ama ve pogodilo faktot sto alfive se stvarno naj ubavi,nemozete od usta da gi izvadite ej...cccc...ostajtegi na raat maku be.....a za Lanserot u pravo si ime deka e spored 156kata praena,a isto i za mazdata imam citano u povekje avto casopisi,samo koj ke se objasnuva i ubeduva...uzivaj i plivaj..

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8517
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #4 на: 01 Јуни 2011, 18:21:37 pm »
Луѓе дај опуштено, нема зашто да си ги вреѓаме колите, дизајнерот на алфа ромео сегде има замешано прсти, сличноста кај сите коли ја има, секоја кола со нешто ќе биде слична со друга, без разлика која, многу е заситено со дизајни, ипак ситесе коли начетири тркала и затворени, сличност неможе да нема.

Ваквиот муабет ме потреќа се повеќе на стариот и лош форум, опуштете се, да се дружиме и да уживаме а не да сепецкаме.

Иначе куоре е прав рчкаџија.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20598
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #5 на: 01 Јуни 2011, 18:23:33 pm »
mazdava ajde pak nekako ama toj lanserot crn abe original alfa kolku sakaat neka zborat ama koj gubi ima pravo da se luti taka da...


breee ama ve pogodilo faktot sto alfive se stvarno naj ubavi,nemozete od usta da gi izvadite ej...cccc...ostajtegi na raat maku be.....a za Lanserot u pravo si ime deka e spored 156kata praena,a isto i za mazdata imam citano u povekje avto casopisi,samo koj ke se objasnuva i ubeduva...uzivaj i plivaj..

Да, задниот дел на Лансерот изгледа како на Алфа 159, не 156... Мада и нема голема разлика... За мене Алфа 159 е една од најубавите коли EVER, така да, трололо колку ви душа сака, ај дон гив а шит, си љубам и поштувам Алфа... Да ги „позајмиш“ убавите моменти од некој производител, е начин на покажување респект, а не крадење или неинвентивност. Момент на неинвентивност: Хјундаи и20 и Опел Корса... Толку :)

Лансер (седан) е меѓу најубавите во својата класа (ако не и најубав), и мене ми мило што го постигнале тоа со позајмување моменти од Алфа, а не од Даеву или Чери :)

А иначе не знам за кое губење станува збор, осим мало губење на контакт со реалноста :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Danny Tennabija156

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 95
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6 на: 01 Јуни 2011, 18:25:38 pm »
pa normalno deka opusteno...sve e 5...:D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #7 на: 01 Јуни 2011, 18:27:53 pm »
breee ama ve pogodilo faktot sto alfive se stvarno naj ubavi,nemozete od usta da gi izvadite ej...cccc...ostajtegi na raat maku be.....a za Lanserot u pravo si ime deka e spored 156kata praena,a isto i za mazdata imam citano u povekje avto casopisi,samo koj ke se objasnuva i ubeduva...uzivaj i plivaj..
Така де.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5432
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #8 на: 01 Јуни 2011, 20:14:59 pm »
mazdava ajde pak nekako ama toj lanserot crn abe original alfa kolku sakaat neka zborat ama koj gubi ima pravo da se luti taka da...


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
[/quote]

E sad ce...........

Alooo bre ne se vrti svetot okolu Alfa be luge....
Ja znaete ona pesna......
SPUSTI SE DOOOLE!!!!

Da kazese deka zadnicata e preslikana  od honda acord postarat ajde nekako. ili Lexus ali Alfa....

Znaci moze gOJDO da pomogne okolu ova,
kompanijata sto prva napravila sedan forma na vozilo ja kopiraat site sega taka?
Daj be ne gledajte taka, nikoj ne ve kopira zasto nikoj neke da ide u bankrot, i prifatete ednas.

http://turbohightechperformance.automotive.com/72120/turp-0511-2006-lexus-is-series/photos0-0.html

« Последно менување: 01 Јуни 2011, 20:55:19 pm DENDE-LANCERED »
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #9 на: 01 Јуни 2011, 20:17:38 pm »
Хјундаи и20 и Опел Корса... Толку :)
Ааааа батка, кога спомна I20 кренав палец ама кога продолжи со корса се покака најискрено. Кажи дали некоја од корсата не е најубаво и бест селинг возило во својата класа....

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10 на: 01 Јуни 2011, 20:24:19 pm »
А што праиме со фактот дека дизајнерот на Алфата инспирација влечел од Бубата?

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #11 на: 01 Јуни 2011, 20:37:49 pm »
  Јас на враќање се зајадов со зелена металик астра купе од постарите. Имаше огромен топ позади и до 170 - 180 км/ч се држеше одлично. Беше на Охридски таблици и се јадевме од втората патарина на Гостивар-Тетово до Сарај. На крај културно се поздравивме. Баш ме занима што мотор беше.
1.4 атмосферец ;) ;D
;D ;D

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6103
 • 69
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #12 на: 01 Јуни 2011, 23:51:46 pm »
Да бидеме искрени...Италијаните за дизајн се можеби врвот, на иновативноста им нема рамни, но за квалитет на краен производ не би рекол...Сепак далеку се зад нивните соседи по квалитет, однонсо Немачка, Француска споредбено по класи...
Во дизајн го вбројувам изгледот, а во квалитет го вбројувам моторот, неговата издржливост и генерално механичкиот дел...
Изгледот пак ке кажам е релативна работа и е ствар на вкус...
Искрено мене Алфиве нови ми се ептен фаци невидени, но кога до нив ке се паркира намуртено ауди, или пак некое БМВ со широките шкрги, некако ми ја засенуваат...

Квалитетот на изработка на ентериерот е по принципот што ке платиш тоа ке клатиш, така да за тоа нема споредба...Секој пакет опрема си носи свои поквалитетни делови во ентериерот итн...
А + можеш и да си го дотеруваш по вкус...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20598
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #13 на: 02 Јуни 2011, 00:27:03 am »
Хјундаи и20 и Опел Корса... Толку :)
Ааааа батка, кога спомна I20 кренав палец ама кога продолжи со корса се покака најискрено. Кажи дали некоја од корсата не е најубаво и бест селинг возило во својата класа....

Ахххх... Ај погледни и20, и погледни Корса... Значи, ПОГЛЕДНИ само како изгледаат... И колку Хјундаито е копија на Корсата. Толку е муабетот, нити станува збор за дали некоја од нив е убава или бест селинг или што и да е... Ако не се лажам, зборевме за копирање стилови и слично, а не за статистички податоци во продажба... Пушти вода сеа...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #14 на: 02 Јуни 2011, 01:16:57 am »
Зборевте за импресии од собирот во Маврово.