Автор Тема: Принципи на работа на одредени делови на моторот  (Прочитано 17624 пати)

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9928
Основи на работа на моторот

Како работи моторот
http://www.youtube.com/watch?v=FfTX88Sv4I8

Вовед во моторите со внатрешно согорување
http://www.youtube.com/watch?v=N6O_FRrSAvg

Како работи rotary моторот
http://www.youtube.com/watch?v=oGrD7FTFLJc

Како работи rotary моторот во Mazda RX8
http://www.youtube.com/watch?v=Gr8nOeHOkNY

Што се случува кога ќе се запали моторот
http://www.youtube.com/watch?v=xGNmGCCCQRg

Пренос

Менувач
http://www.youtube.com/watch?v=fqOf66-7RU0

Автоматски менувач (Алфа twin clutch)

Автоматски менувач (ZF 8-speed)

Кумплунг
http://www.youtube.com/watch?v=6BaECAbapRg

Како да се монтира кумплунгот
http://www.youtube.com/watch?v=qFXhTR-epws

Како работи мануелен менувач
http://www.youtube.com/watch?v=o-3SqMsgVdI

Како работи кумплугот
http://www.youtube.com/watch?v=6BaECAbapRg

Диференцијал


3Д модел на менувач

Принципи на работа на одделни системи

Систем за ладење
Систем на подмачкување
Карбуратор
http://www.youtube.com/watch?v=noOMaIHNknY

Дизел
http://www.youtube.com/watch?v=sSKzGvONATE

Турбо

Палење
http://www.youtube.com/watch?v=h2okjRWN_pY

Електронско вбризгување
http://www.youtube.com/watch?v=U4ZG_hEB1CY

Полнење
http://www.youtube.com/watch?v=8zo5-HI-1v0

Светла
http://www.youtube.com/watch?v=N9PXgCwW9NE

Кочници
http://www.youtube.com/watch?v=oO-U0EtQrqk

Кочници 2
http://www.youtube.com/watch?v=p39VmXhFiP8

Принципи на работа на одредени делови

Поклопецот на ладилникот(хладњак)
http://www.youtube.com/watch?v=vg9bLAH0BUk

Пумпа за вода
http://www.youtube.com/watch?v=nC_TwRIKlGs

Пумпа за уље
http://www.youtube.com/watch?v=AAj0Xz2vdS0

Ексцентрична уљна пумпа
http://www.youtube.com/watch?v=Oyo3FrPCq28

Составување на уљна пумпа
http://www.youtube.com/watch?v=qAQS1DML6d8

Инјектори (дизни)
http://www.youtube.com/watch?v=l5JrbzUAj8w

Инјектори 2
http://www.youtube.com/watch?v=zsUX9PyaGzw

Ignition coil
http://www.youtube.com/watch?v=La9ku6O1qvw

Анласер
http://www.youtube.com/watch?v=Hnc-9NOMYRk

Катализатор
http://www.youtube.com/watch?v=MlqmXleY1mU

Сензори

Fuel Rail Pressure Sensor
http://www.youtube.com/watch?v=XNAhBHxX1S8

Crank and Camshaft sensor
http://www.youtube.com/watch?v=RtqeOYNgn8A

Mass Air Flow (MAF) Sensor
http://www.youtube.com/watch?v=sSuL58YEH-E

TPS or Throttle Position
http://www.youtube.com/watch?v=vyxNLrCMk3I

VSS or Vehicle Speed sensor
http://www.youtube.com/watch?v=nBqZ6lQ3IVQ

Fuel Level Sensor
http://www.youtube.com/watch?v=mg6XxcT4l7c

Auto Knock Sensor
http://www.youtube.com/watch?v=0xI94ZDF54Y

Crankshaft position sensor
http://www.youtube.com/watch?v=RuIislTGOwA
« Последно менување: Март 17, 2015, 14:33:17 pm Banzai »
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28593
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Принципи на работа на одредени делови на моторот
« Одговори #1 на: Септември 04, 2013, 23:23:08 pm »

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20252
Одг: Принципи на работа на одредени делови на моторот
« Одговори #2 на: Декември 23, 2015, 13:39:40 pm »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42710
 • Il Moderatore
Одг: Принципи на работа на одредени делови на моторот
« Одговори #3 на: Септември 20, 2018, 12:53:39 pm »
Врло веома интересантно и поучно:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53254
 • Махер

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53254
 • Махер
Одг: Принципи на работа на одредени делови на моторот
« Одговори #5 на: Јануари 07, 2023, 17:30:58 pm »
Дихтунг.


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53254
 • Махер
Одг: Принципи на работа на одредени делови на моторот
« Одговори #6 на: Јануари 27, 2023, 09:28:49 am »
Ако можете да го истрпите.

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7337
 • Добра плата
Одг: Принципи на работа на одредени делови на моторот
« Одговори #7 на: Јануари 31, 2023, 13:09:08 pm »
Дихтунг.Каков аранжман и изработка, човече...

Блокбастер!
Цел филм да беше од два часа, немаше да забележам.
Ziltoid The Omniscient

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53254
 • Махер
Одг: Принципи на работа на одредени делови на моторот
« Одговори #8 на: Јуни 26, 2023, 15:41:03 pm »

Rotary.