Гласање

Која фирма е најдобрата за местење на плински уред за кола. (пари, квалитет, се)

Плимонт
124 (71.7%)
Новус
15 (8.7%)
Мармил Монт
12 (6.9%)
Кар Систем
15 (8.7%)
Дурла ЛПГ Битола
2 (1.2%)
Плинмонт Битола
5 (2.9%)
Плинстарт Јовус Битола
0 (0%)

Вкупно гласови: 173

Автор Тема: PLINSKI UREDI  (Прочитано 345011 пати)

Отсутен Ultra

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1875 на: 18 Ноември 2020, 01:01:33 am »
Здраво!

Ако може предлог за сервис за плински уреди, поточно за чистење на расплињача на форд фокус со фабрички BRC плински уред.
Кај делот има да речам поголема количина на масло, некако замастено и испокапено е целото. Е сега, јас брзо го земав количето па пред да се исчисти и среди тој дел не сакам да ја возам на плин.

Во автомакедонија како застапници за БРЦ уреди добив сума за чистење од 60еу. Скапо е ова, ефтино?

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1876 на: 18 Ноември 2020, 15:15:16 pm »
Neznam nekoj drug so BRC da raboti taka shto so fabricki prasanje e dali imash izbor osve  kaj niv

Отсутен Ultra

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1877 на: 19 Ноември 2020, 17:39:30 pm »
Neznam nekoj drug so BRC da raboti taka shto so fabricki prasanje e dali imash izbor osve  kaj niv
Уф, ако се мора 60еу тоа е. Но секако ќе се распрашам, некој друг ако може да го среди делот.

Отсутен KirkaMKD

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1878 на: 03 Јануари 2021, 19:50:39 pm »
Кој систем го препорачувате за Seat Ibiza 1,4 63Kw 2009 година(однос цена-квалитет)?

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2102
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1879 на: 08 Јануари 2021, 17:13:28 pm »
@KirkaMKD Ја би ставил во Плимонт, Ланди Ренцо Ево, ама и они ќе те советуваат што ќе одговара на тој мотор највеќе
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1880 на: 25 Февруари 2021, 20:56:50 pm »
Демонтажа на плински уред - колку кошта и дали би имало некои проблеми како последица од демонтажата?

Што да се очекува?

Отсутен tomm1060

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 194
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1881 на: 13 Април 2021, 13:54:05 pm »
Друштво, користам Ланди Рензо Ево, монитран во Плимонт 2014 год. Наеднаш почна да вибрира цела кола кога работи во место, а кога стискаш гас како да работи на 3 клипа баш како да прди низ ауспух :D и не влече воопшто . На бензин си работи колата беспрекорно, влече како луда и мирно работи во место :) .
Пред 5-7.000к е сменето филтерчето за плин,тоа малото, дали може до него да е? Нели обично на 10.000 се менува? Морам да признаам дека на своја рака си го сменив, не бев во Плимонт поради ограничувањето со време :) .  Знам дека треба да се однесе да се види, чисто дали станува за некој посериозен проблем или не? Расплињачата е топла, ги исчистив контактите на дизните од плинот за тест, едно време се опраи сега пак... може да се случува ова само кога плинот е при крај, односно од пола боца надоле.. не знам дали е симптоматично ама изгледа така му доаѓа.
Мислев нема плин, наполнив боцата, ја возев до пола без проблем и сега пак почна исто.
What is Alfa Romeo known for?
It was founded on 24 June 1910 in Milan, Italy, as A.L.F.A., an acronym for Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. The brand is known for sport-oriented vehicles and has been involved in car racing since 1911.🍀

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1882 на: 13 Април 2021, 14:44:40 pm »
Друштво, користам Ланди Рензо Ево, монитран во Плимонт 2014 год. Наеднаш почна да вибрира цела кола кога работи во место, а кога стискаш гас како да работи на 3 клипа баш како да прди низ ауспух :D и не влече воопшто . На бензин си работи колата беспрекорно, влече како луда и мирно работи во место :) .
Пред 5-7.000к е сменето филтерчето за плин,тоа малото, дали може до него да е? Нели обично на 10.000 се менува? Морам да признаам дека на своја рака си го сменив, не бев во Плимонт поради ограничувањето со време :) .  Знам дека треба да се однесе да се види, чисто дали станува за некој посериозен проблем или не? Расплињачата е топла, ги исчистив контактите на дизните од плинот за тест, едно време се опраи сега пак... може да се случува ова само кога плинот е при крај, односно од пола боца надоле.. не знам дали е симптоматично ама изгледа така му доаѓа.
Мислев нема плин, наполнив боцата, ја возев до пола без проблем и сега пак почна исто.

Мене на дизна ми изгледа запушена. Евентуално филтерот да не е добро наместен, обратно

Отсутен tomm1060

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 194
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1883 на: 13 Април 2021, 15:15:48 pm »
Друштво, користам Ланди Рензо Ево, монитран во Плимонт 2014 год. Наеднаш почна да вибрира цела кола кога работи во место, а кога стискаш гас како да работи на 3 клипа баш како да прди низ ауспух :D и не влече воопшто . На бензин си работи колата беспрекорно, влече како луда и мирно работи во место :) .
Пред 5-7.000к е сменето филтерчето за плин,тоа малото, дали може до него да е? Нели обично на 10.000 се менува? Морам да признаам дека на своја рака си го сменив, не бев во Плимонт поради ограничувањето со време :) .  Знам дека треба да се однесе да се види, чисто дали станува за некој посериозен проблем или не? Расплињачата е топла, ги исчистив контактите на дизните од плинот за тест, едно време се опраи сега пак... може да се случува ова само кога плинот е при крај, односно од пола боца надоле.. не знам дали е симптоматично ама изгледа така му доаѓа.
Мислев нема плин, наполнив боцата, ја возев до пола без проблем и сега пак почна исто.

Мене на дизна ми изгледа запушена. Евентуално филтерот да не е добро наместен, обратно

Не може да е обратно зошто курињата се различни, едното е подебело другото потенко :) . Мислев да е до квалитетот на самиот филтер ама па не може работи, па да не работи од пола боца.. и ја се сомневам на дизна највеќе зошто има страшен misfire..
What is Alfa Romeo known for?
It was founded on 24 June 1910 in Milan, Italy, as A.L.F.A., an acronym for Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. The brand is known for sport-oriented vehicles and has been involved in car racing since 1911.🍀

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1884 на: 20 Јуни 2021, 19:36:12 pm »
Каде можам да го запрам плинот во боцата? има еден вентил внатре, ама како да не стопира :(

Sent from my Mi A3 using Tapatalk


Отсутен acecorba

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1885 на: 12 Август 2021, 17:32:53 pm »
Каде може да се купи во МК кабел со програма за LPG Tech?

Отсутен ivanov99

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 48
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1886 на: 01 Септември 2021, 00:40:03 am »
Здраво, користам плински уред Ловато смарт 4ц, монтиран 2015 година. Кога треба да префрли автоматски од бензин на плин, почнува да свири и се врака на бензин. Го однесов во сервис и ми кажаа цркнал компјутерот и треба да се менува се освен расплињача и дизни. Има ли начин да се поправи компјутерот???
Ве молам за одговор

Отсутен Vixa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 80
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1887 на: 16 Февруари 2022, 17:53:31 pm »
Кај мене истото се случи , ми го сменија тој Бош сензорот и се среди. Сензорот е 5000 мкд што е лудо.

Отсутен marinap

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1888 на: 20 Мај 2022, 12:29:09 pm »
Zdravo sakam da kupam kola so plin montiran vo kar sistem vo trubarevo ama toj servis veke ne rabotel.
Sopstvenikot na kolata ne znae da mi kaze koj tip na ured e, bil vo plimont i marmont mu kazale ne rabotat so toj ured.
Dali znaete dali nekoj drug servis sto raboti so istite plinski uredi?

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 164
Одг: PLINSKI UREDI
« Одговори #1889 на: 20 Мај 2022, 13:17:09 pm »
Zdravo sakam da kupam kola so plin montiran vo kar sistem vo trubarevo ama toj servis veke ne rabotel.
Sopstvenikot na kolata ne znae da mi kaze koj tip na ured e, bil vo plimont i marmont mu kazale ne rabotat so toj ured.
Dali znaete dali nekoj drug servis sto raboti so istite plinski uredi?
Јас имам монтирано уред во Кар систем 2014 година и како што памтам имаа само AS Stag во понуда. Обрати се во Жиле Плин, и таму монтираат Стаг системи.