Автор Тема: Крцкав федер во седиштето  (Прочитано 3205 пати)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Крцкав федер во седиштето
« на: 20 Октомври 2012, 09:42:14 am »
Брзо помагајте дур не сум си ја искорнал косата од главата! Во возачкото седиште, унутра некаде, има ваљда некој федер кој пред некој ден почна да крцка и цивка на крајно иритантен начин, ми го ебава ќефот при возењето комплетно. Кажете некој мајстор кој знае тоа да го среди, подмачка... нека прави што ќе прави само да не крцка више! Не знам како се отвара седиште (?) да знам сам ќе фатам да прскам со вд40.

Неќам у нисан да ја носам колата пошто таму највероватно ќе ме одерат - колата више не ми е под гаранција.

Кој ќе ми даде корисен контакт добива десетка со кромид, две увозни пива, кутија цигари и мастики!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Крцкав федер во седиштето
« Одговори #1 на: 20 Октомври 2012, 09:45:30 am »
И фармерки да не добие?

Седиштето може да го видиш од долната страна. Има како пружинки едни, не се баш федери. Ако се осигураш дека се тие потпрсни ги со WD. АМА тие нема шт ода крцкаат. До друго е проблемот сигурно. Дали е кај спојот на наслонот или нешто така.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Крцкав федер во седиштето
« Одговори #2 на: 20 Октомври 2012, 09:46:08 am »
WD 40 ако шприцнеш, е тек тогаш ке видиш што е чкрипење по неколку часа...
За какво седиште станува збор и дали си сигурен дека чкрипењето е баш од федерот???
Имаш по форумов број од Венцо тапетарот ако баш сакаш да ти го отвара седиштето и да го препакува...Побарај, немам телефон при рака да го пишам пак!
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Крцкав федер во седиштето
« Одговори #3 на: 20 Октомври 2012, 09:47:12 am »
И фармерки да не добие?

Седиштето може да го видиш од долната страна. Има како пружинки едни, не се баш федери. Ако се осигураш дека се тие потпрсни ги со WD. АМА тие нема шт ода крцкаат. До друго е проблемот сигурно. Дали е кај спојот на наслонот или нешто така.

врска неам кај е точно, мене ми се чини дека е некаде директно под газот. ама, тие крцкави звуци се високофреквентни и човек може лесно да се излаже каде е точно изворот на звукот.

WD 40 ако шприцнеш, е тек тогаш ке видиш што е чкрипење по неколку часа...

фала на предупредувањето! доколку го најдам жариштето... со што да го истретирам? со онаква густа маст ко за во зглобови и сл?

За какво седиште станува збор и дали си сигурен дека чкрипењето е баш од федерот???

Станува збор за возачкото седиште, ако тоа ме прашуваш. Не, не сум сигурен дека е федер (појма неам што има унутра у седиштето).

Имаш по форумов број од Венцо тапетарот ако баш сакаш да ти го отвара седиштето и да го препакува...Побарај, немам телефон при рака да го пишам пак!

колку пари отрпилика би ме чинело тоа? под или над 50 евра?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Крцкав федер во седиштето
« Одговори #4 на: 20 Октомври 2012, 09:52:59 am »
Ах, знам како ти е, кај мене во 166-ката изгледа претходно слонови се возеле па седиштата крцкаат на сите страни (добро де преувеличувам ама...), а последниве 8 месеци не можам колата во двор да ја стаам за да го решам проблемот.
 Брат ми се нервираше со Лагуната, исто така му се раскрцкаа седишта на мала километража, кај него баш звучеше ко` на баба креветот. Ама на крај се помири со тоа, па дур  не ја шитна ништо не превзема :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Крцкав федер во седиштето
« Одговори #5 на: 20 Октомври 2012, 09:54:05 am »
последниве 8 месеци не можам колата во двор да ја стаам за да го решам проблемот.

кога би можел - како би го решил?

не ми треба сочувство и утеха, ми треба решение :-)

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Крцкав федер во седиштето
« Одговори #6 на: 20 Октомври 2012, 09:57:54 am »
Подобро немој со ВД, има други добри подмачкувачи за таа намена. Пример:

http://www.motipdupli.de/index.php?id=ipg_1136&L=2

Силиконски или вазелински спреј соодветен за таа намена

Или ако успееш да го лоцираш проблемот и те мрзи на секои 2-3 месеци да го подмачкуваш има едно ултра добро и ултра скапо решение

http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=krytox+gpl+105

Ова  е изгор скапо ама нема подобар лубрикант. Се користи кај јахти и слични и трае со години. Проблем е што немам идеја како можеш да го лоцираш проблемот во седиштето. Разгледај да нема има нешто до седиштето па да притиска... Многу заебно ако е баш внатре проблемот.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Крцкав федер во седиштето
« Одговори #7 на: 20 Октомври 2012, 10:00:59 am »
Подобро немој со ВД, има други добри подмачкувачи за таа намена. Пример:

http://www.motipdupli.de/index.php?id=ipg_1136&L=2

Силиконски или вазелински спреј соодветен за таа намена

Или ако успееш да го лоцираш проблемот и те мрзи на секои 2-3 месеци да го подмачкуваш има едно ултра добро и ултра скапо решение

http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=krytox+gpl+105

Ова  е изгор скапо ама нема подобар лубрикант. Се користи кај јахти и слични и трае со години. Проблем е што немам идеја како можеш да го лоцираш проблемот во седиштето. Разгледај да нема има нешто до седиштето па да притиска... Многу заебно ако е баш внатре проблемот.

Фала на перпораките!

Каде да го аплицирам ова? На шините? Одоздола да ја пуштам руката па нагоре да прскам? Или едноставно да испрскам секаде каде што можам да досегнам?

И што ако звукот остане, т.е. е од некаде унутра?

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Крцкав федер во седиштето
« Одговори #8 на: 20 Октомври 2012, 10:02:46 am »
Тоа би те чинело дефинитивно под 50 евра, но ако скаш сам да го правиш, можеш, али дефинитивно нема проблемот да го решиш со маст или слично...Претпоставувам за проба можеш да ставиш, и да видиш колку време ке трае...Шкрипи најчесто кога се допираат метал со метал..
Ако можеш пробај извади го седиштето и онака напипувај го полека полека секој федер посебно...Ке го чуеш звукот...После тоа не е лошо да пробаш да го обмоташ со некоја ткаенина на местото каде допира, или у најмала рака пробај со маст...само не многу...По малку ептен да ставиш..Или пак ако шкрипи место каде што има метал и скај, ставаш восок од свеќа..
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Крцкав федер во седиштето
« Одговори #9 на: 20 Октомври 2012, 10:06:45 am »
Гледаш заебана ситуација е стварно не знам што да ти препорачам :)

Ако најдеш соодветен спреј за шини можеш да ги испрскаш (силиконски, сув или влажен, не се сеќавам, ќе пишува во упатството) шините, тоа би му било за секој случај. Може да е шината поготово ако е мааалку разлабавена пример или лошо заклучена па да цивка.

А одоздола рака да ставиш и нагоре да прскаш...Што знам, седиштето не верувам дека е скроз отворено со пружините туку има пластики машинчиња за каишот итн итн не знам колку ефективно ќе биде тоа.

Идеално би било...да се извади седиштето (не е голема работа) и да се види одоздола со некој кој барем ја разбира оваа тематика...И тогаш да се прсне или да се стави некој подмачкуваш соодветен за тоа.

Ако сакаш да пробаш и имаш пристап до пружините и железните делови под седиштето, испрскај со сув силиконски спреј нема ништо лошо во него неможеш беља да направиш пошто тој е добар за користење и за електронски инсталции итн и за пластика и за метал. Јас даш-бордот го прскам со таков силиконски и дава супер ефект, ги нема оние крцкања на сонце што се јавуваат кај пластики што се допираат.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Крцкав федер во седиштето
« Одговори #10 на: 20 Октомври 2012, 10:09:49 am »
Гледам дека утре ќе имам целодневна занимација :-)

каде има таков силиконски спреј да се купи? во оние продавниците за автокозметика или? (на работа сум сеа не можам да искачам и сам да разгледам, па вака ќе дрвам на форум)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Крцкав федер во седиштето
« Одговори #11 на: 20 Октомври 2012, 10:13:24 am »
Има во Хубо. Ама не пркај по цицки со него.

Отсутен bobi 903

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 135
Одг: Крцкав федер во седиштето
« Одговори #12 на: 20 Октомври 2012, 11:00:26 am »
најдобро е да го извадиш седиштето за полесно да го лоцираш проблемот и да го подмачкаш убаво со горенаведениве помагала ;D

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Крцкав федер во седиштето
« Одговори #13 на: 20 Октомври 2012, 11:08:08 am »
Јас знам само една работа, ако шприцнеш со ВД40 мирисот на бензин и масло незнам како ќе го исчистиш.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Крцкав федер во седиштето
« Одговори #14 на: 20 Октомври 2012, 11:18:36 am »
Клецај на другите седиште не на возачкото па не ма да ти крцка! ;D