Автор Тема: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda  (Прочитано 56119 пати)

Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3978
 • MadaFunker
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #270 на: 26 Февруари 2021, 12:57:56 pm »
Луѓе што во случај да не се согласувате со понудената оштета од осигурителна компанија? п.р оштетена врата која е реално за менување тие ја пресметуваат како за поправка
New blood of old school

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2821
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #271 на: 26 Февруари 2021, 13:29:14 pm »
Се консултираш со адвокат :)

Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3978
 • MadaFunker
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #272 на: 26 Февруари 2021, 13:46:41 pm »
Следен чекор е тој, реков дан има некоја друга опција :)
New blood of old school

Отсутен Bauer

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1214
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #273 на: 26 Февруари 2021, 14:01:51 pm »
Луѓе што во случај да не се согласувате со понудената оштета од осигурителна компанија? п.р оштетена врата која е реално за менување тие ја пресметуваат како за поправка
Ако си прав ти, барај им спогодба. Никако поправана врата.

Зависи колку е стара колата ќе то дадат процент колку плаќаат за нова врата.
Пример кај мене беше вратата 1000 еур во МАС, ми платија 700 евра за да си најдам половна од тие што растураат коли.

Прав сум и неќам пегланица

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2190
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #274 на: 26 Февруари 2021, 20:38:06 pm »
@Prof. Greenthumb Ти дадоа писмена понуда? Ако да, тогаш приговараш на понудата, поткрепи го приговорот со добри аргументи.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3978
 • MadaFunker
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #275 на: 27 Февруари 2021, 19:11:36 pm »
Да ми дадоа, им ја одбив понудата па ке видиме од понеделник што ќе вратат. Ти ебем се ни крив ни должен да се дупам со преварантиве..
New blood of old school

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2821
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #276 на: 27 Февруари 2021, 19:20:07 pm »
Тоа е основната дејност на осигурителниве. Да ти земат пари, а да најдат 1000 дупки да не ти дадат што помалку. Тоа е, пиши им, следно адвокат. Можно е да имаше тука некој адвокат ако не се лажам баш за таква проблематика, банзаи или нешто така, побарај го па ако може нека ти даде некој совет плус, а ти сподели, на сите ќе ни биде од корист.

Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3978
 • MadaFunker
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #277 на: 27 Февруари 2021, 19:23:44 pm »
Ко ќе завршам, се надевам побрзо ќе пишам што како подетално.


EDIT:

Заврши документацијата, сеа уште пари да ми префрлат.  ;D

Иначе во кратки црти процедурата е ова (ако сте оштетниот)
Ве удираат, правите европски договор па потоа одите во осигурителната компанија каде е осигуран оштетувачот и се прави записник (реконструкција) и се дава изјава што како се случило.
После неколку дена ве контактираат и ви даваат понуда т.с проценка на штета (може да се согласите со проценката), во мојот случај понудената сума беше мала па направив приговор и чекав одговор две недели. Понудија повиска оштета која им ја прифатив. Иначе имате опција да ви се исплати директно на сметка или преку фактура од авто сервисот/лакерот каде што ќе се изврши поправката.
« Последно менување: 10 Март 2021, 19:04:23 pm Prof. Greenthumb »
New blood of old school

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13671
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #278 на: 12 Февруари 2024, 09:17:30 am »
Прашање: Бидејќи возачките РМ веќе не важат, шо ќе се случи сеа ако треба Европски? Полиција да викам?

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3594
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #279 на: 12 Февруари 2024, 09:22:37 am »
Сам ќе платиш за штетата.

Предупредуваме и дека во случај на настаната штета при евентуална сообраќајна несреќа, поради невалидната возачка дозвола, граѓаните кои немаат валидна возачка дозвола ќе мора да ги сносат последиците околу евентуалната штета“, велат од МВР.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13671
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #280 на: 12 Февруари 2024, 16:34:03 pm »
Јас имам Смаќедонија :) ама ако нема Трајче од Мусинци, јер патриот шо прајме?

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14078
 • Пудингот на шоферството
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #281 на: 12 Февруари 2024, 19:05:39 pm »
Трајче е од Ерековци и во тој случај наебал.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3978
 • MadaFunker
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #282 на: 13 Февруари 2024, 10:24:05 am »
Чим е патриот убав чоек е, ќе ја наредите :)
New blood of old school

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6410
 • Бенве сие бенве
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #283 на: 13 Февруари 2024, 15:53:25 pm »
Што има лошо во тоа човек да е патриот?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1544
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #284 на: 13 Февруари 2024, 17:01:14 pm »
Што има лошо во тоа човек да е патриот?


Sent from my iPhone using Tapatalk
У севернистан тоа ти е невозвратена љубов.


Sent from my iPhone using Tapatalk