Автор Тема: Фарбање  (Прочитано 181971 пати)

Отсутен atimofejev

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 69
Одг: Фарбање
« Одговори #795 на: 14 Септември 2021, 18:20:12 pm »
Нешто слики од сработеното на Венцислав да видиме?
Јас лично кај Венци не сум фарбал ништо.
Поради тоа што ми го пофалјиа, бев да погледнам каде, што и како работи.
Тоа што имаше во моментот во гаражата како сработено изгледаше прилично фино, а и човекот знаеше што зборува.

Моите досегашни практични искуства повеќето, вклучително и со Богдановки брадерс, се каде да не се фарба, па поради тоа собирам информации за еснаф луѓе во дејноста.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Фарбање
« Одговори #796 на: 15 Септември 2021, 10:55:58 am »
demek so shkolo bil Venci

Отсутен NNN

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 140
Одг: Фарбање
« Одговори #797 на: 17 Септември 2021, 21:13:28 pm »
Здраво на сите.

Каде во Скопје може да се купи многу квалитетен автолак?
Квалитетен во смисла да трае долго, не за неколку години да почне да се лупи и да има убав финиш.

Присутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3760
Одг: Фарбање
« Одговори #798 на: 17 Септември 2021, 22:43:14 pm »
Max mayer vo kisela voda  ;D

Отсутен ќебе

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Фарбање
« Одговори #799 на: 03 Февруари 2022, 11:57:19 am »
Epa fino si pisal deckoto deka farba so sprej (autolak) i cena.
Koj saka perfekcija se znae 700-800-900€ i kje bide gord na srabotenoto.
Kakvi komentari se iznacitav na prvite negovi objavi kao butal cena na profesionalci pa kako nekoj ne stanuvale od krevet za 10.000 a ne kola da spremaat i ofarbaat i tralalalalaa.
Fino objasnil momakot pomali koli i na toj sto mu e skapo da farba kola priblizno na cenata na voziloto. Si ima on musterii nase e samo da jademe vafli.

кажи ми имаш контакт или име како да го најдам дечкото? фала :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Фарбање
« Одговори #800 на: 03 Февруари 2022, 12:36:34 pm »
https://www.facebook.com/srna.majkoska.7

Без заебанција тој е профилот, за жал URL им останало вакво ;D

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Фарбање
« Одговори #801 на: 03 Февруари 2022, 15:20:28 pm »
Се прашувам колку време трае бојава од спрејот или колку да се продаде?!?

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Фарбање
« Одговори #802 на: 03 Февруари 2022, 16:25:56 pm »
Бојата од спреј е истата боја што ќе ја ставиш во пиштол за фарбање. Така да бојата ќе си трае. По битно е прашањето дали со дизната од спрејот ќе може да се офарба приближно или исто како со пиштол?

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4920
Одг: Фарбање
« Одговори #803 на: 03 Февруари 2022, 16:45:07 pm »
Вероватно дечково фарба со фуш боја во спреј купечки, тие се околу 150/180 денари, да ти напраат две компоненти боја во спреј кошта 500 денари за 400мл, а и е уште помалце внатре, згора на тоа исто спреј лак да ти направат и тпј 500, ѓаол и пол во лименки боја ќе те фати без работна рака.. 5 пати е поефтино рефус бојата да си ја смешаш и да прскаш со компресор,а и поквалитетно. Со најфуш компресор и пиштол од еуротулс за околу 6/7к се вадат топ резултати, да не речам исти и подобри од кај локален фарбар.. Кај 80 посто од нив барем низ град имам фушарија видено од излеана боја или се знаат шмиргли во позадина, а ти бара 100 /150евра за браник. Трошок 250 грама боја и лак уште толку .
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Фарбање
« Одговори #804 на: 03 Февруари 2022, 16:47:53 pm »
Бојата е иста, лакот не сум сигурен, знам лакови полнети во конзерва со харднер (по нашки хартер) смешан внатре што се згужвале по некое време... Секако дека не сакам да претпоставам дека во сите случаи ќе се деси истото, напротив, коливе може да тераат годиништа вака.

Како и да е, дечково знае како со конзерва спреј, а и ако ти малце знаеш со полирка, ќе ти заличи колата за ситни пари :)

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4920
Одг: Фарбање
« Одговори #805 на: 03 Февруари 2022, 17:02:27 pm »
И  бојата и лакот се исто, двете се  со хартер, по ден два в канта лименката :)  Само викам ми нема логика оти кошта 5 пати повеќе бојата во лименка отколку да ја земиш така  за да ја ставиш во пиштол, не ја сваќам поентата ем полошо ќе се исфарба оти нема капацитет спрејот, или треба да маваш комбо со двете раце со два спреја  за да створиш поубав млаз.. Мене ми нема  логика од финансиски аспект, да си преефтин а фрлаш 5 пати повеќе пари од било кој фарбар за да се измачиш за медиокор резултат, а можиш да поминиш 5 пати поефтино, послесно со поквалитетен резултат, али секој со својот ум :))
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6865
  • хаУс мајстор
Одг: Фарбање
« Одговори #806 на: 03 Февруари 2022, 17:15:15 pm »
Пишува Мобихел, само колку е Мобихел ставено внатре?
Може тука лежи математиката.

Отсутен Tomce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 453
    • ibiz.mk
Одг: Фарбање
« Одговори #807 на: 03 Февруари 2022, 17:41:36 pm »
И  бојата и лакот се исто, двете се  со хартер, по ден два в канта лименката :)  Само викам ми нема логика оти кошта 5 пати повеќе бојата во лименка отколку да ја земиш така  за да ја ставиш во пиштол, не ја сваќам поентата ем полошо ќе се исфарба оти нема капацитет спрејот, или треба да маваш комбо со двете раце со два спреја  за да створиш поубав млаз.. Мене ми нема  логика од финансиски аспект, да си преефтин а фрлаш 5 пати повеќе пари од било кој фарбар за да се измачиш за медиокор резултат, а можиш да поминиш 5 пати поефтино, послесно со поквалитетен резултат, али секој со својот ум :))

Поголемо прашање е ако нему му се исплати, колкава заработка имаат другите фарбари (со компресор)

Дечкото го заследив одамна, растур направи.али дефинитивно поквалитетно и поекономично со компресор ке е.
Али тогаш нема да ја има рекламата. Фарбам со спреј. 🤣

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4920
Одг: Фарбање
« Одговори #808 на: 03 Февруари 2022, 18:01:28 pm »
Многу, на еден браник, 500/800 денари материјал, па и 1000 ете нека се, а ти бараат 100/150 евра за сработено со шмиргли зад лакот,прашини и остало. Па ако е малце посалам мислат дека  рацете му се позлатени и живеат во Норвешка со цените. На другар за целосна подготовка кит и фарбање на 315ка bmw од 84, некој од тие прилепчаните дали Бабарко или некој друг од по тие селата шо имаат комори 2500 евра му бараа, кај друг некој исто Прилеп 2000....Ќе му најдам замерка на тие пари ќе треба да го запалам на спиење дома и комората со него заедно...
 За толку пари ќе земам припреми и боја и ќе рентам комора едно 40 пати, вероватно од 2ра ќе ја трефнам цела кола...
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5635
Одг: Фарбање
« Одговори #809 на: 03 Февруари 2022, 18:29:25 pm »
Јас ќе пробам летово да фарбам,имам купено алат,имам и пациент (тракторо) 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk