Автор Тема: Фарови и осветлување  (Прочитано 342072 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54663
  • Махер
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #30 на: 18 Мај 2011, 19:31:45 pm »
Tie NightBraker od Osram neznam dali gi imas so malce plavkasta boja na sijalickata. Jas probav so takvi pregoruvaat mnogu pobrzo od obicna regularna Osram togas pred 2 godini bea 800 denari edna sega neznam.
Не, тие со плавкаста нијанса се исто Нигхтбреакер ама друго моделче. Такви ми понудија ама не ме бендисува таква сино-виолетова светлина. И мислам дека беа поскапи окулу 1600 (H4).
Ју хев гот ту би кидинг ми!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #31 на: 18 Мај 2011, 19:41:42 pm »
Tie NightBraker od Osram neznam dali gi imas so malce plavkasta boja na sijalickata. Jas probav so takvi pregoruvaat mnogu pobrzo od obicna regularna Osram togas pred 2 godini bea 800 denari edna sega neznam.
Не, тие со плавкаста нијанса се исто Нигхтбреакер ама друго моделче. Такви ми понудија ама не ме бендисува таква сино-виолетова светлина. И мислам дека беа поскапи окулу 1600 (H4).
Ју хев гот ту би кидинг ми!
Не бе другарче. Слични имав на Мерцедесот S350 и ноќе се мачев да го возам. Овие синиве беа идентични како нормалните најтбрејкер само стаклото окулу влакната беше виолетова и имаше некои текстури како кристали нешто така. Меѓу синкаво и бело дефинитивно бирам бело. Вечер ќе излезам да го пробам накај Кучково. Кој сака да ми прави друштво нека пише во ПМ.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54663
  • Махер
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #32 на: 18 Мај 2011, 19:46:55 pm »
Не ќе да биле Осрам, Филипс или некоја марка, тие чудните. Овие прават само супер сијалици и нема промашај. Секогаш светат бело-жолто.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #33 на: 18 Мај 2011, 19:49:00 pm »
Абе и што стана сега, вакви сијалици, накви сијалици, ваков ксенон, наков ксенон, едни викаат ставаj, други викаат не ставај ќе се заебеш, трети викаат (Дени) кај мене ќе требало да се прави не зна што оти ќе покажувало грешка и сеа ја шо да праам..???..да си ставам ја од оние дома на лустерине што ги ставам штедливине неонки...ем убаво светат ем не горат... ;D
Друже ХИД си е ХИД !!! Стави си и Господ да те види ;) Све друго ти е заваравање ... Мора нешто и ние да си муабетиме нели? :D Ова ти е совет на пријателска база - како викаат поповите: Не гледај што правам (у случајов наш пишувам), туку слушај што и зборувам ;D

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #34 на: 18 Мај 2011, 20:22:27 pm »
Хммм би требало бар 6 месеци... Како и да е, сијалиците се ограничени по бројот на саати. Оваа повеќе свети, а веројатно и повеќе се грее, па затоа и побрзо рикнува. Ватажата треба да е иста, за да биде компатибилна замена. И ја сум у потрага по халогена која дава поголем интензитет на светлина, а трае приближно исто колку стандардната ;)
Вакви се вашите?
http://www.autobulbsdirect.co.uk/H7-Osram-Night-Breaker-90-12v-55w-bulbs-NEW-pair.html
Тие се. Еве со Аце пробавме кај него, па ќе каже импресии - малце да ги прошета по градов.
Мене овие ме бендисуваат ;)
EDIT:night breaker светат малце побело...
http://www.autobulbsdirect.co.uk/H7-Philips-X-treme-Vision-100-Headlight-Bulbs-pair.html
друго паковање... :D ;D

Ја користам оваа прилика да кажам едно гоооолемо фала на Дени,за пробата,и за се остало-ветувам ке се реванширам  ;) ;) ;)
Иначе мислам дека сепак има разлика измеѓу night breaker и стандардна osram h7 !!!

EDIT:night breaker свети малце побело,пробано-видено...
« Последно менување: 18 Мај 2011, 20:25:41 pm ace-106 »

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
  • Боинг 747
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #35 на: 19 Мај 2011, 15:38:20 pm »


Neznam za drugite jas od osramot ne sum zadovolen.

Zemav Philips Diamond Vision H4 Headlight Bulbs 55W Blu 5000K.
Spoder mene mnogu dobro se pokazaa.
Tesko se naogaat ama Philips se no.1 za osvetluvanje

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #36 на: 19 Мај 2011, 15:46:23 pm »
Од кај ги зема ?

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
  • Боинг 747
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #37 на: 19 Мај 2011, 15:48:20 pm »
Od Multi Part vo kisela voda kaj fabrikata mirka ginova sto e. Sega ne sum prasal dali imaat uste a bi trebalo da nosat. Lani si zemav dva kompleta za da si imam rezerva

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #38 на: 19 Мај 2011, 15:52:49 pm »
А овие Филипс светат бело или сино?

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #39 на: 19 Мај 2011, 15:53:16 pm »
Плаво :)

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
  • Боинг 747
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #40 на: 19 Мај 2011, 15:55:05 pm »
Plavo vo farot pred tebe belo so 5000k toa bi izgledalo vaka:


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #41 на: 19 Мај 2011, 15:55:44 pm »
Плаво :)
Дај бе научете јазик. Во македонија ли сте или во србо-хрватска? Не се вика плаво, сино се вика. BTW нејќам сино светло. За никаде е.

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #42 на: 19 Мај 2011, 15:56:48 pm »
Затоа е со смајли !

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
  • Боинг 747
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #43 на: 19 Мај 2011, 15:57:38 pm »
OKOK samo kazuvam imav osram i ne bev zadovolen. I nema sino da ti sveti pred tebe.:)

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
  • Боинг 747
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #44 на: 19 Мај 2011, 16:17:19 pm »
jas na prethodnite farovi sto mi bea na hondata imav h1 NIGHT BREAKER PLUS ama nekako ne mi svetea kako sto treba . h4 bas ke zemam takvi da probam ama ne veruvam deka ke izvadat podobro od philipsot.