Автор Тема: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања  (Прочитано 414585 пати)

Отсутен Filip

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 176
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #225 на: 06 Февруари 2011, 15:47:49 pm »
Specijalno za Djidji koj sakase trka od start. SPortex nasnima video na istata ugornica, samo sega trgna od mesto:


ТАКА БЕ ЛП !!! Браво за Sportex, алал да му е !!! Е вака сакам сите да направат, па и јас - обеќавам кога ќе поминувам дека ќе направам снимка од 0-(до кај што оди ;)) Искрено мислам дека нема многу да има разлика меѓу турбо дизелашите и бензинците, дури влог ставам на бензинците - Filip, ајде наступај прв на сцена, поблиску ти е :P, па ја сум на ред :D

Хмммм...Што знам....треба да се спореде бензин и дизел со иста коњажа тука....и слична кубикажа....и јас сакам да видам кој ќе победе....мислам дека ќе бидат идентични ....на нагоре.....и јас мислам дека бензинот за малце ќе биде по брз....

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #226 на: 06 Февруари 2011, 15:56:11 pm »
Specijalno za Djidji koj sakase trka od start. SPortex nasnima video na istata ugornica, samo sega trgna od mesto:


ТАКА БЕ ЛП !!! Браво за Sportex, алал да му е !!! Е вака сакам сите да направат, па и јас - обеќавам кога ќе поминувам дека ќе направам снимка од 0-(до кај што оди ;)) Искрено мислам дека нема многу да има разлика меѓу турбо дизелашите и бензинците, дури влог ставам на бензинците - Filip, ајде наступај прв на сцена, поблиску ти е :P, па ја сум на ред :D

Хмммм...Што знам....треба да се спореде бензин и дизел со иста коњажа тука....и слична кубикажа....и јас сакам да видам кој ќе победе....мислам дека ќе бидат идентични ....на нагоре.....и јас мислам дека бензинот за малце ќе биде по брз....

И јас мислам исто друже, сега ни е шанса да се докажеме, ќе ги „јадеме“ веруј ми! :)
П.С. Го измери ли времето на Sportex од 0-100? И тоа земи го него како репер за најбрзиот ...  ГОТОВИ СЕЕЕЕЕ !!! :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #227 на: 06 Февруари 2011, 16:18:05 pm »
Машала

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #228 на: 07 Февруари 2011, 08:41:13 am »
П.С. Го измери ли времето на Sportex од 0-100? И тоа земи го него како репер за најбрзиот ...  ГОТОВИ СЕЕЕЕЕ !!! :D

Kakov 0-100 :) SPortex ne ja ni gazese vo 1,2,3ta brzina.  Kaci 190 nagore od start , pocnuvajki od benzinskata. TOa e reperot. Kaci 180kmh pocnuvajki so 100kmh vo 6ta od benzinskata, toa e reperot.
Edvaj cekam da se probaat site benzinci na delnicata, da vidime sto rezultati ke ostvarat :) Djidji boy gi cekam tvoite 104 ks da se razvikaat na ugornono, Clink 143te ks oslobodi gi vo prvata prilika ovde. Ova e najbezbednata delnica vo Makedonija, ramna, neopteretena so 2 lenti i na ugorno.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #229 на: 07 Февруари 2011, 15:05:05 pm »
Ај да меревте до 120-140 ама повик да возите 190 мислам нема потреба. Сепак е опасно (казниво, ме боли таквото за опасно). Инаку бензинци само ќе се дерат ко мрднати на угорница...

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #230 на: 07 Февруари 2011, 15:09:31 pm »
Koj benzinec ke kaci 190 tamu (osven calibrata turbo i uste eden dvajca?)

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #231 на: 07 Февруари 2011, 15:10:47 pm »
posle benzinskata nikogas ne stoele cajkani, a bidejki se vozi na ugorno bez krivini i na odlicen asfalt so 2 lenti, skoro da e so 0% rizik.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #232 на: 07 Февруари 2011, 15:31:00 pm »
posle benzinskata nikogas ne stoele cajkani, a bidejki se vozi na ugorno bez krivini i na odlicen asfalt so 2 lenti, skoro da e so 0% rizik.
0% ризик зошто нема да дигнат толку :)))))))) Банза и Стратус, 2фаст има, има брзи бензинци море ај ти.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #233 на: 07 Февруари 2011, 15:33:21 pm »
dvajca, trojca bas kako so rekov jas.  A za Banzata nesum bas siguren  :P  Ajde moziebi ako gi iscedi brzinite 2-3-4 ke kreni, ama vo petta od 100kmh, ne odi nigde, nema ni 150 da kaci  ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #234 на: 07 Февруари 2011, 15:51:00 pm »
П.С. Го измери ли времето на Sportex од 0-100? И тоа земи го него како репер за најбрзиот ...  ГОТОВИ СЕЕЕЕЕ !!! :D

Kakov 0-100 :) SPortex ne ja ni gazese vo 1,2,3ta brzina.  Kaci 190 nagore od start , pocnuvajki od benzinskata. TOa e reperot. Kaci 180kmh pocnuvajki so 100kmh vo 6ta od benzinskata, toa e reperot.
Edvaj cekam da se probaat site benzinci na delnicata, da vidime sto rezultati ke ostvarat :) Djidji boy gi cekam tvoite 104 ks da se razvikaat na ugornono, Clink 143te ks oslobodi gi vo prvata prilika ovde. Ova e najbezbednata delnica vo Makedonija, ramna, neopteretena so 2 lenti i na ugorno.

Нема шанса тука алфата да оди 190, максимум 170 но сепак ќе пробам алфата има јака 5 та, ко ќе ме носи патот ќе пробам.

Отсутен Filip

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 176
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #235 на: 07 Февруари 2011, 16:30:24 pm »
јас во недела кога ќе одам на собирот...ќе снимам обавезно....90 % шансите се да одам со лансерот и 10 % со бравото....но сакам малце бравото да го издувам........па може и со него.......

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #236 на: 07 Февруари 2011, 16:47:01 pm »
Abe izduvaj go Lancerot sega ;)

Ne e loso da skrsnis kaj veles, edna zaobikolnica od 5km i uste ednas da napravis merenje od 0-1XX kmh  ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Filip

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 176
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #237 на: 07 Февруари 2011, 20:58:22 pm »
Abe izduvaj go Lancerot sega ;)

Ne e loso da skrsnis kaj veles, edna zaobikolnica od 5km i uste ednas da napravis merenje od 0-1XX kmh  ;D

ќе видам......можно е и со бравото....лансерот ми е предуван.......:):)....у главном снимка ќе има

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #238 на: 07 Февруари 2011, 23:27:17 pm »
Ме влечете за мењач :)

Отсутен vladimir_

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 212
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #239 на: 12 Февруари 2011, 02:04:59 am »
еве забрзување на рено меган 1.6 75кс 130Nm(98год) со тежина од 1350кг, снимано е со мобилен и со двајца во кола, ке се потрудам овие дена да снимам сам и со посалам телефон. позз и очекувајте ја во "возила на членови".
во 3та брзина
во 4та