Автор Тема: Совет за машинка за бричење  (Прочитано 26969 пати)

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #15 на: 01 Ноември 2012, 18:28:16 pm »
Точно...
Заборавиф да напишам дека можеш слободно да ја миеш со вода машинкана...+ работи и на батерии и на кабел...
Еднаш коа ке се навикнеш на машинка, да се одвикнеш од неа тешко...
Немој само да зимаш некоја безвезе, зошто тогаш ке испадне фрлени пари...
Имам и две Браун, онакви со мрежичка, ама не е тоа тоа...
Филипсов е крај...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5447
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #16 на: 01 Ноември 2012, 18:30:04 pm »
Точно...
Заборавиф да напишам дека можеш слободно да ја миеш со вода машинкана...+ работи и на батерии и на кабел...
Еднаш коа ке се навикнеш на машинка, да се одвикнеш од неа тешко...
Немој само да зимаш некоја безвезе, зошто тогаш ке испадне фрлени пари...
Имам и две Браун, онакви со мрежичка, ама не е тоа тоа...
Филипсов е крај...

Zakon i preambula..LOL
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3786
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #17 на: 01 Ноември 2012, 18:36:43 pm »
Jas ja imam ovaa
http://technomarket.com.mk/products/09042059/philips-hq-6900-16
ja kupiv od technomarket pred 3 god, i mozam da kazam deka kako za cenata e odlicna, megutoa se istupea nozevite za 2 god, i nz kaj da najdam novi, i veke 1 godina stoj vo skavce ;D ;D ;D ;D

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #18 на: 01 Ноември 2012, 18:39:28 pm »
Имаш во Нептун...Ако ножињата ти се HQ5 цената е 2000 мислам... :))
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3786
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #19 на: 01 Ноември 2012, 18:44:05 pm »
Komplet masinkata e 1600 ;D ;D ;D

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #20 на: 01 Ноември 2012, 18:51:15 pm »
Мислам дека и тоа им е политика...Подобро се ново да си земеш, одколку само ножиња да смениш...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен DejzY

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1004
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #21 на: 01 Ноември 2012, 23:26:28 pm »
Значи сепак добри се машинкиве само единствен проблем ми се париве моментално :D ама ко че дојдам при пари че си земам изгледа некоја филипс (само такви гледам има во нептун) со тример и батерија па че видиме како че се покажи.

А тоа дека не бричи ако ја остајш подолго брадата, истото ми се случува и со gillette-to. Кога ми е тро подолга брадава куби ко со пинцета да се кубам а не ко да се бричам, иако ново патронче ставено :) .

А вчера бев до нептун и на некој машинки имаше 2 години гаранција и пишано дека ако се расипи во рок од 2 години одма ти даваат нова без да ја поправаат расипаната. Не знам колку е вистина ова, а го имаше само на неколку машинки.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #22 на: 01 Ноември 2012, 23:30:05 pm »
Da ima takva promocija...
Mnogu se sigurni vo sebe, a i imaat dolga tradicija, taka da...Ne e problem novo da ti dadat
:D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5447
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #23 на: 02 Ноември 2012, 01:57:17 am »
Ne im se isplati da ja popravat.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен DejzY

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1004
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #24 на: 04 Декември 2012, 12:36:05 pm »
Зедов машинка филипс со батерија, тример ама само за суво бричење. Но можи да се мија со вода. Само еднаш ја пробав и арна ми се виде. Ќе видам дали ќе се покажи или ќе почни да куби за една година  :D

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #25 на: 04 Декември 2012, 14:13:30 pm »
Јас веќе трета година ја користам. Осеќам дека послабо бричи но тера...
Док не изрика, не ја мењам!
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7511
 • и сега?
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #26 на: 28 Јануари 2013, 09:55:17 am »
Заинтересиран сум да купам машинка за бричење од оние што се со 3 кругчиња, само не знам дали е таква како што сакам да биди.

користам таква машинка веќе 7 години, бричи исто како кога беше нова. Немам поплаки.

1.Дали бричи мазно како што е со брич?

Да, откако ќе ја совладаш техниката. Само ќе ти се каже како треба после првите неколку бричења. Имав другари неверни томи („не е тоа тоа, брич си е брич“) но им демонстрирав резултати („ај пипни да видиш дали е мазно“) и сите се согласија дека е перфектно мазно.

2.Дали го нафрлува лицето, оти имам користено една од обичните од Микрон и ме нафрлаше?

Да, но само првите неколку бричења. После кожата ваљда се навикнува и нема проблеми. После бричење не ставам апсолутно ништо, само се замивам со ладна вода.

3.Дали батеријата е издржлива(колку години), да не треба да се бричам со приклучена на струја после една година? (сакам да биди со батерија)

Издржлива е над сите мои очекувања. Мојата тера веќе седма година и гајле нема. Држи полнење околу една недела, со секој ден користење. Се полни релативно брзо (неколку саати).

4.Колку време траат ножевите и дали кај нас можи да се најдат нови за замена?

Мене ми е уште со оригиналните. Иначе имам натпросечно дебела и тврда брада.

5. Дали се исплати за парите од околу 4000-5000 денари (има и до 13 000) или да си продолжам сепак со gillette fusion power?

Ако више зимаш земи од поскупите. Таа што ја зедов јас беше меѓу најскапите кои ги имаше у продавницата, али се исплати.

Не мораш секој ден да се бричеш. Успешно ќе те избричи и ако не си се бричел цела недела и ти потпораснала коса на фацата (влакна 0.5 сантиметри и јаче)

На крај, уште еднаш ќе те посоветувам да не купуваш од баш најевтините.

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7478
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #27 на: 28 Јануари 2013, 17:14:24 pm »
Koj модел го користиш.

Отсутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3786
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #28 на: 23 Март 2019, 16:58:59 pm »
Decki da ja aktivirame temava malku. Kako stoime vo 2019 na poleto bricenje? Seuste koristime old school bricevi ili pak modernata tehnologija go zima danokot, i se koristat raznorazni masinki za bricenje. Kakvi? Na baterija/kabel, za na suvo i za na vlazno? Od koja marka? Nozevi od kaj se kupuvaat? Ili sepak najdobro si e, klasicen bric? E sega se postavuva prasanjeto od kade/kakov?
Ajde jas prv da pocnam. Sto se nemam probano za bricenje ( i oti imam mn cvrsta brada ) nisto ne me zadovoluva do nivo kako koa ke otidam na berber da me izbricat so klasicen zilet i bric. E sega tuka e problemot guzvata koa ke otides stalno ima da cekas barem 1h za edno bricenje majka mu stara. Ne ja biva. A za sam ne sum probal so takov bric i zilet, ne me faka oko nekako, me stra da ne se ispozakolam. I taka teram cat pat so masinka, nekogas so bric ( seuste ne sum pronasol idealen model ) cat pat na berber i toa e. Pa ajde pukajte so mislenja i predlozi  ;D

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6394
Одг: Совет за машинка за бричење
« Одговори #29 на: 23 Март 2019, 18:40:54 pm »
Интересна тема. Пошто мене ми расте брада бетер од на турчин, имам дооолго искуство со бришење. На времето нели со gillette fusion па последните 4-5 години користев само машинка пред се поради тоа што кожата ми е многу сензитивна и со машинка немав проблеми. Незнам што ми текна од пред 2 месеци потрошив еден куп пари и сега се бричам со класичен жилет. На англиски го викаат double edge shaving.

Имам ваков брич и сега дома имам колекција еден куп од различни жилети, јапонски, руски, турски, еден куп креми за бричење, лосиони, четка за бричење итн. Веќе ми стана како хоби. Првиот месец дена беше касапење поради тоа што бричењето е доста поразлично од класично бричење на пример со fusion. Ама еве веќе сум уходан, се бричам на секои 2-3 дена не секој ден за да не ми се иритира толку многу кожата и постигнувам многу добро бричење. Фактички лицето ми е помазно и од бебешко газе али треба искуство.