Гласање

Choose your destiny!

Бензин
234 (58.4%)
Дизел
167 (41.6%)

Вкупно гласови: 401

Автор Тема: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња  (Прочитано 1404201 пати)

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #15 на: Декември 27, 2010, 17:31:34 pm »
Куоре веќе се изгоре еднаш, и не сака да слушни за реванш. И тебе ќе те снајди истото.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #16 на: Декември 27, 2010, 17:32:34 pm »
Со смешни муабети не се занимавам а и попаметиот попушта, радувајте се ништо изгледа не ви преостанува, затоа што на улица такви дизелчиња попара ги правам па може сум искомплексирал некој.

Точно, ги правиш попара на секоја бензинска :). Не постои diesel кој лапа толку како твојта Алфа :). Тоа за „комплекси“ сам си го спомна :)

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #17 на: Декември 27, 2010, 17:32:59 pm »
so kolku so 15 godini postara kola hahahahah

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #18 на: Декември 27, 2010, 17:34:54 pm »
Со смешни муабети не се занимавам а и попаметиот попушта, радувајте се ништо изгледа не ви преостанува, затоа што на улица такви дизелчиња попара ги правам па може сум искомплексирал некој.

Точно, ги правиш попара на секоја бензинска :). Не постои diesel кој лапа толку како твојта Алфа :). Тоа за „комплекси“ сам си го спомна :)

Ne mi e problem go imav toa na um koga ja kupiv, nego po muabetov temava treba da se vika Шпараџии vs Бензилаши ахахахаха
« Последно менување: Декември 27, 2010, 17:36:25 pm chlink »

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #19 на: Декември 27, 2010, 17:35:53 pm »
so kolku so 15 godini postara kola hahahahah

Ако е понова, со истата сила ќе биде само бетер. Ќе има +200-300 кг ...

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #20 на: Декември 27, 2010, 17:37:30 pm »
Пак ќе ти кажам со смешни муабети не се занимавам, мојата е 2000г. донеси ми дизел 85г. па нека биде мојата потешка.

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #21 на: Декември 27, 2010, 17:38:16 pm »
Ne mi e problem go imav toa na um koga ja kupiv, nego po muabetov temava treba da se vika Шпараџии vs Бензилаши ахахахаха

Да секако :). Во секое време би ја сменил за ЈТД ако не ти бараат +2000-3000ЕУР доплата ама нема  таков кандидат нели ? :)
Таман си е името...

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #22 на: Декември 27, 2010, 17:40:13 pm »
Пак ќети кажам не проерени муабети имаш, кога ја купував имаше милион 2.4 дизел алфи и поефтини беа, доста читате по интернет или пак сакате само јадачка идете видете.

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #23 на: Декември 27, 2010, 17:42:38 pm »
Пак ќети кажам не проерени муабети имаш, кога ја купував имаше милион 2.4 дизел алфи и поефтини беа, доста читате по интернет или пак сакате само јадачка идете видете.

Јасно ми е зошто биле поевтини ама и на тебе ти е јасно :)

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #24 на: Декември 27, 2010, 17:45:25 pm »
Све што мислиш за алфите 2.4 грешка си, боље се од 1.9 само потршњата е малку  ама малку поголема, е тој дизел мене лом ќе ме направи ама дизел не ми праеше ќеиф идеш 200 со звук никаков каде е адреналинот.

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #25 на: Декември 27, 2010, 17:47:06 pm »
Све што мислиш за алфите 2.4 грешка си, боље се од 1.9 само потршњата е малку  ама малку поголема, е тој дизел мене лом ќе ме направи ама дизел не ми праеше ќеиф идеш 200 со звук никаков каде е адреналинот.

Точно повторно, идеш 200kmh а звук никаков, го нема :). А во твојта милина, db edna vreka(polna). A tebe i 1.9 lom ke te napravi...
« Последно менување: Декември 27, 2010, 17:49:07 pm SceMax »

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27887
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #26 на: Декември 27, 2010, 17:48:18 pm »
Логиката е прилично едноставна, само треба човек да биде реален, да знае да си ги процени своите потреби и да може да предвиди (а тоа се базира на искуството) колку километри ќе помине годишно.

Значи, вака..

1. Доколку купувам фамилијарно возило (од класата на Пасат, Мондео, Инсигниа итн, или поголемо), би земал исклучиво дизел.
2. Доколку купувам возило од таканаречената Голф-класа, во зависност од годишните километри би размислувал помеѓу турбо-бензинец и турбо-дизел. Ако поминувам повеќе од 15.000 годишно, би земал турбодизел.
3. Доколку купувам мало градско возило, би земал бензинец.

Умреа приказните за дизелите дека се троми, овакви или онакви. Да, дизел сеуште не може (целосно) да го понуди спортскиот ефект, но со време и тоа ќе дојде. На крајот на краиштата, не постои универзално правило - секој според своите потреби.

Снаа ми вози Голф 1.4 ТСИ 122, јас возам Леон ТДИ 110. Мојот Леон одлично се држи со Голфот, и дури е и побрз, иако е 6 години постар, и има 15 коња помалку. Меѓутоа, има нешто поголем вртежен момент и нешто е потежок. Снаа ми проаѓа 5000 километри годишно, ако и толку.. Со тоа што, јас колку и да го малтретирам Леонот, повеќе од 7.5 во град нема да потроши, а новите дизели се уште по-фругални.

Тие приказни за братучед ми од Германија и другар ми од Америка, аман веќе, заборавете ги. Зборувајте од свои искуства и свои знаења.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #27 на: Декември 27, 2010, 17:48:27 pm »
so kolku so 15 godini postara kola hahahahah

Новите бензинци се уште поотепани, електрониката ги има спитомено вкрај, стисни ја гаста до патос и ништо не се случува. Башка што тие 2-300 кг ќе го направат бензинчето уште полетаргично. Пази на Куре алфата е 200 кг полесна, и 15 кс помоќна и губи во секоја можна ситуација освен  0-50кмх

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27887
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #28 на: Декември 27, 2010, 17:51:22 pm »
SceMax и Chlink - Продолжете си со дискусијата, ама внимавајте - почнувате со лични навреди. Не претерувајте. Дозволуваме дискусии и сме по-флексибилни од некои други форуми, ама нема да дозволиме да претерате.

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #29 на: Декември 27, 2010, 17:54:22 pm »
Логиката е прилично едноставна, само треба човек да биде реален, да знае да си ги процени своите потреби и да може да предвиди (а тоа се базира на искуството) колку километри ќе помине годишно.

Значи, вака..

1. Доколку купувам фамилијарно возило (од класата на Пасат, Мондео, Инсигниа итн, или поголемо), би земал исклучиво дизел.
2. Доколку купувам возило од таканаречената Голф-класа, во зависност од годишните километри би размислувал помеѓу турбо-бензинец и турбо-дизел. Ако поминувам повеќе од 15.000 годишно, би земал турбодизел.
3. Доколку купувам мало градско возило, би земал бензинец.

Умреа приказните за дизелите дека се троми, овакви или онакви. Да, дизел сеуште не може (целосно) да го понуди спортскиот ефект, но со време и тоа ќе дојде. На крајот на краиштата, не постои универзално правило - секој според своите потреби.

Снаа ми вози Голф 1.4 ТСИ 122, јас возам Леон ТДИ 110. Мојот Леон одлично се држи со Голфот, и дури е и побрз, иако е 6 години постар, и има 15 коња помалку. Меѓутоа, има нешто поголем вртежен момент и нешто е потежок. Снаа ми проаѓа 5000 километри годишно, ако и толку.. Со тоа што, јас колку и да го малтретирам Леонот, повеќе од 7.5 во град нема да потроши, а новите дизели се уште по-фругални.

Тие приказни за братучед ми од Германија и другар ми од Америка, аман веќе, заборавете ги. Зборувајте од свои искуства и свои знаења.

Dobra sublimacija, samo ne se soglasuvam so toa >15000km. Diesel-ot se isplati i za 100km godisno. Trosi na polovina, pravi vistinski  keif celo vreme i se prodava poskapo na staro taka da toa za pogolemata nabavna cena e nerelevantno.