Автор Тема: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda  (Прочитано 56110 пати)

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #255 на: 04 Јануари 2021, 15:35:01 pm »
Моето искуство со европски е дека се бараше сопственикот на возилото кое е причинител на штетата да биде присутен во осигурителната компанија.

Отсутен Citroen-C3

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 14
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #256 на: 04 Јануари 2021, 15:39:33 pm »
Моето искуство со европски е дека се бараше сопственикот на возилото кое е причинител на штетата да биде присутен во осигурителната компанија.
Такво нешто не побараа од мене. Дадено моја возачка и лична карта и сообракајна на сопственикот. Откако завршивме со документите, дојде друга вработена, ги сликаше двете возила и мене ми кажа слободен си. Веднаш потоа си замина и оштетениот.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #257 на: 04 Јануари 2021, 15:52:16 pm »
Уште подобро што не те мрцвареле :)
Твојата улога како причинител на штетата е завршена :)
Понатаму ќе си тера осигурителната компанија.

Отсутен Citroen-C3

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 14
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #258 на: 04 Јануари 2021, 15:58:29 pm »
Уште подобро што не те мрцвареле :)
Твојата улога како причинител на штетата е завршена :)
Одлично тогаш. Инаку има ли врска каков вид на возило е оштетеното? Иако станува збор за гребнатинки на задниот браник од ударот, сепак оштетеното возило е ново, поскапо возило. Ке му ја исплати ли штетата осигурувањето?

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #259 на: 04 Јануари 2021, 17:05:06 pm »
Ич не се секирај :)

Отсутен Budweiser

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 108
 • Opel Astra H GTC
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #260 на: 15 Јануари 2021, 20:29:33 pm »
Сакам да се надополнам на мојот цитат погоре.
Дали за следната регистрација на мојава кола ќе има нешто плус давачки за осигурувањето?

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14078
 • Пудингот на шоферството
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #261 на: 15 Јануари 2021, 20:30:58 pm »
Zavisi od stetata,po pravilo ne bi trebalo da te stavat vo "minus",odnosno da plakas poveke od pocetnata polisa.
Deka ke ti skinat del od bonusot,toa obavezno.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3978
 • MadaFunker
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #262 на: 15 Јануари 2021, 20:31:08 pm »
Ќе го изгубиш попустот што досега си го имал.
New blood of old school

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #263 на: 15 Јануари 2021, 20:43:04 pm »
Зависи од износот на штетата.

Помала штета, помалку ќе ти се намали попустот. И обратно.

Отсутен Budweiser

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 108
 • Opel Astra H GTC
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #264 на: 15 Јануари 2021, 20:45:57 pm »
Па ова ми е прва регистрација само што ја купив колава ја искршив.
Па и немам баш некој попуст.Сепак ви благодарам на брзите одговори.
« Последно менување: 15 Јануари 2021, 20:56:32 pm Кристијан Божиновски »

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14078
 • Пудингот на шоферството
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #265 на: 15 Јануари 2021, 21:30:46 pm »
Ќе го изгубиш попустот што досега си го имал.
Zavisi od stetata,ako ima 50% popust i stetata ne e golema togas mozi da izgubi del od popustot,pa narednata godina da si prodolzi so 30% ili 20%.
Mene mi napravija greska(da ne objasnuvam poso e dolga i siroka) i se borev 3 meseci so Nacionalno Biro.
Odtamu dobiv prasanje,"da ne imal predhodbiot sopatvenik na voziloto predizvikano  nekoja soobrakajka?",na sto dobija odgovor "ako toj izgazil covek,dali jas kako nov aopstvenik na voziloto,treba da lezam v zatvor za nego"?
Posle 3 meseci borbi,demek go resivme problemot(jas mislam ne),ama se iseliv od Mk,pa taka ne se zamaram vekje so toa.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6135
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #266 на: 18 Јануари 2021, 07:56:45 am »
Најверојатно ќе имаш малус, од основицата ќе платиш плус, значи повеќе од лани, колку точно, тие ќе ти кажат.

Отсутен Budweiser

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 108
 • Opel Astra H GTC
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #267 на: 06 Февруари 2021, 20:24:01 pm »
Дечки имам уште едно прашање.
Поминаа 2 месеци од денот на несреќата,мене сеуште никој не ме побарал од осигурителната компанија.
И сега не знам на што сум незнам дали да си ја поправам колава или не.
Некој со слично искуство или некој совет?

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #268 на: 06 Февруари 2021, 20:33:19 pm »
Што не им се јавиш ти? Оди им...

Отсутен Budweiser

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 108
 • Opel Astra H GTC
Одг: Evropski izvestaj pri Soobrakajna Nezgoda
« Одговори #269 на: 06 Февруари 2021, 20:48:28 pm »
Pa izgleda taka i kje napravam.
Barem kje znam na sto sum