Автор Тема: Катализатор - проблем  (Прочитано 49823 пати)

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #165 на: 12 Март 2014, 00:37:29 am »
сервиз за ауспуси кои вадат катализатори и тураат соодветно лонци како замена:
-беда
-флојд

двата се во аеродорм. едниот до жуц другиот позади жуц.

лонецот е 1500 денари (за на волвото) ама тоа иде според кубикажата на моторот... за да не биде бучен ауспухот и секако да ги задржи карактериситиките на отпор на издуви... ианку има шанси да се појави проблем т.е. да ти појави дефект на ламбда сонда а да не е уствари... втор проблем е дека може да почне да троши поише одошто треба возилото...

Фала онак,за трошење нека троши колку сака,мене ми е само да не рика без везе.

Отсутен talepp

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 88
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #166 на: 23 Април 2014, 18:53:11 pm »
eve jas davi spodelam iskustvo so katalizator na vozilo benzinec- punto 1.1--inaku  odednas pokaci potrosna so 2~3 litri
pred necel mesec,tatko mi go skinal na sahta auspluxot ...e arno  ama go zapnal katalizatorot..i toj se razdrobil celiot -bil kaj majstor i mu rekol dago izvadat i da zavarat cefka-taka  napravile,no jas  vednas primetiv deka zvukot nee ist  na brcejneto , i si vikam deka nee dobro zavaren,odam po2 nedeli kaj istiot majstor i mi vika se  ok--vo  mejgu vreme kolata od  max9L  gradska pocna 10.5L da trosi  na otvoreno od 6  na 8 L   i neramnomerno raboti na ler,vo vozejne e  super....i  setkam po majstori  vamu/tamu  ova e  ona   dijagnostika prijavuva  sonda...se stavi druga pak isto* i  eden upaten  covek  mu kazuvam vika ima  katalizator   mu vikam  kolku sto znam da ima  gledame  pod  vozilo  ..opss..nema ...vika  koga  tie  izvaden  jas ne znam ....i  mise vrati filmot od pred  mesec dena ..(vprocen ot togas pocnaja problemite)..      i sega  ke baram univerzalen da mestam  ili  uste edno lonce namesto katalizator ....covekot  vika  benzinec  bez ili so neispraven katalizator   pravi  problemi ...a  dizelot bez  katalizator  raboti  podobro ** i go prazuvam zosto e toa  taka vika katalizatorot e i za procustuvajne na izduvnite no i za prigusuvajne na izduvot zada mozi  sondata da gi meri vrednostite bez nego vika sondata meri nekoi visoki vrednosti pa spored toa i smesata e bogata ..i voziloto trosi povejke i ne raboti dobro**

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #167 на: 23 Април 2014, 18:57:04 pm »
Нема везе тоа знаш колку бензинци има со сонда а без катализатор,иначе катализаторот создава одреден повратен притисок на моторот и без него може да дојде до промена на работата а и воедно потрошувачката на гориво да се промени.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #168 на: 23 Април 2014, 19:21:39 pm »
а богами и има разлика од катализатор до катализатор

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #169 на: 23 Април 2014, 23:36:41 pm »
eve jas davi spodelam iskustvo so katalizator na vozilo benzinec- punto 1.1--inaku  odednas pokaci potrosna so 2~3 litri
pred necel mesec,tatko mi go skinal na sahta auspluxot ...e arno  ama go zapnal katalizatorot..i toj se razdrobil celiot -bil kaj majstor i mu rekol dago izvadat i da zavarat cefka-taka  napravile,no jas  vednas primetiv deka zvukot nee ist  na brcejneto , i si vikam deka nee dobro zavaren,odam po2 nedeli kaj istiot majstor i mi vika se  ok--vo  mejgu vreme kolata od  max9L  gradska pocna 10.5L da trosi  na otvoreno od 6  na 8 L   i neramnomerno raboti na ler,vo vozejne e  super....i  setkam po majstori  vamu/tamu  ova e  ona   dijagnostika prijavuva  sonda...se stavi druga pak isto* i  eden upaten  covek  mu kazuvam vika ima  katalizator   mu vikam  kolku sto znam da ima  gledame  pod  vozilo  ..opss..nema ...vika  koga  tie  izvaden  jas ne znam ....i  mise vrati filmot od pred  mesec dena ..(vprocen ot togas pocnaja problemite)..      i sega  ke baram univerzalen da mestam  ili  uste edno lonce namesto katalizator ....covekot  vika  benzinec  bez ili so neispraven katalizator   pravi  problemi ...a  dizelot bez  katalizator  raboti  podobro ** i go prazuvam zosto e toa  taka vika katalizatorot e i za procustuvajne na izduvnite no i za prigusuvajne na izduvot zada mozi  sondata da gi meri vrednostite bez nego vika sondata meri nekoi visoki vrednosti pa spored toa i smesata e bogata ..i voziloto trosi povejke i ne raboti dobro**

иди кај некој што работи со ауспуси... јас го препорачувам БЕДА. има заменски лонци кои се тураат место катализатори. ем колата пак е тивка, ем си го прави пак истиот отпор  како што го правел и катализаторот.. а со оглед на тоа дека ламбда сондата мери пред катализаторот, тоа значи дека нејзе не и мења ништо дали е лонец или катализатор, битно е протокот да биде тој...



едит... ете гледам и погоре сум го пишал ова истово... пред 1,5 месец одприлика...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #170 на: 24 Април 2014, 00:28:27 am »
Мене ме предомислија,не го вадам.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #171 на: 24 Април 2014, 00:36:43 am »
ако ти е исправен немораш да го вадиш.. но ако е стопен, поарно извади го... може да се деси прегревање на моторот ако си на отворен пат.. на долго и широко е за објаснување како може да се деси, но може...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #172 на: 24 Април 2014, 00:46:13 am »
Ај кога почна,знаци на отиден катализатор?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #173 на: 24 Април 2014, 01:14:46 am »
поспоро за брзува, на повисоки обртаи се гуши...


излези на автопат, вози 130-140 околу 5 минути и застани види го. ако е вцрвенет-усијан, време е за вадење-мењавање...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #174 на: 24 Април 2014, 01:26:50 am »
Не,не,онака чисто информативно те прашав да се знае,иначе ОК си е мојот,ваљда :)

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #175 на: 24 Април 2014, 09:28:48 am »
По погоре прочитаново ќе појдам да го сменам, и ќе го зачувам за секој случај, ако се влоши ситуацијата да го вратам назад како што си беше. Макар да кај мене не покажува покачена потрошувачка, ама за загревањето знае да замириса во гаража.
На дијагностика ги дава овие грешки:


Отсутен otrakan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 281
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #176 на: 24 Април 2014, 09:41:55 am »
Не брзај,проверисиго како сто кажа Онак, кај мене на старото бмв ги даваше тие грешки па излезе дека е маф сензорот
;)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #177 на: 24 Април 2014, 20:22:06 pm »
Тоа е чудесниот свет на дијагностиката. Може да си смениш 3-4 работи и сите кварови да ти останат непоправени.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #178 на: 24 Април 2014, 20:30:46 pm »
Нормално е тоа. Дијагностиката само те насочува во кој систем да го бараш проблемот, а ти потоа ќе ги испиташ компонентите од системот (макар и по систем елиминације) и ќе го пронајдеш проблемот (МАФ, прва ламбда, втора, катализатор, лошо гориво, запушен филтер за воздух, неисправна клапна, низок притисок на пумпата за гориво, софтверски баг...) :)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #179 на: 24 Април 2014, 21:04:59 pm »
Нормално не е никако, закочени сме во средниот век. Сега нема мајстор нити дијагностика што може од прва да реши проблем. Моли се да не светне некоја сијаличка во инструмент таблата.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need