Автор Тема: Formula 1 - Season 2013  (Прочитано 175583 пати)

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10282
 • Giulietta QV
Formula 1 - Season 2013
« на: Јануари 15, 2013, 12:41:03 pm »
Мислам дека за новата сезона треба да има посебна тема, ако не нека спои некој од управа :)

Ајт полека:

Overview - 2013 rule changes at a glanceThere are some small but important changes to the F1 regulations for 2013. This drawing highlights the key revisions that have been made to the FIA's technical requirements for the new cars…

1) Weight - due to changes in their structure, Pirelli's 2013 tyres are around 2kg heavier per set than in 2012, hence the car's minimum weight limit has been increased by the same amount, from 640 to 642kg. As a consequence, the weight-distribution requirement has also been revised to minimum figures of 292kg:343kg front to rear, leaving teams 7kg to play with.

2) Stepped noses - to mask the step in the car's nose (thought unattractive by many), teams are now allowed to place a non-structural 'vanity panel' over this area, the shape of which is strictly controlled by the regulations.

3) Front wing tests - to prevent them flexing, front wings now face a tougher deflection test, with a 1,000N (100kg) load applied at two different points on both the longitudinal and transverse axes. The amount the wing may deflect has been reduced from 20mm to 10mm.
4) Load and crash tests - more severe load tests for the roll structure have been introduced and the crash test requirements modified.

5) Survival cell - the side load test for the survival cell is more severe too, and it must be applied to all chassis produced by a team, rather than to a single example.

6) DRS - active 'double DRS' systems - where the DRS activation mechanism is utilised for other purposes - are no longer allowed (only passive solutions are now considered legal). Also, DRS usage is now limited to the DRS zones in all sessions (previously it could be used anywhere during free practice and qualifying).

http://www.formula1.com/news/technical/2013/0/1033.html

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50043
 • Махер
Одг: Formula 1 - Season 2013
« Одговори #1 на: Јануари 16, 2013, 17:49:32 pm »
ретро

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: Formula 1 - Season 2013
« Одговори #2 на: Јануари 21, 2013, 16:39:06 pm »

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27116
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Formula 1 - Season 2013
« Одговори #3 на: Јануари 21, 2013, 16:41:34 pm »
Копиљаци.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17650
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Formula 1 - Season 2013
« Одговори #4 на: Јануари 21, 2013, 17:45:48 pm »

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2145
 • Слобода или смрт
Одг: Formula 1 - Season 2013
« Одговори #5 на: Јануари 22, 2013, 10:44:52 am »
Еве еднно можно решение за ред бул ако вебер не ги слуша

+=Добитна комбинација за ред бул

Отсутен Dekio7

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2601
Одг: Formula 1 - Season 2013
« Одговори #6 на: Јануари 23, 2013, 18:34:51 pm »
Пирели ги престави гумите за престојната Ф1 сезона. Промена во боите на ознаките има кај тврдата компонента која сега ке биде означена со портокалова боја за подобро распознавање. Од тимот на Пирели, истакнаа дека се надеваат на повозбудливи и понепредвидливи трки со новите гуми, како и дека досадините трки со 1 пит стоп ке бидат минато.


Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17650
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Formula 1 - Season 2013
« Одговори #7 на: Јануари 23, 2013, 20:37:58 pm »
Кој педери се овие Пирели, и годинава немаат зимски гуми у понуда :D

Отсутен ARMEX

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3617
Одг: Formula 1 - Season 2013
« Одговори #8 на: Јануари 23, 2013, 23:48:21 pm »
Оние со крампонот не се M+S?  ;D

Отсутен Dekio7

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2601
Одг: Formula 1 - Season 2013
« Одговори #9 на: Јануари 27, 2013, 22:27:44 pm »
Утревечер во 20:15 часот, во живо ќе може да се следи преставувањето на новиот болид на Лотус Ф1 на нивниот официјален Youtube канал.
http://www.youtube.com/user/lrgptv?feature&view

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2715
Одг: Formula 1 - Season 2013
« Одговори #10 на: Јануари 27, 2013, 23:18:24 pm »

Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4911
 • French diamond
Одг: Formula 1 - Season 2013
« Одговори #11 на: Јануари 28, 2013, 18:49:05 pm »
Лотус ја отвора сезоната со интернет преносЛотус Рено ќе биде првиот тим што ќе го претстави болидот за 2013 година, а според објавените планови тоа ќе го стори вечерва со директен пренос на својот канал на YouTube.
Наследникот на болидот Е20, кој беше именуван во чест на дведецениското постоење на фабриката во Енстон, ќе треба да претставува континуитет во работата на екипата која со Кими Раиконен победи на трката за Големата награда на Абу Даби. Оттука, не е изненадување дека болидот ќе се вика Е21, што е дефинитивно збогување со претходната серија Р25 и Р26 на Рено, кои ги освоија титулите во 2005 и 2006 година, а чии наследници потоа немаа таков успех.
- Ќе бидам среќен доколку ја започнеме сезоната со истите перформанси што ги имавме лани, споредено со другите. Знам дека нашите возачи ќе бидат подготвени за трка, остварувајќи повеќе отколку пред 12 месеци. Загубивме дел од перформансите во текот на летото, но знаеме каде и знаеме зошто. Научивме од нашата грешка и нема да ја имаме истата стратегија со развојот на болидот за 2013 година. На крајот од годината бевме добри и повративме дел од перформансите, па учествувавме во борбата до крајот. Беше добро да се види дека Енстон има капацитет да се носи со големите екипи,- изјави тимскиот шеф Ерик Булие за англискиот магазин Аутоспорт.
Интернет промоцијата е закажана вечерва во 20 часот и 15 минути по средноевропско време. Повеќе детали можете да дознаете од најавата во која учествуваат Кими Раиконен и Мат Ле Бланк („Џои Трибијани“ од „Пријатели“).

http://www.f1almanah.mk/formula1/aktuelno/11995-lotus-ja-otvora-sezonata-so-internet-prenos

Not a valid youtube URL
- Lotus
January 28, Enstone, GBR
- McLaren
January 31, Woking, GBR
- Force India
February 1, Silverstone, GBR
- Ferrari
February 1, Maranello, ITA
- Sauber
February 2, Hinwil, SWI
- Red Bull
February 3, Milton Keynes, GBR
- Mercedes
February 4, Jerez, ESP
- Toro Rosso
February 4, Jerez, ESP
- Caterham
February 5, Jerez, ESP
- Williams
February 19, Barcelona, ESP

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17650
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Formula 1 - Season 2013
« Одговори #12 на: Јануари 28, 2013, 18:58:51 pm »
February 2, Hinwil, SWI
- Red Bull


И оваа година педерски ќе ја почнат :D

Отсутен negoznam

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 525
Одг: Formula 1 - Season 2013
« Одговори #13 на: Јануари 28, 2013, 19:52:27 pm »
Грешка си видел:
- Red Bull
February 3, Milton Keynes, GBR

Додека:
- Sauber
February 2, Hinwil, SWI

Отсутен Dekio7

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2601
Одг: Formula 1 - Season 2013
« Одговори #14 на: Јануари 28, 2013, 20:33:32 pm »
Со здравје да се вози и пак да биди побавен од Ферари ;D