Автор Тема: System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks  (Прочитано 4138 пати)

Отсутен Masinov

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks
« на: 01 Декември 2012, 20:42:28 pm »
Здраво,

неодамна купив Ford Focus 1.6 TDCI 110ks, 2005 година, со поминати скоро 96 000km (реална километража, наводно).
Ми се случива следниот проблем :
При возење на колата на поголеми брзини, >120km/h светнува црвената ламбичка и покажува System Engine Fault.
Ако запрам, ја изгасам колата и повторно ја стартувам, грешката ја снемува.
Ја проверија на компјутер, не појави ништо, ми рекоа дека била моментална грешка (можно било лошо гориво, или фалш воздух во турбината.... не се разбирам многу за да знам дали е точно ова или не).
Досега ова ми се случи 3-4 пати, ама интересно беше што последниот пат кога светна, колата изгуби наеднаш сила, т.е. откако пребарав, преминала во safe mode каде не дозволува забрзување.

Дали некој од вас имал вакво слично искуство?

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks
« Одговори #1 на: 01 Декември 2012, 21:02:04 pm »
Мој пријател имаше слична ситуација со неговата Honda Civic. Контактирај го членот Marsher бидејќи тој го реши проблемот.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Re: System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks
« Одговори #2 на: 01 Декември 2012, 21:02:43 pm »
Zvuci kako da e na otkazuvanje MAF (mass air flow) senzorot.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks
« Одговори #3 на: 02 Декември 2012, 13:58:58 pm »
Многу работи може да бидат, ако сакаш да видиш што е проблемот најдобро отиди качи над 120 км/х и одма на дијагностика.
Ако сакаш другарче има дијагностика и може да се проба. Ако сакаш пиши ми ќе исконтактираме.

Отсутен Masinov

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks
« Одговори #4 на: 02 Декември 2012, 22:32:33 pm »
Денес ја направив процедурата за чистење на турбината. Возев 15тина минути со отприлика 80-100km/h со над 3000rpm.

Потоа, качив над 120km/h не светна ништо. Ако проблемот бил ѓубрето во турбината, тогаш не би требало пак да се покаже. Но сепак, ќе видиме нели.....

Ако нешто пак се јави, ќе те исконтактирам.
Фала :)

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks
« Одговори #5 на: 02 Декември 2012, 23:23:26 pm »
Ако се случи повторно, оставија да свети сијаличката подолго време, т.е вози подолго време со запалена сијаличка.На некои системи им треба подолго време да биде присутна грешката за да биде меморирана-околу 30-60сек...

Отсутен Masinov

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks
« Одговори #6 на: 03 Декември 2012, 09:22:17 am »
Првиот пат така и се случи... Возев сигурно 2-3 мин со запалена сијаличка. Заправ, ја изгасив колата, пак ја запалив и не светеше повеќе. Веднаш ја поврзаа на компјутер, дијагностиката не покажа никаков код за грешка.
Ми рекоа дека може да било моментална грешка.

Денес возев со 150-160 km/h меѓутоа без нагли забрзувања, колата беше добро загреана претходно, но не се појави никако проблем.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks
« Одговори #7 на: 03 Декември 2012, 09:38:52 am »
Сличен проблем имавме со службениот ФИАТ Добло 1,3 дизел. Во сред возење прекинуваше да забрзува и си работеше само во лер. Ако го изгасиш и повторно запалиш си работи без пролем. незгодно е само кога ќе се случеше на претицување...

Откако го носевме едно 5-6-7 пати во Аутомобиле и по долги расправии пристанаа да го решат проблемот (под гаранција). Наводно ја смениле турбината, ама ова не е проверено така да може да бил и проблем со некој сензор или слично.

Отсутен badi

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks
« Одговори #8 на: 01 Февруари 2013, 16:28:23 pm »
eve od takov problem , se palese na ekranot ENGINE MALLFUNCTION , se pali safe mode-ot i raboti do 2900 obrtai , i znae posle podolgo vreme vozenje taka i da izgasi skroz , no koa ke se oladi motorot si raboti normalno se do nekoj moment koa pak ke go zapali safe mode-ot.  dojde do toa da necinat site 4 dizni. najverovatno od losa nafta . od letoska e problemot i vi mida vikaat ,nema nisto ne pokazue , e sea koa mu pomina garancijata mu otkrija defekt , SENZOR ZA VISOK PRITISOK , normalno ne go odnesov kaj niv , posto ke kupam polovno auto za tie pari . no ete stignav do rasipani 4 dizni od nedobro gorivo nafta.

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1213
Одг: System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks
« Одговори #9 на: 01 Февруари 2013, 16:40:37 pm »
Кај полниш?

Отсутен Masinov

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks
« Одговори #10 на: 01 Февруари 2013, 20:07:02 pm »
Бев на дијагностика во АутоПрестиж, на компјутер покажа код на грешка P0234. Испадна дека се ствара преголем притисок во турбината па колата влегува во safe-mode. Причините за овој преголем притисок сеуште не ги знам, една од причините можно е да е MAF сензорот.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks
« Одговори #11 на: 09 Февруари 2013, 00:29:33 am »
eve od takov problem , se palese na ekranot ENGINE MALLFUNCTION , se pali safe mode-ot i raboti do 2900 obrtai , i znae posle podolgo vreme vozenje taka i da izgasi skroz , no koa ke se oladi motorot si raboti normalno se do nekoj moment koa pak ke go zapali safe mode-ot.  dojde do toa da necinat site 4 dizni. najverovatno od losa nafta . od letoska e problemot i vi mida vikaat ,nema nisto ne pokazue , e sea koa mu pomina garancijata mu otkrija defekt , SENZOR ZA VISOK PRITISOK , normalno ne go odnesov kaj niv , posto ke kupam polovno auto za tie pari . no ete stignav do rasipani 4 dizni od nedobro gorivo nafta.


Zatoa si saka sekoj dizel da si koristi ubava nafticka po moznost od nekoja zemja na EU (Francija ili Germanija) plus aditivi. Za nasava nafta samo aditivi i toa redovno i od najdbrite Liqui Moly ili Wurth.

Отсутен badi

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks
« Одговори #12 на: 20 Март 2013, 21:55:02 pm »
i taka , si smenivme 4 dizni glanc novi i sea si odi ko sto treba , sea ne mi e jasno od nafta kako moze da stigne da zaebe dizni , a ni eden filter senzor , da ne rasipe pred toa . kostase 1000 evra doneseni od grcija posto ovde po poracka ,za toj model samo, i da ses cekaat .

Отсутен badi

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks
« Одговори #13 на: 20 Март 2013, 21:56:53 pm »
btw , poeftini se skoro duplo diznite od grcka , nego u mi-da.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: System Engine Fault - Ford Focus 1.6 TDCI 110ks
« Одговори #14 на: 21 Март 2013, 02:34:55 am »
siguren si deka ne ti prodale reparirani ??????? 1000 EUR e dzabe za dizni. Sekade edna e od 400-700 EUR vo prosek (original NOVA) a tebe 1000 EUR site ! hmmmmm cenata e mnogu cudna. BTW imas i kineski dizni koi se 200-400 EUR komad najskapite ! Isti kako Bosch, Lucas, Zexel, Siemens AMA .. Eftinoto meso i kucencata ne go jadat.
Garancija ??????