Автор Тема: Вработување  (Прочитано 523625 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54832
 • Махер
Одг: Вработување
« Одговори #5040 на: 25 Мај 2024, 13:45:52 pm »
Познаник фати голем проект  за странска компанија лани. Тројцата што работеа со него делеа по 100К+ евра, он сигурно има земено доста повеќе.
И кај нас програмерите земаат доста пари, но не сите. Многу народ се залета мислеше дека со еден курс ке зема плата од 1К и ке си ужива, ама работите не се баш така. Како што се кажа погоре за QA исто така, лесно е ама за тој што се посветува и се труди.
Си пишал 1к наместо 3к, луѓе сме грешиме.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10029
Одг: Вработување
« Одговори #5041 на: 25 Мај 2024, 14:06:32 pm »
Да бев ја од работа...

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5123
Одг: Вработување
« Одговори #5042 на: 25 Мај 2024, 15:18:11 pm »
Гладен на сит не верува.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1538
Одг: Вработување
« Одговори #5043 на: 25 Мај 2024, 20:54:11 pm »
Јебеш плата.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6117
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Вработување
« Одговори #5044 на: 26 Мај 2024, 20:09:15 pm »
E dobro be, Kako kupuvaat koli od 200-300.000 EU...

Со плата сигурно не.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10029
Одг: Вработување
« Одговори #5045 на: 27 Мај 2024, 08:14:14 am »
Heh, da, vtoroto del mi beshe po zanimliv :)

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Вработување
« Одговори #5046 на: 27 Мај 2024, 11:24:46 am »
Ете сега и пивара и алкалоид пуштиле огласи. Порано редици се чекаше за влез таму, сега они молат.
Плата 28к за 3 смени.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Спенсер

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7308
Одг: Вработување
« Одговори #5047 на: 27 Мај 2024, 11:48:22 am »
Ете сега и пивара и алкалоид пуштиле огласи. Порано редици се чекаше за влез таму, сега они молат.
Плата 28к за 3 смени.

Најверојатно тоа е основицата, претпоставувам со тросменско работење оди барем 43.000?

Генијалците од ЕЈЧ-АР знаат да пишат 3 смени а не знаат да пишат колку е плата со сменското работење.

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Вработување
« Одговори #5048 на: 27 Мај 2024, 12:19:17 pm »
Де бе, од 28 на 43к. А колку би дошло, ако потпишеш на 40к, а си 3 смени?

Не ми текнува колку посто беше за работа во смени, и колку за трета.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5486
Одг: Вработување
« Одговори #5049 на: 27 Мај 2024, 12:22:35 pm »
Де бе, од 28 на 43к. А колку би дошло, ако потпишеш на 40к, а си 3 смени?

Не ми текнува колку посто беше за работа во смени, и колку за трета.
vo pravo e Spenser. Kaj nas istata greska ja pravat so oglasite pisuvaat primame rabotnici vo 3 smeni plata 23500 i site uplav. So smensko rabotenje i site dodatoci od 40 do 45.000 se dvizi plata zavisi staz i bodovi koj gi drzi toa rabotno mesto.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54832
 • Махер
Одг: Вработување
« Одговори #5050 на: 27 Мај 2024, 13:57:26 pm »
Де бе, од 28 на 43к. А колку би дошло, ако потпишеш на 40к, а си 3 смени?

Не ми текнува колку посто беше за работа во смени, и колку за трета.
61000.

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3592
Одг: Вработување
« Одговори #5051 на: 27 Мај 2024, 14:02:07 pm »
5% за работа во смени и мислам 30% плус на дневниците/саатите изработени во ноќна смена. На такви места се работи и за празници па потоа се фаќа и празнична дневница.

Ама со основица од 23к не вервам дека ќе имаш повеќе 500е вкупно на крај од месецот.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Вработување
« Одговори #5052 на: 27 Мај 2024, 14:12:47 pm »
Не сте работеле во фабрика.
Основица - 18.000
Плата - 28.500+57.9% од основна плата. Ако одиме по таа математика 28000+57.9%=44200

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8174
 • Малерозен дрводарец
Одг: Вработување
« Одговори #5053 на: 27 Мај 2024, 14:17:49 pm »
Просек од 10 часа дневно, секој ден?

Не, фала.
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3592
Одг: Вработување
« Одговори #5054 на: 27 Мај 2024, 15:15:10 pm »
184 работни часа имал во месецот
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"