Автор Тема: Совет за машинка за бричење  (Прочитано 26972 пати)

Отсутен dame

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3143
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #30 на: 23 Март 2019, 21:01:01 pm »
I jas koristam vakov bric i gillete zileti i top e..

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20613
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #31 на: 23 Март 2019, 22:32:17 pm »
Јас купив пред некои 2 години некое евтино машинче Грундиг и ептен не го бива. Дизастр.

Регуларно се бричам со Жилет Мах 5.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29390
  • CARclub.mk
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #32 на: 24 Март 2019, 08:19:09 am »
Пошто имам брада, не користам конвенционална машинка за бричење. Користам евтина пазарска машинка за потстрижување за да ја скратам брадата, плус пластични жилети од Wilkinson Sword за бричење на вратот. Ми дојде преку глава од давање ненормални суми за Gilette Sensor 3Max Optic Kursetrese кога пластичните жилети ја бркаат апсолутно истата работа.

Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8593
 • Пичлеме
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #33 на: 24 Март 2019, 09:02:12 am »
Околу бричењето, користам класичен брич, како на сликата поназад, наједноставно и најбрзо ми е бричењето, од многу одамна го користам, плус за финосвање (:) ) Вилкинсон Сворд, едно фенси шменси, со батерија пошто има и тример (поклон ми е, кога ќе се потрошат тие скапите жилети што се ставаат на него, ќе го баталам и ќе си купвам обични, какви што спомна Зеро). Во поглед на бебешко газе, никогаш не ми било лицето како бебешко газе затоа што:

1. Имам брада остра како трње
2. Никогаш не мавам контра. Во војска имав проблеми со тоа, добивав казни, ама инаетот победе. Контра никако, отпосле ми се појавува црвенило на лицето и мозолчиња на вратот, без контра ништо од тоа не се појавува.

Имам различни бричеви (рачки), Жилет Сензор, Жилет Сензол Ехцел, Жилет Фјужн, Жилет Дрн Дрн Јариња, Вилкинсон, Линкс (британска верзија на Акс)... давајпари за џабе. Пред некоја недела на татко ми за роденден му купив едно комплетче убаво спаковано, скапиот Фјужн... му се израдува, тој се бричи на 2-3 дена и за него е одлична солуција, мене тие жилети не ми ја фаќаат брадата оти се бричам кога нема да ме мрзи ептен... на една недела, на две...

Околу машинка... порано знаев само да ја потскратам брадата, ама со машинка за потстрижување. Специјална за брада никогаш не сум користел.

На бербер мислам дека сум се избричил само еднаш, онака да видам колку ќе ме испозаколи берберот со онаквата специјална берберска рачка (брич) за бричење. Поминав без колење, професионалец бил. Сум помислил неколку пати да најдам и да купам таков брич, ама сум донесувал заклучок дека нема да можам да се избричам со него, навикнат сум со најобичниот.

Се депилирам со лентички едни... ама претежно одам на третман во салон за разубавување каде што ми ги средуваат веѓите, чуече ;D

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #34 на: 24 Март 2019, 09:23:04 am »
Не сте биле во ЈНА ;D
Бричење на суво, "горење" со Бриони. По таков третман, десеткувани влакната од брада ;D

Со машинка не ми одеше.
Од жилети овакви, онакви, најмалку се касапев со Жилет со 3 сечива. Сега сум на Бик со 3 сечива, се купува во пакување со 4 патрони.
Еден патрон ми трае 1 месец, се бричам на полусуво, викенд ја одмарам брадата. Афтершејв Жилет кулвејв, ајс мајс,.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #35 на: 16 Јануари 2022, 10:18:11 am »
Каде има резервни жилети? Safety razor blades.

Во Веро има Wilkinson се 55 денари. И во Гранап ги има истите околу 45. Некако некогаш се погодени, некогаш не, неконзистентни ми делуваат. Порано имаше шипинг, сега откога сме северни шипинг никаде нема до нас...

Дали некаде има други? Како BIC, Gillette, Astra, Feather? Од каде купувате?


Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7641
 • Плинаш!!!
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #36 на: 16 Јануари 2022, 20:36:33 pm »
Јас од пазар купувам. Користам жилет фјужан 5.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #37 на: 17 Јануари 2022, 08:58:43 am »
Каде има резервни жилети? Safety razor blades.

Во Веро има Wilkinson се 55 денари. И во Гранап ги има истите околу 45. Некако некогаш се погодени, некогаш не, неконзистентни ми делуваат. Порано имаше шипинг, сега откога сме северни шипинг никаде нема до нас...

Дали некаде има други? Како BIC, Gillette, Astra, Feather? Од каде купувате?Уфф... одамна немам купено. Мислам дека последен пат кога купив беа Жилет. Така стојат по дома, не се отворени.
Баш ќе ѕирнам по маркети други шо има, ако видам друг бренд ќе пишам.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #38 на: 26 Јануари 2022, 11:01:46 am »
Најдов BIC и Astra на Буњаковец пазар. А Gilette во драгстор Бети.
« Последно менување: 26 Јануари 2022, 12:15:24 pm Deni »

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 510
  • ibiz.mk
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #39 на: 26 Јануари 2022, 14:02:12 pm »
Zema lani za novu godinu mi zema Remington. Na punjac i ima filter za vlakna.
Epten e dobra godinu dna 1-2put mesecno se pominuju jos ne sam gu napunija.
A ubavo brici. Ne kube ili ds ostavlja vlakna.

A ss zilet ne pamtu kd zadanj put sam udrija kontru

Отсутен Vwlover

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 570
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #40 на: 25 Март 2022, 10:34:21 am »
Здраво дечки, дали некој следниов период ќе оди за Солун и може да помине до продавницава да ги земе овие работи?
За тие што ги интересира оваа ни е најблиската продавница за вакви работи каде што има од пиле млеко.

https://kosmosman.gr/en/product/feather-double-edge-razor-blades-10-blades-per-pack/
https://kosmosman.gr/en/product/voskhod-double-edged-razor-blades-5-pack/
https://kosmosman.gr/en/product/saponificio-varesino-desert-vetiver-special-edition-shaving-soap-150g/

Еве линк каде се наоѓа: Kosmosman
+30 231 020 2718
https://goo.gl/maps/q5PfFrnGfGUJnarU9
Фала
Линк

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #41 на: 25 Март 2022, 10:55:10 am »
Здраво дечки, дали некој следниов период ќе оди за Солун и може да помине до продавницава да ги земе овие работи?
За тие што ги интересира оваа ни е најблиската продавница за вакви работи каде што има од пиле млеко.

https://kosmosman.gr/en/product/feather-double-edge-razor-blades-10-blades-per-pack/
https://kosmosman.gr/en/product/voskhod-double-edged-razor-blades-5-pack/
https://kosmosman.gr/en/product/saponificio-varesino-desert-vetiver-special-edition-shaving-soap-150g/

Еве линк каде се наоѓа: Kosmosman
+30 231 020 2718
https://goo.gl/maps/q5PfFrnGfGUJnarU9
Фала
Линк
Е за ова прашував пред некое време. Кај нас најдов BIC, Astra, Derby, Wilkinson, Gillette ама нема Feather. Меѓутоа Feather може да се нарачаат директно од јапонија, и слична излегува цената. Еве: https://www.ebay.com/itm/50-Feather-Razor-Japan-Blades-Red-pack-HI-STAINLESS-Double-edge-Platinum-coated-/262290017055?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l6249&mkrid=711-127632-2357-0&fbclid=IwAR3C-xaxcNVz1MMOu052Iujow5o4207JWaabZaciZK6tKIn2PwMvw2Qy59U

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6394
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #42 на: 25 Март 2022, 11:27:13 am »
Јас имам feather и неможам да ги препорачам и покрај толку добри ривјус. Скоро е невозможно да не се исечеш. И малце да не си внимателен очекувај крв да тече по пропис.

Иначе од сите овие што ги спомнувате мој фаворит е рускиот жилет Voskhod Double Edged. Имам преку 40 пакувања од овие знам од ибеј шведска ги нарачав пред 2-3 години. Ем нема да си цел исекотини, жилетот е многу forgiving и е скоро невозможно да се исечеш без разлика колку внимание посветуваш.

Отсутен Vwlover

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 570
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #43 на: 25 Март 2022, 15:02:08 pm »
Ги нарачав Voskhodot од Ebay, сакав и Feather  ама ме предомисли ти, ако оди некој од форумов би зел 2 парчиња чисто да ги пробам и да не ризикувам поголема количина.

Отсутен Vwlover

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 570
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #44 на: 26 Март 2022, 18:11:41 pm »
Здраво дечки, дали некој следниов период ќе оди за Солун и може да помине до продавницава да ги земе овие работи?
За тие што ги интересира оваа ни е најблиската продавница за вакви работи каде што има од пиле млеко.

https://kosmosman.gr/en/product/feather-double-edge-razor-blades-10-blades-per-pack/
https://kosmosman.gr/en/product/voskhod-double-edged-razor-blades-5-pack/
https://kosmosman.gr/en/product/saponificio-varesino-desert-vetiver-special-edition-shaving-soap-150g/

Еве линк каде се наоѓа: Kosmosman
+30 231 020 2718
https://goo.gl/maps/q5PfFrnGfGUJnarU9
Фала
Линк
Е за ова прашував пред некое време. Кај нас најдов BIC, Astra, Derby, Wilkinson, Gillette ама нема Feather. Меѓутоа Feather може да се нарачаат директно од јапонија, и слична излегува цената. Еве: https://www.ebay.com/itm/50-Feather-Razor-Japan-Blades-Red-pack-HI-STAINLESS-Double-edge-Platinum-coated-/262290017055?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l6249&mkrid=711-127632-2357-0&fbclid=IwAR3C-xaxcNVz1MMOu052Iujow5o4207JWaabZaciZK6tKIn2PwMvw2Qy59U
На кое место има derby и gillette platinum?