Автор Тема: Вработување  (Прочитано 523632 пати)

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Вработување
« Одговори #5055 на: 27 Мај 2024, 15:49:28 pm »
Ова беше кога минималната беше 18к.
2022ра 8ми месец.
8ми месец има 31 ден.
8ми месец има 22 работни дена (понеделник до петок), + 02.08 кој е неработен ден.
8ми месец има 4 саботи.
Смената ми беше 8 часа со 30 минути пауза (вкупно).
Сум изработил:
- 1 неработен ден (празник)
- 18 работни дена по 8 часа прва/втора смена
- 4 саботи по 8 часа
- 9 дена по 8 часа трета смена (тука се најверојатно и две саботи трета смена).

Сум изработил 27/31 ден по 8 часа за таа плата.
Намерно не правам просек во денот бидејќи третата им е додадена на саботите и ќе излезе дека сум работел 9 ипол часа просек во денот, а тоа е грешка. Никогаш не останав повеќе од 8 часа на ден. Сабота трета смена беше +85% од нормална дневница. Празникот е платен +150% од нормална дневница. Трета смена е платена +35% од нормална дневница.

Заклучок: Возможно е, да. Напорно е, да. Немаш време за себе и тие околу тебе, да. Кратко и јасно.

Отсутен momak_31

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 221
Одг: Вработување
« Одговори #5056 на: 27 Мај 2024, 15:58:51 pm »
184 работни часа имал во месецот

Редовни, што му доаѓа 23 дена, плус 4 саботи, плус 1 празник = 28 435ден. за 28 дена што бил на работа тој месец.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Вработување
« Одговори #5057 на: 27 Мај 2024, 16:08:16 pm »
27**
22+4+1
216 часа. 131 денар/час крај на 2022ра, жално.

Отсутен nikola98

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 170
 • The best or nothing.
Одг: Вработување
« Одговори #5058 на: 27 Мај 2024, 16:45:44 pm »
Немаш време за себе и тие околу тебе, да.

Кога ќе направиш паралела, со твојата сегашна работа, каде што работиш, секој ден, од 15-до-23ч, подобро или полошо е.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Вработување
« Одговори #5059 на: 27 Мај 2024, 16:51:15 pm »
Моменталната работа е подобра, да не речам и најдобра. Ни норма имам, ниту пак се борам за бонус.
За викенд и празниви не работам. Имам право на повеќе паузи. Не чека на мене ништо итно. Работам од дома и најбитно од сѐ сите обврски по инситуции може да ги завршам од 08-14ч. После 23ч палам колата и излегувам на кафе одморен, без притисок.

Баш вчера ми понудија работа (во прашина) за плата +50% повисока од мојата, одбив без размислување.

Отсутен nikola98

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 170
 • The best or nothing.
Одг: Вработување
« Одговори #5060 на: 27 Мај 2024, 16:58:31 pm »
Моменталната работа е подобра, да не речам и најдобра. Ни норма имам, ниту пак се борам за бонус.
За викенд и празниви не работам. Имам право на повеќе паузи. Не чека на мене ништо итно. Работам од дома и најбитно од сѐ сите обврски по инситуции може да ги завршам од 08-14ч. После 23ч палам колата и излегувам на кафе одморен, без притисок.

Баш вчера ми понудија работа (во прашина) за плата +50% повисока од мојата, одбив без размислување.

Мило ми е. Чим пуштиле работа од дома, браво за фирмата.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20075
Одг: Вработување
« Одговори #5061 на: 27 Мај 2024, 17:01:51 pm »
Познаник фати голем проект  за странска компанија лани. Тројцата што работеа со него делеа по 100К+ евра, он сигурно има земено доста повеќе.
И кај нас програмерите земаат доста пари, но не сите. Многу народ се залета мислеше дека со еден курс ке зема плата од 1К и ке си ужива, ама работите не се баш така. Како што се кажа погоре за QA исто така, лесно е ама за тој што се посветува и се труди.

100к по човек?

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10029
Одг: Вработување
« Одговори #5062 на: 27 Мај 2024, 18:34:30 pm »
Ja razbrav delele.

Присутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4978
 • Пиши лаже
Одг: Вработување
« Одговори #5063 на: 27 Мај 2024, 18:41:03 pm »
Познаник фати голем проект  за странска компанија лани. Тројцата што работеа со него делеа по 100К+ евра, он сигурно има земено доста повеќе.
И кај нас програмерите земаат доста пари, но не сите. Многу народ се залета мислеше дека со еден курс ке зема плата од 1К и ке си ужива, ама работите не се баш така. Како што се кажа погоре за QA исто така, лесно е ама за тој што се посветува и се труди.

100к по човек?
Да, од човек.
Ама овде правиме муабет за луѓе со 7,8+ години искуство, не нови. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54832
 • Махер
Одг: Вработување
« Одговори #5064 на: 27 Мај 2024, 18:58:40 pm »
100к годишно, односно 8000 месечно. Да не помисли некој 100к месечно.

Присутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4978
 • Пиши лаже
Одг: Вработување
« Одговори #5065 на: 27 Мај 2024, 19:48:52 pm »
Далеку од тоа месечно да да... Пишав од проект поделија по толку пари. На проектот работеа со месеци.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13643
Одг: Вработување
« Одговори #5066 на: 27 Мај 2024, 19:59:04 pm »
Ако успееш да фатиш америчка тезга, тогаш се достигаат тие бројки

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8174
 • Малерозен дрводарец
Одг: Вработување
« Одговори #5067 на: 28 Мај 2024, 06:18:21 am »
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10029
Одг: Вработување
« Одговори #5068 на: 28 Мај 2024, 18:47:27 pm »
За патишта цртање онлајн ?

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Вработување
« Одговори #5069 на: 28 Мај 2024, 19:15:16 pm »
Taskforce отвора канцеларии во Штип. Доколку некој има потреба од препорака нека ми пише пп.
Канцелариите се отворени скоро 2-3 недели и може да се примат над 200 работници (ако добро разбрав).