Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 192682 пати)

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #30 на: 22 Јули 2011, 10:44:34 am »
не сум сигурен за твојот телефон, но на Nokia-n8 фураш бесплатно, и навигација, а и мапи за спуштање...
чак што више, и во области каде што нема рецепција, сателитот покрива и ти дава точна локација ..
Епа кога не купувате андроид телефони што да ви правам. И GPS и шеснаес миљарди апликации и мапи за истиот....
Не гледам зошто би ми требал Андроид кога GPS-от ми работи перфектно и бесплатно..?!

Не ти треба :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7084
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #31 на: 22 Јули 2011, 10:59:29 am »
Веле, причината ради која го спомнав Андроидот со прашање е дека го гледам новиот Samsung Galaxy 2 кој е со Андроид опреративен систем, го гледам Falanga, има поголеми познавање, па да ми дообјасни, предности и негативности во однос на Symbian 3..

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #32 на: 22 Јули 2011, 11:05:15 am »
Falanga, дај прати нааму некоја добра GPS апликација за Андроид ако ти се наоѓа... Ја сум на Гугле мапс, а тоа јаде интернето, фуче :) Иам HTC Hero со Андроид 2.1, ако прави некоја разлика...
Ти требаат апликации за ГПС со мапи или апликации за телеметрија?
За телеметрија имам добри ама за ГПС немам, треба да побарам.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #33 на: 22 Јули 2011, 11:18:43 am »
Веле, причината ради која го спомнав Андроидот со прашање е дека го гледам новиот Samsung Galaxy 2 кој е со Андроид опреративен систем, го гледам Falanga, има поголеми познавање, па да ми дообјасни, предности и негативности во однос на Symbian 3..

Бидејќи не можам да се пофалам дека имам големи познавања еве еден линк до форум на кој учествувам и каде има добри андроид програмери.
Android vs Symbian:  http://androidforums.com/android-lounge/41965-android-vs-symbian-what-differences-pros-cons.html

Иначе програмер за Андроид може да биде било кој JAVA програмер, и во тоа е главната предност. Имаш Open Source модули од кои можеш да си склопиш апликација по сопствен терк дури и да не напишеш ни една линија код. Апликациите за андроид во светот не можат ни да се избројат за разлика до Symbian каде и ги нема многу.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #34 на: 22 Јули 2011, 11:19:06 am »
@Tommy: Symbian 3 е ОС кој изумира, и нема соодветна поддршка за него. Имав телефон со Симбиан, и со оглед на тоа како се движат работите во задно време, мислам дека Симбианот комплетно ќе згасне, пошто веќе никој не се умара со него. Андроидот за најкраток можен период, направи салата од све живо и диво, али па кај него постои проблемот со фрагментација, односно, пошто е базиран на линукс, и може прописно да си играш со него (ако знаеш како нормално), постои можност, Андроид да се раскурца на многу „дистрибуции“, како што е ситуацијата со Линукс за компјутер... За да не дојде до тоа, Google мораат некако да воведат контрола на пристап до битните фајлови за оперативниот систем. Но тоа е друг муабет :)

@Falanga: И едното и другото... Неам ГПС навигација (освен нели Гугл Мапс), а немам ни нешто добро за телеметрија. Пробав со неколку апликации, ама ниедна не се покажа ко веродостојна, во поглед на мерење забрзувања... Со мерење на брзината, сите ми покажале мање-више исто, во зависност од подесувањата за прецизноста.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #35 на: 22 Јули 2011, 11:33:22 am »
@Falanga: И едното и другото... Неам ГПС навигација (освен нели Гугл Мапс), а немам ни нешто добро за телеметрија. Пробав со неколку апликации, ама ниедна не се покажа ко веродостојна, во поглед на мерење забрзувања... Со мерење на брзината, сите ми покажале мање-више исто, во зависност од подесувањата за прецизноста.
После подолго време тестирајќи повеќе апликации конечно најдов нешто што работи прекрасно.
Симни SpeedView тоа ти е најдобрата според мене телеметриска апликација, што запишува фајлови, кои после го отвораш во GoogleEarth и ти кажуваат и траекторија и секој можен параметар па дури и G-forces кога леташ по кривини и останато. Послушај ме добра е. Јас немам време ама во план ми е да направам една добра тема за постирање телеметрии за сите што снимале и да дадам добар осврт. Се надевам дека од понеделник ќе успеам да го изведам ова

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #36 на: 22 Јули 2011, 12:09:31 pm »
Ја имам собрано, само уште не сум ја „тестирал“ :)
Сеа ме наапа, па ќе се турам вечер на обиколница малце, да тестирам дали сателитот е доволно брз да ме прати ;D ;D ;D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен BokiCivic

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3795
 • Боинг 747
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #37 на: 22 Јули 2011, 12:14:07 pm »
Decki imam Garmin e arno ama imam mapi samo od komsiive ima li nekoj da znae da instalira od cela evropa???

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #38 на: 22 Јули 2011, 12:15:35 pm »
Ја имам собрано, само уште не сум ја „тестирал“ :)
Сеа ме наапа, па ќе се турам вечер на обиколница малце, да тестирам дали сателитот е доволно брз да ме прати ;D ;D ;D
Е сега вака мал брифинг. Имаш повеќе нивоа на прецизност. Средното ниво според мене е доволно прецизно.
Кога ќе одиш во Advanced Dashboard избери ја опцијата за снимање во GPX фајл. После дома кога ќе дојдеш стискаш на Сенд GPX фајл и ќе си го пратиш на маил. После симни Google Earth оди во Open File type GPS-GPX. Некаде на рутата избери ја последната опција како се викаше заборавив и ќе ти исцрта графикони на надморската височина и брзината. После на рутата кликаш на сините триаголничиња и добиваш информации од конкретното место.
Имаш опција за Reset data ако сакаш да почнеш со ново снимање. А можеш и јас како што правам додека возиш да снима а кога ќе застанеш во Advanced Dashboard да стиснеш Stop Recording за да не ти снима брзина со 0.

Пробај ја, до сега од 30-тина колку сум пробал оваа е најразумна апликација.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #39 на: 22 Јули 2011, 12:17:03 pm »
Decki imam Garmin e arno ama imam mapi samo od komsiive ima li nekoj da znae da instalira od cela evropa???
Јас имам нешто. треба да видиш што. Ама мислам дека во гарминот по дифолт ја имаш европа. А мислам дека имам и многу детални мапи од европскиве градови. Не сум сигурен треба да видиш. Сега немам време на работа сум, а после работа одам за дојран. Во Понеделник може да се видиме да видиш што имам

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #40 на: 22 Јули 2011, 12:55:11 pm »
Тенкјуверимач, сењор Фаланга :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #41 на: 22 Јули 2011, 12:56:03 pm »
Тенкјуверимач, сењор Фаланга :)
Пер нада сињорита Штрумфета

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17308
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #42 на: 22 Јули 2011, 12:56:13 pm »
не сум сигурен за твојот телефон, но на Nokia-n8 фураш бесплатно, и навигација, а и мапи за спуштање...
чак што више, и во области каде што нема рецепција, сателитот покрива и ти дава точна локација ..
Епа кога не купувате андроид телефони што да ви правам. И GPS и шеснаес миљарди апликации и мапи за истиот....

Falanga, дај прати нааму некоја добра GPS апликација за Андроид ако ти се наоѓа... Ја сум на Гугле мапс, а тоа јаде интернето, фуче :) Иам HTC Hero со Андроид 2.1, ако прави некоја разлика...

Пробај тука velestrumf, имаш повеќе наведени.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #43 на: 22 Јули 2011, 13:13:01 pm »
Не успеав да најдам navmap ама најдов whereMap на маркет. Вели дека симиња мапи и ги чува offline. Сега ја симнувам па ќе ја пробам и пишам

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #44 на: 22 Јули 2011, 13:58:56 pm »
Не успеав да најдам navmap ама најдов whereMap на маркет. Вели дека симиња мапи и ги чува offline. Сега ја симнувам па ќе ја пробам и пишам
Дечки заборавете го претходново. Еве ја правата ствар:
Sygic: GPS Navigation

Ја има на маркет се симнува и инсталира. Се инсталира програмата и плус Sygic Downloader автоматски во истиот пакет. Тука имате за симнување цела планета. За малку ќе се разочарав кога не можев да најдам ни Македонија и ФИРОМ ама било под The FYROM.
Македонската мапа е 279мб па симињањево трае малку. Што ви душа сака симињајте, бесплатно е. Гледав скриншотови и коментари викаат прекрасно работела.