Автор Тема: Вработување  (Прочитано 532601 пати)

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13692
Одг: Вработување
« Одговори #4995 на: 17 Мај 2024, 12:18:13 pm »
Да ве поправам. Покрај наоаѓањето на дупки во ѕидот, 80% од времето програмираме :)

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10128
Одг: Вработување
« Одговори #4996 на: 17 Мај 2024, 21:30:14 pm »
Aj od tolkua informaticari, kje kazit nekoj shto e informacija?

Отсутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1696
Одг: Вработување
« Одговори #4997 на: 17 Мај 2024, 22:06:46 pm »
Да појасниме има мануал тестери и автоматски тој што знае да куца автоматски тестови тешко дека ќе седи без работа, претпоставувам по академииве ги учат на мануал па затоа и толку е тешко да се најде работа.

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8245
 • Малерозен дрводарец
Одг: Вработување
« Одговори #4998 на: 18 Мај 2024, 02:13:53 am »
Aj od tolkua informaticari, kje kazit nekoj shto e informacija?

Информацијата е најскапата работа на светот моментално, особено кога е точна.
А може и многу да го чини човека доколку е погрешна но... во тој случај веќе се вклучуваат повеќе фактори како дејствијата преземени од примачот на информацијата основани на неговите/нејзините одлуки.
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10128
Одг: Вработување
« Одговори #4999 на: 18 Мај 2024, 11:21:47 am »
Abe da, ama informacija shto e :) samiot poimn shto e ?

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5212
Одг: Вработување
« Одговори #5000 на: 18 Мај 2024, 11:23:05 am »
Abe da, ama informacija shto e :) samiot poimn shto e ?
Именка е :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10128
Одг: Вработување
« Одговори #5001 на: 18 Мај 2024, 11:36:59 am »
Хаха.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54887
 • Махер
Одг: Вработување
« Одговори #5002 на: 18 Мај 2024, 11:38:41 am »
Зборот информација доаѓа од латинскиот збор informatio, што значи „поим, претстава, сознание“. Додека, науката што се занимава со изучување на информациите и нивношо добивање од иодатоците се нарекува информатика.

Значењето што го има некој податок велиме дека е информација.

Количеството на информација се мери во однос на тоа колку нови сознанија ни доставува. Имено Водата е мокра, е беззначајна информација бидејќи скоро секој тоа го знае. Од друга страна информација која ни кажува дека денес ќе биде 26степени е корисна, бидејќи ќе ни даде информација како да се облечеме.

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Вработување
« Одговори #5003 на: 18 Мај 2024, 11:45:41 am »
Цитат: Carpathian Lord
Затоа и седат. Оти ги излажал некој дека е лесно.

Хаха. Кога ќе ми текне на муабетите. 1200евра плата, пинг-понг, па коктелоџус журки и римоут работа од Бали.  ;D

Не викам дека не е можно, ама со 3 месеци курс, богами тешко. Со чест на исклучоци, кои се мозоци.

Јас им се дивам, што беа спремни, да одвојат време, да се пробаат во нова околина и работа, да научат нови работи, ама не секој е спремен да биде програмер/доктор/механичар...
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10128
Одг: Вработување
« Одговори #5004 на: 18 Мај 2024, 14:47:58 pm »
Братучед има, со јава курс 700еу почетна му беше пред 5 год. И то првото ниво јава.


Значењето што го има некој податок велиме дека е информација.


Абе море за на гугло саршж да напраа и ја зна...
Поентата ми беше, сите се прајме иМформатичари, хакери, дипломи, сертификати, тестери, глава боли, не знаеме основната работа. Истото беше во една  иституција прашано, само 1 одговори :).

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54887
 • Махер
Одг: Вработување
« Одговори #5005 на: 18 Мај 2024, 14:55:04 pm »
Ова се учи во прва година на ФЕИТ, баш како што пишав. Тоа е информација.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10128
Одг: Вработување
« Одговори #5006 на: 18 Мај 2024, 17:44:57 pm »
Epa zatoa de, deka se ucit.
I 7 mo nekoj casoj dopolnitelni imavne :) bashka na fax.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Одг: Вработување
« Одговори #5007 на: 18 Мај 2024, 19:37:41 pm »
Abe da, ama informacija shto e :) samiot poimn shto e ?

Во информатичка смисла, информација е збир на податоци, кои имаат некое логично значење. Односно, информацијата е продукт на обработени податоци,наједноставно кажано.

Едит: Ах, ете имало веќе погоре одговори, што ја прави мојава информација за информацијата безвредна :D

Едит2:
Ова се учи во прва година на ФЕИТ, баш како што пишав. Тоа е информација.
Мислам дека е во првите лекции во учебниците за Информатика за 6-то одделение.
« Последно менување: 18 Мај 2024, 19:55:26 pm Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1571
Одг: Вработување
« Одговори #5008 на: 18 Мај 2024, 19:50:52 pm »
Информација е кеш.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10128
Одг: Вработување
« Одговори #5009 на: 18 Мај 2024, 21:33:05 pm »
Сега и 5 то одд имаат информатика, во наше време од 7-мо.. немаше флопи усб... Земавме камен го делкавме да е рамен, онда со шајка и чекан прајвме дупки на каменот, па ако грешиш ајде од ново, па ако ги измеша по ред плочките ајде на ново, па ќе го клајш во бач, па 3 часа ќе чекаш... Еее времиња.